Naš samuraj zove se Milan Đurić: BiH osvojila Kirin Kup!

Fudbalska reprezentacija naše zemlje osvojila je Kirin kup u Japanu poslije pobjede nad domaćom selekcijom Japana, nakon preokreta rezultatom 2:1.

Prva je zaprijetila naša reprezentacija. Već u drugoj minuti utakmice sjajna lopta Medunjanina za Đurića koji šutira glavom, ali Nishikawa brani njegov udarac. U sljedećem napadu Nagatomo je perfektno centrirao, a Kiyotake sa par metara promašio gol. Sreća, defanzivac Intera je bio u ofsajdu.

Poslije deset minuta nova šansa za Zmajeve. Hajrović je iskosa ušao u šesnaesterac i šutirao, ali golman Japana brani da bi dvije minute poslije Usamijev šut sa vrha kaznenog prostora, Šehić odbio u korner. U 14. minuti susreta velika šansa za Japan, a Kiyotake poslije sjajne kombinacije pogađa prečku.

Četiri minute poslije uzvraćaju i naši reprezentativci, a šut Vrančića poslije kornera iz sjajne pozicije brani Nishikava. Na sljedeću šansu čekalo se do 26. minute kada je Morshige šutirao glavom, također poslije kornera, ali Šehić brani.

Dvije minute poslije Japan je poveo. Usami je sjajno probio po lijevoj strani, ubacio za Kiyotakea koji matira Šehića i dovodi Samuraje u vodstvo. Naši su ekspresno odgovorili svega minutu poslije. Hodžić je dobio sjajnu loptu, Nishikawa mu odbranio, a iz popravnog pogađa Đurić za izjednačenje rezultata.

Posljednje dvije šanse smo vidjeli u finišu prvog dijela. Prvo se u 44. minuti Usami poigrao sa Sušićem, centrirao, a Šehić izbacio do Bekića koji izbacuje van kaznenog prostora da bi u posljednjim trenucima prvog dijela dosuđen slobodnjak za Zmajeve na nekih 30-ak metara od gola, a Medunjanin je sjajnim šutem pogodio prečku.

Drugo poluvrijeme nije donijelo Bog zna kakvu igru, a prvu priliku u nastavku smo vidjeli u 50. minuti, ali je pokušaj Hasebea završio visoko preko gola. Konačno, naši Zmajevi su stigli do prednosti u 66. minuti susreta. Rezervista Stevanović je tek što je ušao u igru poslao fantastičnu loptu za Đurića koji drugim golom matira golmana Japana za vodstvo Zmajeva.

Japan je pokušavao u nastavku doći do poravnanja, a najveću šansu su imali u 87. minuti utakmice kada je šut Kobayashija izblokiran. Četiri minute poslije, Hodžić je iskosa izašao sam na golmana Japana, ali loše reagovao da bi već u sljedećem napadu Šunjić sjajno reagovao ispred napadača Japana, a u nastavku akcije Kiyotake šutira iz izgledne pozicije preko gola.

Do kraja nije bilo promjene rezultata, te je naša fudbalska reprezentacija osvojila prvi trofej u svojoj historiji.

Japan-BiH 1:2 (1:1) (Kiyotake 28’; Đurić 29’, 66’)

Stadion: Suita City Football Stadium, OSAKA; Gledatelja: 39,694; Sudija: Jarred Gillet; Žuti karton; Bekić (BiH)

Japan: Nishikawa, Nagatomo (od 70. Makino), Morshige, Yoshida, Sakai, Kashiwagi (od 46. Endo), Hasebe (od 87. Kobayashi), Kiyoatake, Okazaki (od 79. Kanazaki), Usami (od 75. Kobayashi) i Asano.

BiH: Šehić, Šunjić, Cocalić, Sušić, Bekić, Medunjanin, Vrančić (od 88. Arežina), Hajrović (od 91. Kosorić), Duljević (od 65. Stevanović), Hodžić i Đurić (od 77. Kožulj).