Lične karte potencijalnih protivnika Zmajeva u baražu

Protiv Danske i Norveške smo ostvarivali velike pobjede

DANSKA, IRSKA, NORVEŠKA I SLOVENIJA Lične karte potencijalnih protivnika Zmajeva u baražu

Danska, Irska, Norveška i Slovenija su nenosioci i potencijalni protivnici naše reprezentacije u baražu za Evropsko prvenstvo u Francuskoj.

Baš kao i BiH, sve ove reprezentacije kroz kvalifikacije odigrale su dobrih i loših utakmica, te predstavljaju protivnike koji se ne smiju potcijeniti iako su nosioci, obično, favoriti na papiru.

Donosimo vam lične karte ovih reprezentacija, ali i našu statistiku u međusobnim duelima. Bitno je napomenuti da negativan skor imamo samo sa Irskom.

Danska

Najskuplji i najbolji igrač Danske je zvijezda Tottenhama Christian Eriksen od kojeg, u velikoj mjeri i zavisi igra te reprezentacije. Nicklas Bendtner već tradicionalno ne predstavlja veliku opasnost kada igra za klub, ali u reprezentaciji je jako koristan iako je u ovim kvalifikacijama postigao tek dva gola. Radi se o visokom igraču koji može spustiti loptu i asistirati saigračima, čemu svjedoče i tri asistencije iz proteklih kvalifikacija.

U odbrani su jako čvrsti sa Aggerom i Kjaerom na stoperskim pozicijama, dok ulogu razbijača protivničkih napada na sredini terena preuzima Poulsen. Na golu im stoji Kasper Schmeichel, sin legendarnog Petera Schmeichela.

Ono što je jasna slabost Danske je činjenica da obično ne postižu previše golova, a u ovim kvalifikacijama tri gola postigli su samo Srbiji. Ukupno, tresli su mrežu tek osam puta, ali i primili samo pet golova.

Protiv Danaca smo igrali četiri puta, dva puta smo slavili, jednom smo gubili, a isto toliko puta odigrali smo bez pobjednika. Interesantno, baš taj remi sa Danskom nas možda i najviše boli jer nam je tog 11. oktobra 2003. godine, pred oko 35.000 navijača na Koševu, bila potrebna pobjeda kako bi otišli na Euro u Portugal. Danci su poveli u 12. preko Jorgensena, da bi izjednačio Bolić u 38. minuti. Do kraja susreta nismo mogli doći do gola zbog čega i danas svaki navijač osjeti žal. To je ujedno bila i posljednja utakmica Bosne i Hercegovine i Danske.

Njihov najveći uspjeh je titula prvaka Evrope 1992. godine kada su na Euro otišli umjesto Jugoslavije, koja je izbačena zbog rata u BiH i Hrvatskoj. UEFA je samo deset dana prije počeka Eura objavila diskvalifikaciju Jugoslavije, te da će njihovo mjesto zauzeti Danska koja je na kraju i osvojila to takmičenje.

Obično igraju u formaciji 4-5-1 i u postavi:

Odbrana: Schmeichel (golman), Agger, Kjaer, Durmisi, Jacobsen
Vezni red: Eriksen, Poulsen, Kvist, Krohn-Dehli, Braitwaithe
Napad: Bendtner

Irska

Irska je ekipa koja ima nekoliko kvalitetnih pojedinaca od kojih su trojica saigrači našeg Muhameda Bešića u Evertonu. Desni bek Seamus Coleman je najskuplji igrač reprezentacije i vrijedi 19 miliona eura, dva miliona manje cijeni se veznjak James McCarthy, dok Aiden McGeady košta 4.5 miliona eura. Southamptonov napadač Shane Long vrijedi devet miliona.

Njihovi igrači nastupaju u otočkim klubovima, zbog čega ne iznenađuje što gaje sličan stil igre kao i sve otočke ekipe.

Naravno, tu je uvijek opasni i iskusni Robbie Keane koji i sa 35 godina trese protivničke mreže.

Interesantno, Irska je jedna o rijetkih evropskih zemalja u kojoj fudbal nije nacionalni sport, štaviše, po mnogima nije ni u prva tri.

Irci više brinu za gaelske tradiconalne sportove poput gaelskog fudbala i hurlinga, dok je visoko na listi i ragbi. Po popularnosti, fudbal bi se mogao takmičiti tek sa ragbijem. U prilog tome govori i činjenica da su dva najveća stadiona u zemlji “Croke Park” (kapaciteta 82.300) i “Semple” (53.000) namijenjeni za gaelski fudbal i hurling. Tek treći stadion “Aviva”, kapaciteta 51.700, koristi se za ragbi i fudbal.

Ipak, manja popularnost ne znači da fudbalska reprezentacija Irske nema odličnu podršku, o čemu najbolje svjedoči navijanje na utakmici sa Španijom na Euru u Ukrajini i Poljskoj. Irci su gubili 4:0, no njihovi navijači pjevali su poznatu “Fields of Athenry”. Moglo bi se reći da je ta pjesma irska verzija “Bosnom behar probeharao”, odnosno kompozicija koja nema veze sa fudbalom, ali ostaje jedna od omiljenih navijačkih pjesama.

Da su opasni Irci su dokazali pobjedom nad svjetskim prvacima Njemačkom od 1:0, no istovremeno su i gubili od Škotske.

Sa Ircima smo odigrali jednu prijateljsku utakmicu 26. maja 2012. godine, a poraženi smo golom Longa.

Irci obično igraju u formaciji 4-4-2 u kojoj je Whelan zadnji vezni, a Hoolahan igra odmah iza napadača. Po potrebi znali su zaigrati sa pet u veznom redu i jednim napadačem. Bitno je napomenuti da je kapiten O'Shea dobio dva žuta kartona u prošloj utakmici sa Poljskom, te ga neće biti u prvom susretu baraža.

Odbrana: Given (golman), Keogh, O'Shea, Ward, Coleman
Vezni red: McClean, Hendrick, McCarthy, Hoolahan
Napad: Murphy i Walters.

Norveška

Norveška je ekipa bez puno zvijezda. Njihov najskuplji igrač je Havard Nordtveit koji vrijedi tek pet miliona eura, dok je drugi najskuplji 16-godišnji talenat Reala Martin Odegaard.

I sa njima imamo izuzetno pozitivan skor. Sastali smo se četiri puta, od čega smo tri puta slavili, a samo jednom tugovali. Kao najupečatiljiviji susret sa Norveškom može se izdvojiti onaj iz marta 2007. godine kada smo svi očekivali debakl, a slavili smo sa 1:2. Podsjetimo, tada je nekoliko standardnih igrača bojkotovalo reprezentaciju zbog problema u Savezu, a kormilo je od Blaža Sliškovića preuzeo Fuad Muzurović. Otišli smo u Norvešku u nadi da nećemo biti poniženi, no Misimović je sjajno pogodio iz slobodnjaka u 18. minuti, da bi u 33. udvostručio Muslimović. Sve što su Norvežani do kraja uspjeli uraditi je gol Carewa iz 50. minute.

Upečatljive su bile i suze Safeta Nadarevića koji je povrijeđen izašao iz igre nakon žestokih duela sa snažnim Carewom.

Iako nemaju zvijezde u ekipi Norvežani su pobjedama nad Hrvatskom i solidnom Bugarskom dokazali da su tim vrijedan poštovanja. Ipak, porazima od Italije i debaklom protiv Hrvatske od 5:1 demonstrirane su i njihove slabosti.

Obično igraju u formaciji 4-4-2, dok su protiv Italije pokušavali u nešto opreznijoj postavci sa 4-5-1.

Odbrana: Nyland (golman), Hogli, Forren, Hovland, Elabdellaoui
Vezni red: Berget, Johansen, Tettey, Samuelsen
Napad: Henriksen, Soderlund

Slovenija

Od reprezentacija koje bi nam mogle doći u baražu na papiru je najslabija Slovenija sa kojom imamo stopostotan skor. Sa Slovencima smo igrali četiri utakmice i svaki put slavili, a posljednji put u februaru 2013. godine kada smo ih u prijateljskoj utakmici pobijedili sa 0:3.

Slovenija je kuriozitet po tome što su im dva najskuplja igrača golmani – Samir Handanović i Jan Oblak.

Interesantno je da obojica imaju porijeklo iz Bosne i Hercegovine, iako je Oblak nešto manje povezan sa našom zemljom od Handanovića koji potiče iz Bihaća.

Velika opasnost po gol protivnika Slovenije prijeti od igrača Leverkusena Kevina Kampla i Fiorentininog Josipa Iličića. Ukoliko u baražu budemo igrali protiv Slovenije, prijetnja će biti i napadač Saint-Etiennea Robert Berić.

Iako nikada nisu imali previše jakih imena, Slovenci su od nezavisnosti nastupili na tri velika takmičenja. Igrali su 2000. godine na Evropskom prvenstvu, dvije godine kasnije na Svjetskom prvenstvu u Južnoj Koreji i Japanu, te ponovo na Mundijalu u Brazilu.

Slovenci su kvalifikacijama igrali dobro i protiv jačih reprezentacija poput Švicarske i Engleske. Švicarce su jednom porazili, a protiv Engleza su ostavili dobar utisak. Obično nastupaju u formaciji 4-5-1, a po potrebi i u 4-4-2. Također, nije neobično da Kampl igra polušpica, iako mu je prirodna pozicija ofanzivni vezni. Imena u prvih 11 jako teško je predvidjeti jer obično zavise od formacije koju Slovenija igra, ali najvjerovatnijih 11 su:

Odbrana: Handanović (golman), Brečko, Cesar, Ilič, Struna
Vezni red: Stevanovič, Kurtič, Kirm, Pečnik, Kampl
Napad: Novakovič

Autor: A. UZUNOVIĆ – avaz.ba

 

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close