Obilježavanje 17. maja, Dana SARTR-a

Danas se Dan Sarajevskog ratnog teatra. Uposlenici SARTR-a su obilježili ovaj dan obilaskom i polaganjem cvijeća na grob osnivača Sarajevskog ratnog teatra Safeta Plakala, Dubravka Bibanovića, Nebojše Veljovića, Slobodana Perišića i Zorana Bečića.
New York Times je u tekstu od 9. oktobra 2013. godine Sarajevski ratni teatar (Sartr) nazvao “pozorištem duše”, opisujući ga kao “simbol otpora” i “najkreativniju pozornicu u gradu”.
Sarajevski ratni teatar SARTR utemeljen je 17. maja 1992. godine okupljajući glumce i suradnike iz tri profesionalna sarajevska teatra a koja su, zbog agresije na Bosnu i Hercegovinu, morala obustaviti svoj rad. Sarajevski ratni teatar realizirao prvu ratnu teatarsku premijeru (SKLONIŠTE), a koja je konceptualno imaginirala stvarnost toga trenutka, te koristila životne činjenice u kreiranju teatarskog akta, a što je još tada prepoznato kao naznaka smjera kretanja produkcije ovog umjetničkog ansambla.
SARTR, kao teatar osnovan u periodu opsade, svjedočanstvo je o fenomenu duhovnog, tj. kulturnog otpora fašizmu, destrukciji i agresiji. SARTR ne samo da čuva uspomenu na taj period već i danas nastoji snažno afirmirati univerzalne vrijednosti: bogatstvo različitosti, antifašizam, svetost mira, aktivizam, internacionalizaciju, empatiju. SARTR, sa svojim nasljeđem, nastoji biti – mjesto naše savjesti i hrabrosti da se suprostavimo nepravdama i svim devijacijama vremena u kome živimo.
SARTR nije samo teatar već jedna ideja koja baštini tradiciju u kojoj su kultura, umjetnost i teatar važno sredstvo u borbi za ljepši i pravedniji svijet.
Pored brojnih nagrada, najznačajnije priznanje za ukupni rad ova Institucija je dobila 2003. godine kada joj je dodjeljena Šestoaprilska nagrada Grada Sarajeva.
Oslobođenje