Izvještaja o zdravstvenom stanju stanovništva i organizaciji zdravstva za 2012.g.

Izradu Izvještaja o zdravstvenom stanju stanovništva i organizaciji zdravstva za 2012.godinu vrši JU Zavod za javno zdravstvo Ze-Do Kantona Zenica na osnovu dostavljenih statističkih podataka Domova zdravlja sa područja Ze-Do Kantona, koji se sumiraju od strane Ministarstva zdravstva Ze-Do Kantona a zatim upućuje na Skupštinu Ze-Do Kantona koja usvaja konačan izvještaj. Ovaj izvještaj je napravljen na osnovu statistike iz 2012. upućen od strane JU”Dom zdravlja” Visoko Zavodu za javno zdravstvo Ze-Do Kantona. Izvještaj još uvijek nije prošao Skupštinsku proceduru.

Opći pokazatelji

Izrezak1

Morbiditet (obolijevanje) je pokazatelj zdravlja stanovništva. Morbiditet se razlikuje po starosnim grupama , po dostupnosti zdravstvene zaštite , navikama i standardu.

Vodeće bolesti

Vodeće zarazne bolesti:

Izrezak

Najčešća oboljenja u dobnoj skupini od 0-6 godina:

Izrezak3

Najčešća oboljenja kod školske djece:

Izrezak4

Dijareje, gastroenterocolitisi i crijevne zarazne bolesti spadaju u prvih pet vodećih oboljenja. Crijevne zaraze prenose se sve na sličan način i to tako da se uzročnici bolesti zagađenim predmetima, hranom ili pićem unesu u usta i progutaju. Kako bi smanjili rizik od zaraze, potrebno se pridržavati općih higijenskih mjera zaštite. To je prije svega korištenje higijenski ispravne vode, korištenje termički obrađene hrane, temeljito pranje sirove hrane, čuvanje hrane na odgovarajućoj temperaturi i redovno pranje ruku. Pored toga potrebno je izbjegavati kupanje u vodama stajačicama, i ostalim izgledom sumnjivim vodama.

Neophodno je pooštriti sanitarni nadzor nad objektima gdje se priprema i prodaje hrana, kao i u kolektivnim centrima ( škole, obdaništa i sl.). Da bi se smanjio broj oboljelih od Parotitisa neophodna je redovna imunizacija djece. Vrlo je važno da djeca do polaska u školu dobiju dvije doze MMR vakcine. Varicellae se mogu najbolje prevenirati izolacijom bolesnika 5-6 dana dok traje osip, i time smanjiti širenje bolesti na druge. Same Varicellae nemaju veći epidemiološki značaj. Broj oboljelih od Mikoza je moguće smanjiti samo preventivnim mjerama kao što su – održavanje kože suhom i čistom i dobra higijena.

Najčešća oboljenja kod odraslog stanovništva:

Izrezak5

Najčešća oboljenja osoba starijih od 65 godina:

Izrezak6

Hronične bolesti su najčešći uzrok smrti, invaliditeta i produženih bolovanja. Najučestaliji su u dobnoj skupini odraslih i iznad 65 godina. U Domu zdravlja Visoko redovno se registruju novooboljeli od dijabetesa i prijavljuju KZJZ Zenica i Ministarstvu zdravstva.

Oboljele od malignih oboljenja porodični ljekari prijavljuju u Higijensko epidemiološku službu, a zatim se prijava prosljeđuje u KZJZ Zenica u registar oboljelih od malignih oboljenja.

Najveći broj oboljelih u skupini odraslih je od oboljenja cirkulatornog sistema. Zbog toga se jako mnogo radi na prevenciji oboljenja u okviru porodične medicine. Regulacija krvnog pritiska, prestanak pušenja, izbjegavanje stresnih situacija te zdravija ishrana mogu smanjiti broj oboljelih od cirkulatornih oboljenja.

Oboljenja koštano mišićnog sistema su zastupljena u grupi odraslih i grupi starijih od 65 godina. Kod radnoaktivnih ove bolesti su jedan od čestih uzroka odsustvovanja s posla i uzrok rane invalidnosti. Najčešće su to bolesti kičmenog stuba.

Preporuka: Neophodno je u okviru porodične medicine nastojati da se smanje faktori rizika za hronične nezarazne bolesti.

Faktori rizika su:
 Povišen krvni pritisak
 Pušenje
 Konzumacija alkohola
 Povišen nivo holesterola
 Nedovoljan unos voća i povrća
 Fizička neaktivnost

Zdravstveni kapaciteti

Izrezak7

Izrezak8

Analiza funkcioniranja primarne zdravstvene zaštite

Opća zdravstvena zaštita za područje općine Visoko je u toku 2012.godine angažovala 1 tim i ostvarila 9.545. posjeta po timu na godišnjem nivou i taj tim u prosjeku dnevno primi 40 pacijenata. Kućnih posjeta je bilo 23, kako ljekara tako i drugog zdravstvenog osoblja. Izdato je 1.772 specijalističkih i 1.892 laboratorijskih uputnica po timu.

Analizom izvršenih usluga u 2012.godini utvrđeno je da je izvršen broj od 498 preventivnih usluga. Preventivne usluge se ogledaju kroz sistematske i periodične preglede, kontrolne pregled poslije sistematskih i periodičnih pregleda u cilju zapošljavanja i posjete savjetovalištima. Odnos preventivnih i kurativnih usluga je 1:20.

Porodična medicina na području općine Visoko je u toku 2012.godine angažovalo 16 timova i ostvarilo 123.437 posjeta na godišnjem nivou, odnosno 7.714 posjeta po timu. Na osnovu ovoga zaključuje se da svaki tim porodične medicine u prosjeku dnevno ima oko 32 pacijenta. Ukupno kućnih posjeta je bilo 14.846 kako ljekara tako i drugog zdravstvenog osoblja, odnosno po timu 927 kućnih posjeta na godišnjem nivou. Izdato je ukupno 1221 specijalističkih 1306 laboratorijskih uputnica po timu.

Analizom izvršenih usluga u 2012.godini uočili smo da je ukupan broj preventivnih usluga 7153 odnosno po 1 timu 447 usluga na godišnjem nivou. Preventivne usluge se ogledaju kroz sistematske i periodične preglede, kontrolne preglede poslije sistematskih i periodičnih, pregled u cilju zapošljavanja i posjete savjetovalištima. Odnos preventivnih i kurativnih usluga je 1:17.

Služba medicine rada na području općine Visoko je u toku 2012.godine angažovala 2 tima i ostvarila 4.148 posjeta na godišnjem nivou po timu. Analizom izvršenih usluga u 2012. godini ukupan broj preventivnih usluga je bio 1.093. Preventivne usluge se ogledaju kroz sistematske i periodične preglede, kontrolne preglede poslije sistematskih i periodičnih, pregled u cilju zapošljavanja i posjete savjetovalištima. Odnos preventivnih i kurativnih usluga je 1:3,7.

Zdravstvena zaštita predškolske djece na području općine Visoko je u 2012.godini pružala su 2 tima i ostvareno je po jednom timu 17.788 posjeta po timu. Dnevna opterećenost tima je 37 pacijenta. Usluge pruža specijalista pedijatrije. Izdato je 1.908 specijalističkih i 2.176 laboratorijskih uputnica po timu. Analizom izvršenih usluga u 2012.godini ukupan broj preventivnih usluga je 4.365 po timu, na godišnjem nivou. Preventivne usluge se ogledaju kroz sistematske i periodične preglede, kontrolne preglede poslije sistematskih i periodičnih, pregled u cilju upisivanja u predškolsku i školsku ustanovu i posjete savjetovalištima. Odnos preventivnih i kurativnih usluga je 1:4.

Zdravstvena zaštita žena na području općine Visoko je u 2012.godini angažovala 2 tima i ostvarila 18.021 posjeta. Usluge pruža specijalista ginekologije. Treba naglasiti da je na području Ze-Do Kantona u potpunosti implementiran sistem scrininga na ranom otkrivanju raka grlića maternice koji kontinuirano funkcioniše te je urađeno 1.357 PAPA testova besplatno. Obavlja se redovna patronažna posjeta nakon porođaja žena.

Pneumoftiziološka zaštita na području općine Visoko je u toku 2012.godine anažovala 1 tim i ostvarila 16.393 posjeta po timu. Usluge pruža specijalista pneumoftiziolog.

Hitna medicinska pomoć na području općine Visoko je u toku 2012.godine angažovala 4 tima i ostvarila 54.110, odnosno 13.527,5 posjeta po timu.

Higijensko epidemiološka zaštita je u toku 2012.godine angažovala 1 tim i ostvarila je 8.779 posjete po timu na godišnjem nivou.

Sanitarno higijensko stanje na području općine Visoko

Na području općine Visoko je evidentno loše sanitarno –tehničko stanje lokalnih vodnih objekata. Od urađene 72 analize vode u Programu „Lokalni vodni objekti“2012 čak 36 nije udovoljilo zahtjevima Pravilnika o higijenskoj ispravnosti vode za piće. Uoćeno je postojanje više tzv. “divljih” deponija na kojima se često nađe i animalni otpad.

Preporuke:
– Poboljšati nadzor nad zdravstvenom ispravnošću vode
– Sanacija lokalnih vodnih objekata
– Preferirati izgradnju septičkih jama u selima da tečne otpadne materije ne bi zagadile površinske vodotoke
– Sanirati nelegalna smetljišta

Konsultativno-specijalistička zdravstvena zaštita u JU”Dom zdravlja” Visoko je u toku 2012.godine angažovala sljedeće specijalnosti:

 Internistička
 Radiologija i EHO
 Hirurgija
 Oftalmologija
 ORL
 Dermatologija
 Urolog i
 Ortoped

Ukupno je u konsultativno-specijalističkoj zdravstvenoj zaštiti u JU “Dom zdravlja” Visoko ostvareno 44.152 usluge.

Implementacija porodične medicine

JU “Dom zdravlja” Visoko primarnom zdravstvenom zaštitom pokriva područje općine Visoko sa ukupno oko 38.400 osiguranih lica. Služba porodične medicine JU”Dom zdravlja” Visoko ima 18 ambulanti sa 18 ordinacija. U njima radi 18 doktora porodične medicine, od čega je 5 specijalista porodične medicine, a 13 je završilo dodatnu edukaciju iz porodične medicine. Uz doktore u ovim ambulantama radi i 36 medicinskih sestara koje su završile odgovarajuće obuku za rad u porodičnoj medicini. Radom ambulanti porodične medicine obuhvaćeno je svih 38.400 osiguranih lica. U toku akademske 2012/13 na dodatnoj edukaciji iz porodične medicine JU”Dom zdravlja” Visoko ima 3 doktora i 2 medicinske sestre, a pored toga je još 4 doktora na specijalizaciji iz porodične medicine.

Prijedlozi za poboljšanje stanja i unapređenje zdravstvene zaštite za područje općine Visoko:

 Uraditi sistemske promjene u organiziranju, funkcionisanju i finansiranju zdravstvene zaštite od Federalnog, Kantonalnog pa do Općinskog nivoa.
 Racionalno korištenje postojećih resursa.
 Efikasnije prikupljanje sredstava za zdravstvenu zaštitu.
 Neposredna povezanost socijalne i porodične zaštite sa zdravstvenim stanjem stanovništva ima za cilj „osigurati stabiliziranje i održivost primjene“ do sada uspostavljenih u praksi primjenjivanih socijalnih prava koji proizlaze iz Kantonalnog zakona o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i porodica sa djecom te daljnje jačanje reafirmaciju porodice kao najznačajnije institucije.
 Uvođenje scrininga i nadzora nad hroničnim bolestima.
 Aktivnosti na unapređivanju zdravstvene bezbjednosti hrane, vode za piće uz podizanje higijenskih navika stanovništva.
 Vodeće zarazne bolesti se mogu spriječiti samo pojačanom komunalnom higijenom i higijenom u javnim objektima.
 zdravstveno prosvjećivanje stanovništva.
 Prevencija nasilnih smrti ranim prepoznavanjem psihičkih poremećaja (saradnja porodice, Centra za mentalno zdravlje i Policijske stanice Visoko).
 Uključiti u rad sve društvene subjekte potrebne u rješavanju sanitarno-higijenske problematike na lokalnom nivou uz angažovanje Sanitarnog inspektora, inspekcijskih službi koje treba da vrše nadzor nad ovim aktivnostima, kroz kontrolu i sankcioniranje organizacije i ustanova kao i pojedinaca koji krše propise o zaštiti životne okoline.

Direktor prim.dr. Vasvija Šahinović

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close