Messi s Argentinom prošao u osminu finala SP-a, Poljska se provukla zbog bolje gol-razlike

Nogometaši Argentine i Poljske plasirali su se u osminu finala Svjetskog prvenstva u Kataru nakon što su večeras odigrane utakmice trećeg kola u grupi C.

Argentina je potpuno zasluženo pobijedila očajnu Poljsku koja je potpuno podbacila u večerašnjem susretu. Ipak, uspjeli su se odbraniti u prvom poluvremenu zahvaljujući golmanu Szczesnyju koji je odbranio penal Messiju.

Spasa im nije bilo u drugom poluvremenu. Prvo je Mac Allister u prvoj minuti drugog poluvremena doveo Argentinu u vodstvo nakon asistencije Moline, a na 2:0 uvećao je Alvarez u 67. minuti nakon proigravanja Fernandeza. Do kraja utakmice rezultat se više nije mijenjao pa je tako Argentina ovjerila prolaz dalje na vrijeme.

U drugoj utakmici grupe koja je počela u isto vrijeme Meksiko je savladao Saudijsku Arabiju koja se pokazala u boljem svjetlu nego Poljska. I ovdje su golovi padali u drugom poluvremenu. Prvo je Martin u 47. minuti na asistenciju Montesa doveo Meksiko u vodstvo, a samo pet minuta kasnije prednost je udvostručio Chavez sjajnim golom iz slobodnog udarca. Konačnih 2:1 postavio je Al Dawsari u petoj minuti sudijske nadoknade.

Argentina je tako grupnu fazu okončala na prvom mjestu sa šest bodova, dok su Poljaci i Meksikanci imali po četiri boda. Međutim, prolaz dalje osigurala je Poljska zbog bolje gol-razlike. Poljaci su imali 2:2, a Meksiko 2:3.

Zanimljivo da su u finišu utakmice Poljska i Meksiko imali identičan broj bodova (4) te identičnu gol-razliku (2:2). Budući da su im je međusobni duel također završen neriješeno (0:0) odluka bi morala pasti osnovu fair-play tabele, odnosno brojanja kartona. Meksikanci su tokom turnira dobili više javnih opomena pa bi Poljska prošla u nokaut fazu. Ipak, golom Saudijske Arabije u sudijskoj nadoknadi, Poljska je prošla zahvaljujući boljoj gol-razlici.

Argentina će u osmini finala igrati protiv Australije i ovaj meč je na rasporedu u nedjelju. Dan ranije svoj okršaj u osmini finala imat će Poljska i Francuska.