Najveći bh. derbi završen podjelom bodova!

Remi na Koševu

Nogometaši Sarajeva i Željezničara odmjerili su snage večeras u derbiju 30. kola Premijer lige BiH, a završeno je rezultatom 1:1.

Večerašnji 146. sarajevski derbi nije imao pretjeran rezultatski značaj, ali svakako je riječ o duelu najvećih rivala, pa se “ginulo” za svaku loptu i naravno svako je želio večeras slaviti.

Uloga favorita, makar blagog, pripala je ekipi Sarajeva, koja je na kraju došla do trijumfa, mada će bordo timu prioritet biti isključivo osvajanje Kupa kako bi se izborila Evropa. To finale igra se s Veležom 19. maja u Zenici.

Na samom početku utakmice došlo je do prekida od nekoliko minuta jer su Horde zla na sjevernoj tribini priredile pirotehnički šou, pa je sudija Musić bio primoran zaustaviti igru dok se ne spusti dimna zavjesa.

Prvo uzbuđenje na utakmici viđeno je u osmoj minuti. Gasal je odlično prošao po strani i uposlio Hodžića, ali je odbrana Sarajeva na vrijeme reagovala. Uzvratilo je i Sarajevo nakon prodora Mujakića, no Cocalić interveniše u zadnji čas.

U 11. minuti viđen je prvi pogodak na meču. Bender je prvo zaustavio Suljića u situaciji jedan na jedan, a zatim je Hebibović pogodio prečku, da bi se lopta odbila do Suljića, koji drugu šansu koristi i trese mrežu plavih sa Grbavice.

Sarajevo je lako moglo da udvostruči prednost. Prvo Hebibović pogađa stativu nakon nove slabe intervencije gostujuće odbrane, a potom u nastavku akcije Varešanović se ne snalazi najbolje.

Prvi udrac ka golu Sarajeva uputio je Gasal u 28. minuti, Dizdarević je bio siguran. U 36. minuti novi prekid na meču, no nije dugo trajalo. Do kraja prvog dijela velika šansa za Sarajevo, ali Đokanovićev udarac blokira Malić.

Na poluvremenu trener gostiju Mulalić pravi izmjenu, a nedugo nakon toga još tri, želeći da njegova ekipa što prije stigne do izjednačenja.

Sarajevo je imalo priliku u 55. minuti, ali je Bender ispred Ahmetovića boksao loptu u posljednjim momentima. U 61. minuti Bekrić izvodi korner, Cocalić glavom uspijeva zahvatiti loptu, koja ide pored gola.

Samo šest minuta kasnije veliko slavlje na tribini na kojoj su bili navijači gostiju. Štilić je izveo slobodni udarac, lopta zakačila Cocalića i odsjela u mreži Dizdarevića. Kobiljar 2-3 minute kasnije pokušava, no neprecizan je i lopta ide pored gola.

Željezničar je s napravljenim promjenama djelovao zaista dobro u nastavku, pa je došao do tog gola, ali više nijedna ekipa do kraja nije uspjela zatresti mrežu, a konačna podjela bodova nikome neće teško pasti.

Najbolju priliku do kraja imao je Ahmetović na ubačaj Šabanovića, ali je Bender odbranio njegov sjajan udarac glavom u 80. minuti. Đokanović je kasnije pokušao iz velike udaljenosti, no zaista bezopasno po gol Bendera.

I jedni i drugi imaju tri utakmice za odigrati u Premijer ligi. U narednom kolu Sarajevo gostuje Širokom Brijegu, dok Željezničar dočekuje Radnik.

Sarajevo – Željezničar 1:1

SARAJEVO: Dizdarević, Šabanović, Lazić, Hebibović, Đokanović, Ahmetović, Varešanović, Mujakić, Dupovac, Kapić, Suljić.

ŽELJEZNIČAR: Bender, Malić, Kosorić, Cocalić, Mekić, Gasal, Štilić, Hodžić, Beća, Galić, Resić.