Oni su nas učinili ponosnima: Sportski uspjesi naše zemlje u 2015. godini

Brzo, kako je i došla, protekla je još jedna godina. Iako se fudbalska reprezentacija naše zemlje nije uspjela plasirati na Euro, a košarkaška usljed velikog broja otkaza, što zbog povreda, što zbog nečeg drugog, nije uspjela napraviti zapažen rezultat na Eurobasketu, ipak možemo konstatirati da je 2015. godina bila prilično uspješna kad je riječ o sportu u Bosni i Hercegovini

Piše: Admir Ruhotina
Novovrijeme.ba

Godina je počela Svjetskim prvenstvom u rukometu održanim u Kataru. Iako je to bila 24. smotra najboljih selekcija svijeta, ipak je rukometnoj reprezentaciji BiH ostala u posebnom sjećanju. Ovo je bilo prvo veliko takmičenje na kojem smo i mi učestvovali. Očekivanja javnosti bila su velika, ali je neiskustvo naših Zmajeva bilo presudno. Završili smo takmičenje na pretposljednjoj poziciji u grupi, uz učinak od jedne pobjede i četiri poraza. Na kraju smo turnir završili kao 20. selekcija, od ukupno 24 učesnika. Svjetsko prvenstvo osvojila je Francuska, koja je u finalu bila bolja od domaćina turnira, reprezentacije Katara.

Damir Džumhur će ovogodišnji Roland Garros dugo pamtiti. Bh. teniser plasirao se u treće kolo, ponovivši svoj najveći uspjeh na Grand Slam turnirima. To je uspjeh iz prošle godine kad je na Australian Openu također došao do trećeg kola. Međutim, ove godine u Francuskoj mu je ispunjen životni san. Stajao je na terenu nasuprot svom teniskom uzoru Rogeru Federeru. Bio je to meč iz snova za Džumhura. Iako je poražen, pružio je dostojan otpor jednom od najboljih svih vremena. Naš najbolje rangirani teniser, generalno, ima veoma dobru godinu iza sebe. Osvojio je tri Challenger turnira, u Zagrebu je ostvario prvu pobjedu na jednom ATP-turniru, a kasnije je u Kazablanci, na turniru iz serije ATP 250, došao do polufinala. Bio je stalan među 100 najboljih tenisera svijeta, a tenisku sezonu je završio na 82. mjestu.

Godinu je obilježio Novak Đoković koji je na kraju imao impresivan skor od 82 pobjede i samo šest poraza, tri osvojena Grand Slama i šest turnira iz Masters-serije. Ovo se smatra jednom od najboljih sezona nekog tenisera u historiji.

Teško je govoriti o 2015. godini i domaćem sportu a ne spomenuti Amela Tuku, našeg atletičara koji je vrlo brzo, baš onako brzo kako trči, osvojio srca Bosanaca i Hercegovaca. Tih, povučen i skroman, ali nevjerovatnih sposobnosti. Osvojio je prva mjesta na mitinzima Dijamantne lige u Velenju, Madridu i Monaku, gdje je postavio najbolje vrijeme na 800 metara u 2015. godini i 11. najbrže svih vremena. Kao kruna sjajne godine, došao je nastup na Svjetskom atletskom prvenstvu na kojem je osvojio treće mjesto, donijevši BiH bronzanu medalju i prvo odličje u historiji bh. atletike sa svjetskih prvenstava. Tek mu je 25 godina i njegova najbolja izdanja nas tek očekuju. S obzirom na formu i njegovu ogromnu volju za radom i napretkom, Bosna i Hercegovina se s pravom može nadati jednoj od medalja s predstojećih Olimpijskih igara koje se održavaju u Rio de Janeiru na ljeto 2016. godine.

Najljepšu ovogodišnju sportsku priču ispričali su kadetski košarkaški reprezentativci naše zemlje. Fenomenalnim partijama su u BiH donijeli zlato s Evropskog prvenstva i najbolji rezultat u povijesti naše zemlje kad je riječ o ekipnim sportovima s loptom. Musa, Čampara, Sikiraš i ostali dječaci, prvo su u hičkokovskoj završnici u polufinalu savladali Španiju i to nakon dva produžetka, da bi u finalu porazili domaćina turnira, selekciju Litvanije. Predvođeni selektorom Josipom Pandžom okitili su se epitetom najbolje selekcije do 16 godina u Evropi.

Za razliku od njihovih mlađih kolega, naši A-reprezentativci nisu se proslavili nastupom na Eurobasketu. Druga faza takmičenja opet je ostala nedosanjan san i takmičenje je za nas završeno već u grupi. Nažalost, iz ovih ili onih razloga, pred Eurobasket smo ostali bez tri najbolja košarkaša: Đedovića, Teletovića i Nurkića, stoga je selektor Ivanović ostao bez udarne artiljerije pred početak takmičenja. U konačnom je poretku bh. selekcija zauzela pretposljednje, 23. mjesto.

Sigurno ste primijetili da na ovoj listi nema uspjeha ženskih kolektiva ili žena uopće u našem sportu. Žene još nisu u tolikoj mjeri zastupljene u sportu, no i ova se situacija polahko mijenja. Svakako se ističe sjajna godina za džudistkinju Aleksandru Samardžić. Ona je sportistkinja godine u BiH, a do ove laskave titule stigla je zahvaljujući osvajanju srebrene medalje na Evropskom prvenstvu za seniorke do 23 godine. Pred njom je sjajna budućnost, s obzirom na to da ima tek 18 godina. Larisa Cerić je dobro poznato ime domaćoj javnosti, a iako je blago ostala u sjeni svoje mlađe sugrađanke i ona je na Grand slam Judo turniru u Parizu osvojila bronzanu medalju, što je veliki uspjeh. Za kraj vrijedi istaći i uspjeh mlade stonoteniserke Emine Hadžiahmetović, koja s mnogo uspjeha igra na turnirima ITTF-serije i polahko gradi svoje ime u ovom skromnom ali vrlo popularnom sportu. Sve tri djevojke bismo već naredne godine mogli gledati na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru.