Asensio u finišu donio pobjedu Realu

Liga prvaka, 1/8 finala

Ajax je na svom terenu u Amsterdamu ugostio ekipu Real Madrida u prvom meču osmine finala Lige prvaka. Iako je Ajax pružio dobru partiju, Kraljevi su slavili rezultatom 1:2.

Domaći su bili dosta bolji rival u prvom dijelu, a prvi put su zaprijetili preko Mazraouija u devetoj minuti, ali je njegov šut otišao pored lijeve stative gola Reala.

Uzvratio je Real u 14. preko Viniciusa, ali je Onana dobro intervenisao. Na sljedeće uzbuđenje se čekalo do 26. minute kada je Dušan Tadić zatresao stativu.

Deset minuta kasnije je Ziyech mogao do gola, ali je Courtois dobro intervenisao. Ipak, minutu kasnije Courtois katastrfalno interveniše nakon jednog šuta glavom fudbalera Ajaxa i dodaje loptu do Tagliafica koji glavom trese mrežu njegovog gola.

Ipak, radost navijača Ajaxa je pokvatio VAR, a Skomina je nakon pregledanja snimka poništio Tagliaficov gol jer je Dušan Tadić ometao Courtoisa dok se nalazio u nedozvoljenoj poziciji.

Imao je Tadić priliku ipak postići gol za Ajax u prvom dijelu samo nekoliko minuta kasnije, ali nije bio precizan nakon sjajnog solo prodora, pa se na odmor otišlo rezultatom 0:0.

Otvaranje nastavka donijelo je po jednu priliku na obje strane, a onda je Real u 60. minuti stigao do vodstva. Vinicius Junior je sjajno prošao po lijevom boku, dugo vukao loptu i uposlio Benzemu koji je snažnim udarcem iz prve matirao golmana Ajaxa Onanu za 0:1.

Ajax se u drugom dijelu nije činio toliko opasnim kao u prvom. Izostale su ubojite kontre, ali su domaći ipak uspjeli uzvratiti. Igrala se 75. minuta kada je Neres odličio uposlio Ziyecha, a ovaj pogodio za 1:1 i erupciju oduševljenja na tribinama.

Nakon ovog gola ponovo se ubrzao tempo igre na Johan Crujiff Areni, bilo je dosta uzbuđenja na obje strane, međutim činilo se da nećemo vidjeti više golova u duelu Ajaxa i Reala.

Ipak, Kraljevi u 87. minuti kreću u munjevitu kontru, a Carvajal pravovremeno ubacuje za Asensija koji rutinski pogađa za konačnih 1:2. Treba istaći da je Asensio u igru ušao u 73. minuti umjesto strijelca prvog gola za Real, Karima Benzeme.

Dolberg je u sudijskoj nadoknadi mogao donijeti izjednačenje Ajaxu, našao se pred Courtoisom, ali se nije snašao, pa je ostalo 1:2.

Revanš susret na Santiago Bernabeu igra se petog marta, a Kraljevi imaju značajnu prednost.