Kultura

Glavni grad BiH, od kasabe do naziva Sarajevo star je 505 godina

Javna tribina Foruma bošnjačkih intelektualaca o temi „Koliko je staro Sarajevo“ održana je danas, a uvodničar je bio prof.dr. Jusuf Mulić.

Profesor emeritus Jusuf Mulić je naveo da su Osmanlije za zatečeni trg Tornik ili Trgovište, koji se prostirao s obje strane potoka Koševa (Koševo) oko današnje Ali-pašine džamije, imali više naziva: Eski/eški bazar (Staro trgovište), Eski varoš, što prema mađarskom nazivu város/varoš za grad znači i trg (Stari trg). Kad se proširio prema novim urbanuziranim dijelovima s obje strane rijeke Miljacke od današnje Baščaršije prema Bistriku i poljem prema današnjoj Skenderiji, te stekao položaj kasabe, novo sjedište je dobilo naziv Saray ovasi (Sarajevsko Polje), Saray kasbesi (Kasaba Dvor), Bosna Saray (Bosanski Dvor), Saray (Dvor) i konačno Sarayevo.

Dva naziva

Nakon izgradnje Gazi Husrev-begovih vakufa tridesetih godina XVI vijeka, kasaba Sarajevo stekla je položaj šehera (osmansko-turski seher i perzijski sehr) i od tada je nosilo naziv Šeher Sarajevo.

Prof. Mulić je istakao da je Ćiro Truhelka u Dubrovačkom arhivu pronašao dva pisma koja je bosanski sandžakbeg Firuz-beg napisao Dubrovčanima na bosanskom jeziku i pismom bosančica i to 1911. godine objavio u broju 23 Glasnika Zemaljskog muzeja u štamparskom slogu. Prvo pismo napisano je 23. decembra 1511. godine i u njemu je navedeno da je pisano u Sarayu, a drugo 5. marta 1512. i u njemu je navedeno da je pisano u Sarayevu. Prema tome, kao nedvojbeno može se uzeti da je naziv Sarajevo nastao između ta dva nadnevka, iz čega proizlazi da je Sarajevo danas staro 505 godina, saopćeno je iz Foruma bošnjačkih intelektualaca.

Šestoaprilska nagrada

U saopćenju se navodi da se kao Dan grada još uvijek slavi 6. april 1945. godine, iz čega proizlazi da je grad danas star samo 72 godine umjesto 505 godina.

U Forumu bošnjačkih intelektualaca smatraju da 6. april treba ostati Dan oslobođenja Sarajeva od fašizma.

– Uz ovaj nadnevak je vezana i ugledna Šestoaprilska nagrada koju treba zadržati, a kao i do sada, bila dodjeljivana za najveća dostignuća na raznim poljima društvenog života. Ali danom Grada Sarajeva i njegovim rodnim listom treba proglasiti 5. mart i uz njega treba vezati nagradu za životno djelo – saopćeno je iz Foruma bošnjačkih intelektualaca.

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close