Oni školuju stručnjake koji će razviti industriju Bosne i Hercegovine

Srednja mašinska tehnička škola u Sarajevu svake godine odškoluje više od 170 učenika, koji su obučeni za rad na najsavremenijim industrijskim softverima, kakvi se koristi i u razvijenim evropskim zemljama, među kojim je i program CATIA (Computer Aided Three-Dimensional Interactive Application), piše bh. novinska agencija Patria.

Kako se radi o deficitarnim zanimanjima u BiH, ali i zemljama EU a ponajviše u Njemačkoj, učenici sarajevske mašinske tehničke škole nemaju problema prilikom pronalaska posla. Neki od učenika iz srednjoškolskih klupa idu pravo u fabrike poput Preventa, u drvnu industriju te druge proizvodne pogone, ili pak nastave školovanje na Mašinskom fakultetu u Sarajevu.

Inženjer Amra Škapur i jedna od profesorica u ovoj školi objašnjava kako je savremana industrija nezamisliva bez softvera poput CATIA-e, u kojima se prije izrade vrši projektovanje dijelova ali i alata za izradu tih dijelova.

Softver je 1969. godine razvilo francusko preduzeće za proizvodnju aviona Dassault Aviation, koje je prvo počelo da uz pomoć kompjuterske tehnologije izrađuje interaktivne crteže. Savremena industrija danas je nezamisliva bez CATIA-e, koje je vremenom dodatno usavršavana.

– Industrija BiH također uveliki ovisi o CATIA-i, pa zbog toga naši učenici nemaju problema sa pronalaskom posla nakon završetka školovanja – kaže profesorica Škapur za agencijuPatrija.

Nastava u sarajevskoj mašinskoj školi, koja je ujedno i jedna od najstarijih mašinskih tehničkih škola na Balkanu koncipirana je tako da svaki učenik ima i svoj računar, odnosno malo radno mjesto, na kojem tokom četverogodišnjeg školovanja konstantno crta i izrađuje alate i dijelove.


Profesorica Škapur: Mi smo velika podrška industriji BiH

– Praktično, naši učenici odavde izlaze spremni za rad u najzahtjevnijim fabrikama u BiH ali i inostranstvu – objašnjava Škapur, dodajući da srednjoškolci iz ove škole redovito osvajaju i zavidne rezultate na školskim takmičenjima iz stručnih predmeta, što također govori kakvu kvalitetnu nastavu ova škola ima.

Profesorica Škapur objašnjava da Srednja mašinska tehnička škola u Sarajevu osim vlastitih učenika često radi i dokvalifikaciju radnika koji već rade u proizvodni pogonima, a koji žele nadograditi svoja znanja iz softvera CATIA-e, piše Patria.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close