Kozarić: Entiteti u deficitu do 3 posto, ali mogu servisirati obaveze

Misija MMF-a početkom decembra dolazi u BiH kako bi nastavila razgovore sa predstavnicima bh. vlasti, rekao je u intervjuu za BHT1 guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić. Još uvijek se ne zna da li će to biti klasični pregovori ili analiza stanja i planovi za 2015.godinu.
– Osmi pregled je otvoren i bh. ima određene preduvjete da ispuni u osmom pregledu. Pismo namjere nije potpisano i vidjećemo da li će to biti klasični pregovori ili analiza stanja i planovi za 2015. godinu, kazao je Kozarić
On je konstatovao da država ima stabilan budžet, a i entiteti bi trebali bez problema zatvoriti finansijske konstrukcije do kraja godine, odnosno isplatiti plate i penzije.
– Poznato je da budžet BiH u ravnoteži i nema deficita, i da entitetske vlade imaju deficit ispod tri posto i procjene Centralne banke govore da
entiteti neće imati problema u ovoj godini sa servisiranjem svih obaveza prema budžetskim korisnicima, tako da su, po mom mišljenju, plate, penzije neupitne, tako da oko toga ne bi trebalo biti nikakvih dilema, istakao je Kozarić.
Kad je riječ o zaduženju entiteta kod komercijalnih banaka, Kozarić je napomenuo da je Federacija je za devet mjeseci izdala trezorskih zapisa za oko 292 mil. KM, a Rublika Srpska za oko 274 mil. KM, a tu je još i oko 400 miliona kredita kod komercijalnih banaka, što znači da su entiteti iskoristili svoje pravo na ovaj vid zaduženja.
S druge strane, kazao je Kozarić, važno je napomenuti da je BiH imala obaveze vanjskog duga u ovoj godini od 847 mil. KM od čega dvije trećine otpada na Federaciju BiH ili 555,2 mil. KM a jedna trećina ili 285,4 mil. KM na Republiku Srpsku. Sa 30. septembrom entiteti su servisirali sve svoje obaveze u skaldu sa otplatnim planom. Federacija je isplatila 471 mil. KM, a RS 248 mil. KM.
– Ovo govorim zato što je dio trezorskih zapisa otišao za servisiranje vanjskih obaveza, te da to nisu samo nova zaduženja nego
i otplata starijih dugova, kazao je Kozarić.
Guverner Centralne banke BiH konstatovao je da javni dug BiH iznosi oko 7,4 mlrd KM, što nas čini umjereno zaduženom zemljom, a što ne znači da trebamo dalje da se zadužujemo bez kontrole.
– Problem je što je zaduženje najvećim dijelom išlo upravo na budžetsku
potrošnju. Da je išlo za investicije imali bismo znatno bolje efekte za državu BiH i građane, ocijenio je Kozarić.
Na pitanje da prokomentariše ocjene ekonomista da u BiH nikad nije bio veći priliv novca od PDV-a a da nikad nije bila lošija ekonomska situacija, Kozarić je kazao kako imamo problem velike javne potrošnje.
– Najveći priliv od PDV-a bio je ove godine i 2006. kada je PDV uveden, kada smo imali suficit veći od 400 miliona KM od prikupljanja ovih poreznih prihoda. Ove godine su prihodi nešto bolji od planiranih što znači da je novca dovoljno za budžetsku potrošnju, ali naša javna potrošnja koja iznosi 45% učešća u BDP-u je preskupa. Posebno srednji nivoi vlasti skupo koštaju poreske obveznike, to je neracionalno i stoga imamo situaciju kakvu imamo, zaključio je Kozarić.

Indikatort.ba

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close