Održana 113. sjednica Vijeća ministara BiH: Strana ulaganja u BiH 11 milijardi

Jučer je, u zgradi institucija Bosne i Hercegovine – dvorana 1/II, održana 113. sjednica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, na kojoj su donesene određene odluke.
ODOBRENA SREDSTVA ZA INOVATORSTVO I PRIPREMU IPA PROJEKATA

Vijeće ministara BiH donijelo je Odluku o dodjeli 72.000,00 KM tekućeg granta za sufinanciranje projekata u oblasti „Potpora tehničkoj kulturi i inovatorstvu u Bosni i Hercegovini“ za 2014. godinu.

Grant je namijenjen za 20 subjekata koji se bave inovacijama te fakultetima za određene tehničke projekte u pojedinačnim iznosima od 1.000,00 do 15.000,00 KM, koliko je izdvojeno za Asocijaciju inovatora BiH za promociju bh. inovacija na izložbama u svijetu i na bh. gospodarskim sajmovima u ovoj godini.

Donesena je i Odluka o dodjeli 223.000,00 KM iz granta „Programi za pripremu projekata i potencijalnih kandidata za sredstva iz fonda EU – FP7“ za 2014. godinu, kojom je osiguran novac za 15 subjekata, među kojima su sveučilišta, fakulteti, agencije, zavodi i udruge. Još 50.000,00 KM odobreno je Ministarstvu civilnih poslova BiH za aktivnosti na pripremi za sudjelovanje BiH u novom programu Europske unije za znanost i istraživanje „HORIZONT 2020“.

Svi korisnici grantova dužni su Ministarstvu civilnih poslova dostaviti izvješća o namjenskom utrošku sredstava.

IPA SREDSTVA ZA ZAJEDNIČKE PROJEKTE BIH I SRBIJE

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog sporazuma o financiranju između Bosne i Hercegovine i Europske komisije u pogledu prekograničnog programa Bosna i Hercegovina – Srbija u okviru Instrumenta za pretpristupnu pomoć za 2013. godinu, s osnovama za njegovo zaključivanje.

Vrijednost programa je 2.352.942,00 eura, od čega se na Bosnu i Hercegovinu i Srbiju odnosi po 1.176.471,00 eura. Cilj je zbližiti ljude i gospodarstva poboljšanjem efikasnosti i konkurentnosti ekonomskih ruralnih i prirodnih resursa te putem prekograničnih inicijativa.

Predlagač, Ministarstvo financija i trezora, dostavit će prijedlog sporazuma s osnovama za njegovo zaključivanje Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za bh. potpisnicu predložena je direktorica Direkcije za europske integracije BiH Nevenka Savić.

ZAJEDNIČKO ODRŽAVANJE I KORIŠTENJE MOSTOVA IZMEĐU BIH I HRVATSKE

Vijeće ministara utvrdilo je Prijedlog osnova za vođenje pregovora radi zaključivanja Sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Hrvatske o korištenju i održavanju cestovnih graničnih mostova na zajedničkoj državnoj granici dviju država.

Riječ je o sedam mostova preko rijeka Save i Une, a sporazum će se odnositi i na nove mostove koji u međuvremenu budu izgrađeni.

Ovaj sporazum zaključuje se radi otklanjanja svih dosadašnjih prepreka i poteškoća za zajedničko održavanje i korištenje mostova te osiguranje kontinuiranog i nesmetanog prometa preko mostova na granici između Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Sporazumom je predviđeno osnivanje međudržavnog povjerenstva za njegovo provođenje i praćenje.

Ministarstvo komunikacija i prometa dostavit će prijedlog osnova Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za bh. potpisnika predložen je ministar komunikacija i prometa.

GODIŠNJA KVOTA ZA ZAPOŠLJAVANJE STRANACA U BIH 1886 RADNIH DOZVOLA

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva civilnih poslova, donijelo je Odluku o utvrđivanju godišnje kvote radnih dozvola za zapošljavanje stranaca u Bosni i Hercegovini za 2015. godinu.

Ukupna godišnja kvota za produženje i novo zapošljavanje stranaca u BiH za 2015. godinu iznosi 1886 radnih dozvola, od čega se na Federaciju Bosne i Hercegovine odnosi 890 radnih dozvola, Republiku Srpsku 800 radnih dozvola i Brčko Distrikt BiH 196 radnih dozvola.

Godišnja kvota za produženje već izdanih radnih dozvola iznosi 1160 radnih dozvola, dok godišnja kvota radnih dozvola za novo zapošljavanje stranaca u Bosni i Hercegovini iznosi 726 radnih dozvola.

JAMSTVO ZA PROJEKT CENTRALNOG GRIJANJA

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva financija i trezora, donijelo je Odluku kojom se odobrava izadavanje dodatnog državnog jemstva po Ugovoru o jamstvu (koji se odnosi na Ugovor o zajmu za Projekt centralnog grijanja Prijedor) između Bosne i Hercegovine i Europske banke za obnovu i razvoj.

Na ovaj se način daje jamstvo za zajam kojim je Republici Srpskoj, odnosno prijedorskoj „Toplani“, odobreno sedam milijuna eura kredita za rekonstrukciju kotlovnice. Ovaj se projekt sufinancira sredstvima granta od dva milijuna eura.

Kreditna sredstva bi se koristila za izgradnju nove kotlovnice na biomasu za daljinsko grijanje, a sredstva granta bi se koristila za financiranje mjera za kontrolu potrošnje toplote na strani potrošača.

Realizacijom ovog projekta troškovi energenata bi se smanjili sa sadašnjih 5,5 milijuna KM na oko 2,1 milijun KM, a bit će poboljšana kvaliteta grijanja u Prijedoru, uz unapređenje zaštite okoliša.

Rok otplate je 15 godina, uključujući grejs period na otplatu glavnice do tri godine od dana potpisivanja ugovora o zajmu.

Nakon završenih pregovora Ministarstvo financija i trezora dostavit će prijedlog ugovora u skladu sa Zakonom o zaduživanju, dugu i jamstvima BiH.

BIH ĆE PROVODITI MJERE ZA UBLAŽAVANJE KLIMATSKIH PROMJENA

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, donijelo je Odluku o dopunama Odluke o osnivanju ovlaštenog tijela za provođenje projekata mehanizma čistog razvoja Kyoto protokola Okvirne konvencije Ujedinjenih naroda o promjeni klime u Bosni i Hercegovini.

Time Bosna i Hercegovina ulazi u proces provođenja mjera za ublažavanje klimatskih promjena (National Appropriate Mitigation Actions – NAMA) i stvara uvjete za korištenje potencijala kreditnih mehanizama i daljnje unapređenje poslovnog ambijenta za nova investiranja u BiH.

Bosna i Hercegovina, uz obveze koje od ranije provodi u sklopu mehanizma čistog razvoja Kyoto protokola, pristupa procesu uspostavljanja poticajnog okruženja za jasan i koordiniran proces prilagođavanja na klimatske promjene u svim relevantnim sektorima, na svim razinama vlasti, privatnom sektoru i civilnom društvu.

Ovlašteno tijelo (DNA BiH) za provođenje projekata mehanizma čistog razvoja Kyoto protokola Okvirne konvencije Ujedinjenih naroda o promjeni klime u Bosni i Hercegovini u protekle dvije godine postojanja odobrilo je pet projekata koji generiraju ukupno smanjenje od skoro tri milijuna tona CO2 i investicije od oko 350 milijuna eura.

ZAVRŠITI NACRT STRATEGIJE ZA BORBU PROTIV KORUPCIJE DO KRAJA OVE GODINE

Vijeće ministara BiH upoznato je s Informacijom Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH o provedenim aktivnostima na izradi Nacrta strategije za borbu protiv korupcije (2015. – 2019.) i pratećeg akcijskog plana za provedbu strategije.

Prema planiranoj dinamici, nacrti strategije i akcijskog plana trebali bi biti dostavljeni Vijeću ministara do kraja ove godine, navodi se u ovoj informaciji u kojoj su kronološki pobrojane dosadašnje aktivnosti na njezinoj pripremi.

Početkom prosinca planirano je održavanje posljednje radionice, s ciljem usuglašavanje završnih komentara na nacrt strategije, nakon čega će Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH uputiti ovu strategiju Vijeću ministara BiH na usvajanje.

STRANA ULAGANJA U BIH DO KRAJA 2013. IZNOSILA 11 MILIJARDI KM

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Agencije za promidžbu inozemnih ulaganja BiH, primilo je k znanju Analizu izravnih stranih ulaganja u Bosni i Hercegovini te pregled i analizu svjetskih izvješća značajnih za privlačenje stranih ulaganja.

Ukupna izravna strana ulaganja na kraju 2013. iznosila su 11 milijardi KM ili 5,6 milijardi eura. U ukupnim iznosima investicija, uz registrirane investicije iz Ruske Federacije i povećanje aktivnosti investitora s Bliskog istoka, najznačajniji investitori u BiH su i dalje zemlje EU-a i regije, a na prvoj poziciji je Republika Austrija. Najznačajniji iznos ukupnih stranih ulaganja je realiziran u sektoru proizvodnje (32 posto), a slijedi bankarski sektor (22 posto).

Strana ulaganja u 2013. godini iznosila su 418 milijuna KM, što predstavlja smanjenje od 21,7 posto u odnosu na 2012. godinu. U Bosnu i Hercegovinu u prošloj godini najviše je investirala Srbija (62 milijuna KM), a slijede Velika Britanija (56 milijuna KM), Austrija (51 milijun KM), Švicarska (44 milijuna KM) i Njemačka (40 milijuna KM). Rusija, koja je u 2011. i 2012. godini bila najveći investitor u BiH, u prošloj je godini zabilježila smanjenje kapitala. Najveći iznos investicija u 2013. godini ostvaren je u okviru financijske uslužne djelatnosti s 141,8 milijuna KM.

Prema Analizi, nužni preduvjeti za povećanje stranih investicija su kreiranje tržišne investicijske politike, stvaranje povoljnog, stabilnog, predvidivog, nediskriminacijskog i poticajnog poslovnog okruženja te raspoloživi prirodni resursi.

PROVOĐENJE NOVOG ZAKONA O JAVNIM NABAVAMA

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Agencije za javne nabave, donijelo je Naputak o uspostavljanju i vođenju sustava kvalifikacije i Naputak o uvjetima i načinu na koji sektorska ugovorna tijela dodjeljuju ugovore povezanom poduzeću, poslovnom partnerstvu ili sektorskom ugovornom tijelu koje je sastavni dio poslovnog partnerstva s ciljem daljnjeg usklađivanja s direktivom EU-a koja regulira dodjelu ugovora o javnoj nabavi u tzv. komunalnom sektoru.

Donošenjem ovih naputaka preciznije će biti definirani novi načini nabave koje uvodi Zakon o javnim nabavama, a koje mogu koristiti sektorska ugovorna tijela, odnosno tijela koja obavljaju djelatnosti u oblastima vodoopskrbe, energetike prometa i poštanskih usluga.

NOVA STRATEGIJU INTEGRIRANOG UPRAVLJANJA GRANICOM DO 31. 12. 2014. GODINE

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Državnog povjerenstva za integrirano upravljanje granicom, donijelo je Odluku o imenovanju radne skupine koja će do 31. 12. 2014. godine izraditi strategiju integriranog upravljanja granicom u Bosni i Hercegovini i akcijski plan provođenja strategije integriranog upravljanja granicom u Bosni i Hercegovini za razdoblje od 2014. do 2017. godine.

Radnom skupinom će predsjedavati Ismail Sarić iz Ministarstva sigurnosti BiH, a u njezinom sastavu su predstavnici nadležnih državnih, entitetskih i institucija Brčko Distrikta BiH.

PRIJEM U DRŽAVLJANSTVO

Vijeće ministara BiH donijelo je pojedinačna rješenja o prijemu u državljanstvo Bosne i Hercegovine, i to Anesa Ličine, državljanina Crne Gore i potencijalnog reprezentativca Judo reprezentacije BiH; Marijana Antolovića, državljanina Republike Hrvatske i potencijalnog reprezentativca BiH u nogometu; Ismaila Yapicija, državljanina Republike Turske, direktora obrazovnih institucija Bosna Sema u BiH, prof. Filipa Zloušića, državljanina Republike Austrije, predsjednika HKD-a Napredak u Beču. U bh. državljanstvo primljeni su Dmitrij Vukolov, ruski državljanin i ekonomski stručnjak s doktorskom disertacijom u oblasti naftnih mreža, Diego Moscheni, državljanin Italije i počasni konzul BiH u Trevisu od 2009. godine, Elena Mitrović, ruska državljanka i ekspert u oblasti financija, Secouba Diatta, državljanin Senegala i profesionalni nogometaš, Marijana Reljić, državljanka Republike Hrvatske i profesorica razredne nastave, te Timothy Clancy, američki državljanin i autor više knjiga o Bosni i Hercegovini te promotor bh. turizma u svijetu.

DANA SUGLASNOST ZA GLASOVANJE DRŽAVLJANA HRVATSKE I JAPANA U BIH

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva vanjskih poslova, dalo je suglasnost za glasovanje državljana Republike Hrvatske u BiH u povodu predstojećih predsjedničkih izbora, koji će se održati 28. 12. 2014. u prvom krugu i eventualno 11. 1. 2015. godine u drugom krugu. Državljani Hrvatske mogu glasovati na 15 biračkih mjesta u sjedištima DKP-a Republike Hrvatske na teritoriju BiH u razdoblju od 7:00 do 19:00 sati.

Također, u povodu općih izbora dana je suglasnost za glasovanje državljana Japana na području BiH u razdoblju od 3. do 6. prosinca ove godine u vremenu od 9:30 do 17:00 sati u prostorijama Veleposlanstva Japana u Sarajevu.

wwww.magazinplus.eu – Vijeće ministara BiH

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close