PolitikaSvijet

“Europa bez ugovora INF izgubljena”

Nakon podrške EU Trumpu, DW tvrdi kako je “Europa bez ugovora INF izgubljena”
Nakon što su se zemlje Europske unije solidarizirale sa Sjedinjenim Državama i na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda odbile rusku rezoluciju o očuvanju ugovora u uklanjanju nuklearnih projektila kratkog i srednjeg dometa u Europi, uključujući Rusiju, ugovor INF živi svoje posljednje dane. Deutsche Welle upozorava kako će se s njegovim raspadom Hladni rat vratiti u Europu, samo što će postati još hladniji i opasniji nego prije 30 godina.

Činjenica je da je sa stajališta sigurnosti Europska unija, iscrpljena krizama i lišena američke potpore, “sada u neizvjesnosti”, piše njemački novinar Christian F. Trippe.

INF ugovor se više ne može spasiti, piše Deutsche Welle. Hladni rat se vraća i za Europu će postati još hladniji i opasniji nego prije 30 godina, vjeruje autor članka. Istodobno, za EU je pitanje raspoređivanja projektila srednjeg i kratkog dometa na njezinom teritoriju oduvijek je bilo “pitanje života i smrti “.

“Zato njemački ministar vanjskih poslova Heiko Maas čini sve moguće napore kako bi sačuvao sporazume između Rusije i Sjedinjenih Država. No, INF živi svoje posljednje dane, da ga čak ni diplomatski defibrilator neće spasiti. Nijedna strana nije zainteresirana za dijalog, jer ovaj bilateralni sporazum ograničava njihove obrambene sposobnosti u globalnoj areni, posebno u kontekstu jačanja Kine, koja nije ograničena nikakvim obvezama”, tvrdi Christian Trippe, koji prešućuje rusku inicijativu u Ujedinjenim narodima.

Europa je, sa stajališta sigurnosti, “sada u neizvjesnosti “, nastavlja DW, između ostalog i zato što SAD više nisu “dobroćudni hegemon Zapada”.

Pod Donaldom Trumpom je Amerika je postala “nepouzdan partner “. Situaciju pogoršava i činjenica da je Europa već dugo u krizi. Brexit slabi i Veliku Britaniju i EU, a Francuska je pogođena unutarnjim političkim problemima. A što se tiče sigurnosne politike, Njemačku mnogi smatraju “bolesnikom Europe” u Uniji.

Njemačke vlasti planiraju aktivnije raspravljati o pitanjima kontrole oružja, kibernetičkih prijetnji i opasnosti od autonomnih sustava naoružanja u međunarodnim tijelima.

FOTO: rakete sistema Iskander 9M729 i 9M723k1

“To je pohvalno, ali kratkog roka, i neće dopustiti da se izvučemo iz strateškog zastoja u kojem su Europljani bili četvrt stoljeća nakon završetka Hladnog rata “, zaključuje autor.

Oglasio se i čelnik “Münchenske konferencije o sigurnosti”, koji priznaje da Rusija ne može ne biti zabrinuta zbog američkih projektila već raspoređenih u Europi.

“Američki projektili u Poljskoj i Rumunjskoj su alarmantni za Rusku Federaciju. Ruski nemiri se ne mogu tako lako ignorirati”, rekao je Wolfgang Ischinger u intervjuu za Hannoversche Allgemeine Zeitung.

“Nova utrka u naoružanju već je u tijeku”, izjavio je predsjednik Münchenske sigurnosne konferencije Wolfgang Ischinger.

“Uostalom, bez obzira na ugovor, projektilima kratkog i srednjeg dometa se svi naoružavaju, ne samo u Ruskoj Federaciji i Sjedinjenim Državama. Situacija je iznimno opasna i bez odlaska Sjedinjenih Država iz INF-a”, naglasio je njemački političar, čime sugerira da vjeruje u američke tvrdnje kako“sporni” ruski projektil 9M729 krši ugovor, iako ruska vojska i vlada tvrde suprotno.

Ischinger vjeruje da Moskva na kraju neće ispuniti zahtjeve Washingtona i neće uništiti “sporne sustave” kako se Sjedinjene Države ne bi povukle iz ugovora INF.

“Ako Amerikanci daju Rusima pristup svojim proturaketnim obrambenim sustavima u Poljskoj i Rumunjskoj, a Moskva, pak, pokaže maksimalnu transparentnost, tada se povjerenje može obnoviti. Međutim, već sada bi za to bilo potrebno pravo čudo”, izjavio je voditelj Münchenske konferencije o sigurnosti.

Odgovornost za situaciju oko ugovora INF Wolfgang Ischinger podjednako stavlja i na Rusku Federaciju i na Sjedinjene Države.

Moskva nije mogla pobiti tvrdnje da njezini novi sustavi ne potkopavaju Ugovor INF i da ne predstavljaju nuklearnu prijetnju Europi. U međuvremenu, projektili koje su SAD postavile u Poljskoj i Rumunjskoj mogu, prema Moskvi, za nekoliko minuta, na primjer, doseći St. Peterburg. Rusi su zbog toga uznemireni i njihova se tjeskoba ne može tako lako ignorirati. Teško je zamisliti što će početi Washington ako Rusija, kao i šezdesetih godina, postavi rakete na Kubu”, rekao je na kraju predsjednik Münchenske sigurnosne konferencije.

DW

Europske NATO zemlje se dragovoljno pretvorile u ruske mete

NERMIN N.

Logicno.com

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close