-TopSLIDEKolumne

Lome se koplja oko toga ko će upravljati Gazom – Palestinci, UN, Amerikanci ili Izrael

Sjedinjene Američke Države i Izrael podijeljeni su oko toga ko će upravljati Pojasom Gaze nakon što, kako se nadaju, Hamas bude poražen. Amerikanci predlažu da Palestinska samouprava preuzme vlast u Gazi, dok se Izraelci protive.

Amerikanci su sve oprezniji u pogledu statusa quo na Zapadnoj obali, gdje je oslabljena Palestinska samouprava na ivici kolapsa i porasta nasilja doseljenika koje prijeti dodatno destabilizacijom Bliskog istoka, piše Haaretz.

Bidenova administracija, koja je bila pomalo suzdržana da artikuliše svoju viziju o tome ko će preuzeti upravljanje Gazom kada se rat između Izraela i Hamasa završi, u utorak je prvi put detaljno opisala ​​potencijalnu mapu puta do ostvarenja takvog cilja.

Američki državni sekretar Antony Blinken rekao je Komitetu za izdvajanje Senata da bi “imalo najviše smisla” da “efikasna i revitalizirana palestinska uprava ima upravljanje i konačno sigurnosnu odgovornost za Gazu”.

Ako to nije moguće postići u jednom koraku, Blinken predlaže da Gazom upravlja više zemalja regiona.

SAD i Izrael vode razgovore o uspostavljanju privremenih multinacionalnih mirovnih snaga u Gazi nakon vojne operacije, iako Bijela kuća negira da bi američke trupe bile dio potencijalne koalicije.

Ovo bi moglo značiti davanje privremenog nadzora nad Pojasom Gaze drugim zemljama Bliskog istoka uz podršku međunarodnih snaga (moguće i Amerikanaca), davanja privremene uprave Ujedinjenim nacijama ili uspostavljanja grupe slične multinacionalnim snagama koje sprovode mirovni sporazum Egipta i Izraela.

Protivljenje Izraela

S druge stranke Izrael nije javno izašao s planovima šta nakon što Hamas bude poražen. Ipak, u javnost je procurio plan izraelskog ministarstva da Palestince treba deportovati na Sinaj u Egiptu.

Biden vrši pritisak na izraelske vlasti. On je više puta rekao da bi ponovna okupacija Pojasa Gaze od Izraela bila velika greška, dodajući da nijedan Paletinac neće biti prisilno preseljen, na Sinaj ili negdje drugo.

Podjela između Izraela i SAD u vezi sa Palestinskom samoupravom je također usresređena na pokušaje Bidenove administracije da osnaži Palestinsku samoupravu i predstavi je kao legitimnog predstavnika palestinskog naroda.

Ovo je dio šireg napora Bijele kuće da preoblikuje svoje angažmane s Palestincima, usred široko rasprostranjenih kritika Arapa državljanja SAD-a da je Biden omogućio Izraelu da izvrši kolektivno kažnjavanje palestinskog naroda nakon masakra u Hamasu u kojem je ubijeno više od 1.300 Izraelaca.

Unutar izraelske vlade, međutim, postoje velike razlike u mišljenjima o Palestinskoj samoupravi. Dvojica centrističkih političara koji su nedavno ušli u vladu i postali članovi ratnog kabineta Benny Gantz i Gadi Eisenkot vjeruju da Palestinska samouprava može biti relativno efikasan partner u borbi protiv Hamasa i drugih sličnih organizacija, te da se mora ojačati kako bi djelovala kao protivteža islamističkoj grupi koja trenutno kontroliše Gazu.

Gantz, koji je bio ministar odbrane između 2020. i 2022. u dvije uzastopne vlade, sastao se s palestinskim predsjednikom Mahmoudom Abasom dok je bio na vlasti, a jednom ga je čak ugostio u svojoj kući.

Eisenkot, koji je vodio izraelsku vojsku od 2014. do 2018. godine, dosljedno je kritikovao Netanyahuovu politiku slabljenja Palestinske samouprave, koju smatra umjerenom silom u palestinskoj areni, i upozoravao da je zagrljaj lidera Likuda Hamasu bila greška.

Ali u trenutnoj koaliciji koju predvodi Netanyahu, utjecaj Gantza i Eisenkota je smanjen utjecajem krajnje desnih političara kao što je ministar finansija Bezalel Smotrich, koji je također odgovoran za politiku na Zapadnoj obali.

Suprotno stavu Gantza i Eisenkota, Smotrich je nedavno odlučio da suspenduje transfer od skoro 150 miliona dolara poreskih prihoda u Palestinsku samoupravu.

Blinken je tokom saslušanja u Senatu potvrdio da je Bidenova administracija pozvala Izrael da odmrzne sredstva, između ostalih akcija koje su mu potrebne da bi mu obezbijedio resurse koji su mu potrebni.

“Palestinske vlasti čine sve što mogu da održe sigurnost i stabilnost na Zapadnoj obali. Nema dovoljno sredstava. Ovo je još jedan aspekt problema”, rekaoje Blinken.

Pritisak Amerikanaca

Blinken je također povezao potencijalnu vodeću ulogu Palestinske samouprave s rješavanjem humanitarne krize u Gazi.

“Pružanje trenutne pomoći i zaštite palestinskim civilima u sukobu je također neophodan temelj za pronalaženje partnera u Gazi koji imaju drugačiju viziju budućnosti od Hamasa – i koji su spremni pomoći da se ona ostvari”, napisao je Blinken u autorskom tekstu za Washington post.

“Ne možemo pronaći te partnere ako ih je progutala humanitarna katastrofa i otuđeni našom percipiranom ravnodušnošću prema njihovoj nevolji”, dodao je.

Blinken je istakao da bez brze i kontinuirane humanitarne pomoći, veća je vjerovatnoća da će se sukob proširiti, a patnja rasti.

“Hamas i njegovi sponzori će imati koristi od toga što će se oblikovati kao spasioci usred očaja koji su stvorili. A kriza koja se produbljuje će potkopati mogućnost dalje integracije između Izraela i njegovih susjeda”, istakao je Blinken.

Klix

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close