Portugal bez Ronalda šokirao Francuze i postao prvak Evrope!

U finalu Evropskog prvenstva igranom na Stade de France u Parizu, Portugal je nakon produžetaka savladao domaću selekciju Francuske sa 1:0, osvojivši tako prvu titulu prvaka Starog kontinenta.

Prvo uzbuđenje viđeno je u 4. minuti kada je Nani izbjegao ofsajd zamku, ali iz dobre pozicije poslao je loptu visoko preko gola. Uzvratili su udarcima Sissoko i Griezmann na drugoj strani, ali neuspješno da bi u 10. minuti Trikolori imali najbolju šansu.

Ubacio je Payet, a Griezmann je glavom sjajno tukao, no još bolje je loptu ispod preče izvadio Rui Patricio. Agilini Sissoko je u 20. minuti sve sam uradio i dobro je šutirao, ali je golman Portugala loptu izbacio u korner.

U 25. minuti meča Portugal je zadesio veliki peh kada je igru zbog povrede koljena morao napustiti Cristiano Ronaldo. Prva protugalska zvijezda je još početkom meča dobila udarac od Payeta u jednom duelu, nakon čega je sa bolnom grimasom i suzama u čima morao izaći van terena.

Do isteka prvih 45 minuta nije bilo većih šansi, pa se na odmor otišlo bez golova.

I nastavak je počeo opreznom igrom, a tek je udarac Griezmanna u 57. minuti bio lagan plijen za sigurnog Patricija. Kolosalnu šansu imao je Griezmann u 66. minuti kada je nakon ubačaja rezerviste Comana ostao sam na petercu i šutirao je glavom, ali lopta je otišla preko gola. Imala je Francuska više od igre i u nastavku meča, a na novu šansu čekalo se sve do 75. minute.

Ponovo je Coman bio u ulozi asistenta, a udarac Girouda iskosa sa desetak metara, ali iz vrlo dobre pozicije, odbranio je sjajni Rui Patricio. Portugal je mogao do gola u 79. minuti, ali nezgodan ubačaj Nanija ispod prečke je izbacio Lloris, a zatim je atraktivno pokušao i Quaresma, ali ravno u francuskog čuvara mreže.

Sjajni Sissoko je u 84. minuti silovito šutirao sa preko 25 metara, ali fenomenalni Patricio je još jednom spasio Portugal. U sudijskoj nadoknadi konačno je Patricio bio svaladan nakon što je Gignac fenomenalno prevario Pepea i šutirao, ali stativa je bila saveznik Portugala i ostalo je 0:0 nakon regularnih 90 minuta.

U prvom produžetku najbolju šansu imao je Portugal preko Edera, koji je nakon jednog kornera glavom šutirao, ali Lloris se nije dao iznenaditi. Portugalci su i drugi produžetak počeli bolje, pa je u 108. minuti Guerreiro pogodio prečku iz slobodanja, da bi se samo 60 sekundi kasnije desio ključni momenat.

Rezervista Eder je primio loptu na 20-ak metara i odlučio se na šut koji je bio jak i precizan, te je na sjajan način pogodio mrežu Francuza za erupciju oduševljenja portugalskih navijača. Do kraja se rezultat nije mijenjao, jer nije bilo ni prilika, pa je počelo veliko slavlje Ronalda i drugova.

Francuska-Portugal 0:1