Ova generacija Sarajeva može ponoviti uspjeh one iz sezone 2014/2015

Bordo tim ima “glavu” i “rep”

Aktuelni bosanskohercegovači prvak FK Sarajevo, večeras u Zenici će u okviru 3. kola kvalifikacija za Evropa ligu odmjeriti snage sa crnogorskim prvakom, FK Budućnost.

Dobre igre u prvenstvu te u evropskim utakmicama probudile su optimizam kod ljubitelja bosanskohercegovačkog klupskog fudbala, pogotovo onih koji navijaju za Sarajevo.

Bordo ekipa, danas djeluje dosta dobro. Ima i “glavu” i “rep”, a u duel sa crnogorskim prvakom ulazi kao favorit, kako zbog kvalitetnijeg igračkog kadra, tako i zbog iskustva u evropskim nastupima.

Sarajevo je zrelo, izabranici Vinka Marinovića dobro igraju i na rezultat, a i njegovo iskustvo stečeno na međunarodnim mečevima dok je s klupe predvodio mladu reprezentaciju naše zemlje, može biti odlučujući faktor u večerašnjem meču.

Posljednji put je Sarajevo u play-offu Evropa lige igralo u sezoni 2014/2015 i usudili bismo se reći da ova generacija može, u najmanju ruku ponoviti taj rezultat, a zašto ne, ostati i upisana kao prva generacija koja je osigurala nastup u grupnoj fazi.

Sada već davne 2014. godine Sarajevo je svoju evropsku avanturu krenulo iz 2. kola kvalifikacija Evropa lige. Protivnik aktuelnom bosanskohercegovačkom prvaku bio je norveški Haugesund. I nakon prvog meča stvari nisu izgledale najbolje.

Iako je Bordo tim dominirao, Norvežani su pogotkom Bamberga u samom finišu stigli do minimalne pobjede. No, u drugom meču i druga priča. Stojčev i Okić su u prvom poluvremenu Sarajevo doveli do prednost. Početkom drugog dijela Sema je smanjio na 2:1, da bi Okić u 82. minuti svojim drugim pogotkom uništio svaku nadu Norvežana.

U trećoj rundi kvalifikacija protivnik Sarajevu je bio grčki Atromitos. I opet na Koševu rezultat koji nije obećavao uoči revanš susreta. Fitanidis je doveo goste do prednosti u 11. minuti da bi Puzigaća u 26. stvari vratio na početak. Petnaest minuta prije kraja Nastos je pogodio za pobjedu grčke ekipe.

A, onda sedam dana kasnije jedna od najboljih partija Bordo tima u Evropi. Duljević u 24. i Bilbija u 80. minuti donijeli su Sarajevu prednost 2:0. Četiri minute prije posljednjeg sudijskog zvižduka Tavlaridis je stvari vratio na početak, a pogodak za prolaz u play-off u produžetku postiže Bilbija.

Sarajevo je na taj način zakazalo meč sa Borussijom Moenchengladbach, velikim njemačkim timom koji je na kraju sa ukupnih 10:2 prošao u grupnu fazu.

Od tada Sarajevo nije uspjelo doći do play-off meča. Večeras izabranici Vinka Marinovića imaju priliku ponoviti taj uspjeh i uvjereni smo da hoće. Pametnom i odgovornom igrom bosanskohercegovački prvak može pobijediti goste iz Podgorice.