Kultura

Neki grijesi za ispovjediti

Pokorničko slavlje želi sinodalni rad usmjeriti prema početku novog načina postojanja Crkve

U listopadu ove godine održat će se drugo zasjedanje XVI. redovne Generalne skupštine Biskupske sinode. Prije zasjedanja predviđeno je pokorničko slavlje koje će predvoditi Sveti Otac. Prisutni, kao i cijela Crkva, posebno će ispitivati svoju savjest pred grijesima zlostavljanja, grijesima protiv mira, protiv stvorenog, protiv migranata, protiv siromaštva i drugih. Donosimo prijevod dokumenta koji najavljuje ovaj događaj, a objavili su ga Generalno tajništvo sinode i Rimska biskupija.


Pokorničko slavlje u bazilici Svetog Petra, 1. listopada 2024., u 18 sati

Crkvi koja želi zajedno hoditi potrebno je uvijek pomirenje. Opraštanje čini temeljno ostvarenje Crkve, jer u sebi sažima njezinu narav i poslanje. Bilo bi, ipak, redukcionistički misliti Crkvu samo kao onu koja upravlja i dijeli sakramentalno pomirenje. Papa Franjo nas je poučio da je oproštenje potrebno tražiti, imenujući grijehe, osjećajući bol i sramotu, jer svi smo grešnici potrebni milosrđa: onoga milosrđa Boga koji se ne umara ljubiti i opraštati. Opraštanje je, dakle, poput uskrsnuća, jer onome tko je pao omogućuje pridići se, onome tko se boji da je sve izgubio, ponovno započeti.

Na kraju duhovog povlačenja i sabiranja (30. 9. – 1. 10.) svih sudionika XVI. redovne Generalne skupštine Biskupske sinode, pokorničko slavlje želi sinodalni rad usmjeriti prema početku novog načina postojanja Crkve.

Pokorničko slavlje u bazilici Svetog Petra – kojim će predsjedati papa Franjo – uključit će vrijeme slušanja triju svjedočanstava žrtava koje su pretrpjele grijeh: grijeh zlostavljanja, grijeh rata, grijeh ravnodušnosti pred prisutnom dramom rastućeg fenomena svih migracija.

Nakon toga nastavit će se s ispovijedanjem nekih grijeha. Nije riječ o tome da denunciramo grijeh drugih, nego da se sami prepoznamo kao oni koji su propustom ili djelom prouzročili patnju, da smo odgovorni za zlo koje podnose nevini i nezaštićeni. Tko izrazi molbu za oproštenjem, učinit će to u ime svih krštenih. Posebno će se ispovjediti sljedeći grijesi:

  • grijeh protiv mira
  • grijeh protiv stvorenog, protiv domorodaca, protiv migranata
  • grijeh zlostavljanja
  • grijeh protiv žena, obitelji i mladih
  • grijeh korištenja doktrine kao kamenje da se baca protiv drugih
  • grijeh protiv siromaštva
  • grijeh protiv sinodalnosti / nedostatak slušanja, zajedništva i sudjelovanja svih

Na kraju ove ispovijedi grijeha, Sveti Otac će u ime svih vjernika tražiti oproštenje od Boga i sestara i braće cijeloga ljudskog roga.

Pokorničko slavlje, koje zajednički organiziraju Generalno tajništvo Sinode i Rimska biskupija u suradnji s Unijom viših poglavara (USG) i Međunarodnom unijom viših poglavara (UISG), otvoreno je za sve, posebno za mlade, a moći će se pratiti u izravnom prijenosu preko vatikanskih medija.

Liturgija okreće unutarnji pogled Crkve prema licima novih generacija. U Bazilici će biti prisutni mladi kako bi primili znak da su oni budućnost Crkve te da je traženje oproštenja prvi korak vjerodostojne i misionarske vjere koja se ponovno mora uspostaviti.


Prijevod: J. Š., polis.ba

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close