Kruno Kartus: Ovo je puzajuća fašizacija Hrvatske

Izlaznost birača na bračni referendum od 37,89 posto, ne samo da je mala, nego je i problematična zbog ignorancije velike većine javnosti koja je ostala kod kuće. Mali broj građana mijenja Ustav i smanjuje ljudska prava, snižava civilizacijske vrijednosti zemlje, na referendumu koji nas košta 47 milijuna kuna iz državnog budžeta, a dvije trećine javnosti ne izlazi na birališta izreći svoj stav o takvom ponašanju.

Prof.dr.sc. Zorana Kurelića, profesor na Fakultetu političkih znanosti, kaže da je zgranut slabim odazivom, a rezultate ocjenjuje velikom pobjedom konzervativaca i Crkve.

‘Kada su krenuli u ovu kampanju njima su se svi sklanjali. Dakle, to je dopuštena pobjeda. Crkva ne bi sada pobijedila da im ova vlast to nije dopustila. Iako ne mislim da su ljudi u toj mjeri homofobi. Na ovom referendumu, čini mi se, da su mislili da ih se pita žele li da hetero brak bude dominantan. Ali ne znaju da to već je tako, jer je cijeli obiteljski zakon heteronormativan. Pa nikome nije palo na pamet da to krene mijenjati, da prava homoseksualaca unese u Obiteljski zakon, kakav gay brak, pa to nikome nije palo na pamet, kao ni posvojenje djece’, komentirao je profesor Kurelić.

Slaba izlasnost glavna je karakteristika ovog referenduma, iako, kaže profesor Kurelić, to se nije moglo pretpostaviti obzirom na histeriju posljednjih dva tjedna.

‘Medijski prostor do nevjerojatne razine bio je zasićen tom temom.S tim da je većina medija korektno obavila posao informiranja o kampanji. Primjerice, nikako nije jasno zašto je ‘U ime obitelji’ uskratila akreditacije HRT-u, kada znam da je politika kuće izričito neutralna, jer me je tako upozorila voditeljica emisije u kojoj sam gostovao’, kaže profesor Kurelić.

Jaroslav Pecnik, politički analitičar, primjetio je da je Hrvatska ovim referendumom i promjenom Ustava pokazala da ‘je jedna mala zatucana državica, koja živi u svom svijetu na zapadnom Balkanu’.

‘Pokazali smo da nismo dorasli Europi. Ovo je de facto puzajuća fašizacija Hrvatske. Pogledajte, prosvjede protiv ćirilice, nacionalnih manjina, širenje crkvenih dogmi. Kad je počinjao napad na ćirilicu predstavnici drugih manjina su šutjeli, ali sada vide da se prava ukidaju svima nama. Solidarnost je danas trebala pobijediti isključivost, a to se ne može sjedenjem kod kuće’, objasnio je Pecnik.

Profeosr Kurelić usporedio je ovaj referendum s promjenom ustava Kalifornije 2008. godine kada su homofobne inicijative uspjele u Ustav unijeti heteroseksualni brak i izbaciti univerzalni, ali samo na četiri godine. Lani je tu odredbu ukinuo Ustavni sud radi sprečavanja diskriminacije.

‘Ali to je bio ozbiljan referendum! Izašlo je 79 posto, 13 milijuna i 700 tisuća ljudi. Bilo je vrlo gusto, jer je 52 posto bilo za, a protiv 48 posto. I ovaj referendum postavljen je na istim tim temeljima, samo što je izlazak skandalozan, obzirom na razinu medijske histerije posljednjih dva tjedna’.

Pecnik u ishodu današnjeg referenduma vidi i oblik kompleksa hrvatske nacije, kao male, neugledne i vječito nesretne u svojoj svakidašnjoj jadikovci.

‘Ustavnom odredbom o braku svrstali u društvo s Crnom Gorom i Srbijom, koje su također ustavno definirale heteroseksualni brak, odnosno na zapadni Balkan, umjesto na Zapad’, poručio je Pecnik.

 

Tekst preuzet sa Tportala

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close