Ko će biti federalni premijer? Trhulja ne želi Blekić

Aktuelni federalni ministar energetike, rudarstva i industrije najprijatnije je iznenađenje posljednjeg mandata: gle čuda, ima rezultate! Kome smeta Erdal Trhulj? Zašto je Fadil Novalić bolji u fudbalu nego u privredi? Kako kandidaturu komentira kandidat iz krajiške sjene?

PIŠE: Vildana SELIMBEGOVIĆ
(na tekstu surađivali Jakub Salkić i Fahrudin Bender)
Preuzeto iz magazina Dani

Iako će Federacija BiH novu vladu dobiti tek negdje u februaru naredne godine, više je no aktuelno pitanje ko će biti novi premijer. U koalicionoj raspodjeli, ovo je mjesto pripalo Stranci demokratske akcije, koja će dati i mandatara za Vijeće ministara. Ima li u redovima SDA ekonomskih mađioničara sposobnih da se uhvate ukoštac sa posrnulom privredom, enormnim dubiozama, deficitima, alarmantnim brojkama nezaposlenih?

Pitanje je utoliko teže sjetimo li se da je upravo lider ove partije i (opet) državni član Predsjedništva Bakir Izetbegović obećao stotinu hiljada novih radnih mjesta do 2018. godine. Da vidimo, dakle, ko su pretendenti na ovu vjerovatno najtežu, ali i najvažniju federalnu funkciju, uz jednu malu napomenu: kada ovaj broj Dana (uveliko) bude u prodaji, u subotu, upravo će favoriti nastupiti pred stranačkim Predsjedništvom i odabranim privrednicima iz FBiH izlažući svoja viđenja mogućih rješenja.

Pošteno, pa ko koga prevari

Po najavljenim temama, ali i zbog emisije FTV-a “Pošteno”, u novinarskim krugovima već se moglo čuti da je odluka pala: budući premijer je Fadil Novalić, koji će u hotelu Bristol pred partijskim drugovima nastupiti s temom Kako unaprijediti poslovni ambijent. Duški Jurišić se prvo odazvao u emisiju “Pošteno”, pa onda prijavio da je bolestan, jedan od gostiju se u samom studiju pohvalio kako su razgovarali telefonom te mu je Novalić povjerio da ga samo boli grlo, no u kuloarima se dalo čuti kako mu je iz vrha stranke sugerirano da ne istupa u javnosti. U samoj emisiji valjalo je zapravo ukrstiti koplja sa aktuelnim federalnim ministrom energetike, rudarstva i industrije Erdalom Trhuljem, koji je tokom predizborne kampanje SDA, ali i zbog rezultata u namjenskoj industriji, već bio viđen u premijerskoj fotelji. U međuvremenu je SDA dobila novog predsjednika Kadrovske komisije Asima Sarajlića, koji ima hrpu kako svojih, tako i interesa Zijada Blekića da Trhulj bude eliminiran, no o tom malo poslije.

Vratimo se Novaliću, kao glavnom pretendentu: u BiH je poznat kao direktor Cimosa TMD iz Gradačca, u kome je ovaj diplomirani inženjer mašinstva (rođen 1959) proveo radni vijek sve do prošle godine, kada je dobio otkaz zbog navodne zloupotrebe položaja. Slovenci su mu zamjerili nepoštivanje odluka Skupštine i velike plaće, a pominjalo se kako su sve nabavke išle preko porodičnih i jaranskih firmi. Prije nego što je slovenski Cimos kupio gradačački TMD, Novalić je ovu firmu (odmah nakon rata) podigao na noge i pripremio za dolazak investitora, a još nekoliko dijelova grupacije TMD, koja se bavi proizvodnjom komponenti za automobilsku industriju, uveo je u posao sa Cimosom, te omogućio razvoj ove industrije u Gradačcu.

Dok je bio na čelu Cimosa uspio je otvoriti proizvodne pogone u Sarajevu, Srebrenici, Zenici i Novom Travniku. Predsjednik je Udruženja privrednika općine Gradačac, a kao najveći uspjeh ističe dovođenje njemačke mljekare Zott u ovu općinu. Volonterski obavlja funkciju savjetnika načelnika Općine Gradačac za privredu, učestvuje u ogranizaciji gradačačkog Sajma šljive, a do ljeta ove godine bio je i predsjednik Nogometnog kluba Zvijezda iz Gradačca, koji je iz druge lige FBiH uveo u Premijer ligu BiH, te počeo izgradnju fudbalskog kompleksa po standardima UEFA.

Član je Savjeta SDA. Bio je kandidat za premijera FBiH 2009. godine, kada je nakon ostavke Nedžada Brankovića na tu poziciju došao Mustafa Mujezinović. Onda je bio kandidat za ministra energetike, no tadašnjem se predsjedniku SDA Sulejmanu Tihiću opravdao neslaganjem supruge da prihvati ovu poziciju. Supruga se ovih dana javljala i novinaru Oslobođenja, tek da nam kaže kako je “telefon ostao u kući, a Fadil je izašao”.

On nam je, pak, poslao SMS poruku, s ljubaznom potvrdom učešća u stvaranju partijskog programa izlaska iz krize, ali smatra da “nije korektno oficijelno istupati”. U samoj SDA objašnjavaju da je Novalić zapravo “rješenje onih koji neće Trhulja”, prihvaćen je kao kandidat Nihada Imamovića koji “ima svoje planove s namjenskom industrijom”, a Bakir Izetbegović je pak (naj)bliži “mirnom hadžiji iz Bihaća”.

Tihi hadžija

Hadžija iz Bihaća je zapravo iskrsnuo kao kandidat posljednjih dana: riječ je o Šemsudinu Dediću (rođen 1973), kandidatu za Parlament BiH na posljednjim izborima, u prethodnom mandatu poslaniku u federalnom Parlamentu. Bio je treći na listi iz Unsko-sanskog kantona i osvojio je malo manje glasova od Senada Šepića, nosioca liste. Dedić je član Predsjedništva SDA od 2013, a među Krajišnicima slovi za pozitivnu osobu, “skromnu i ambicioznu”. No, za njega ova funkcija ne dolazi u obzir.

– Jeste, jedan moj drug nazvao me i kazao da će me predložiti, ali njemu, kao i vama sada, kažem da od toga nema ništa. Do izbora pravog premijera bit će još mnogo kandidata koje će mediji valjati u blatu i molim vas da me toga poštedite, kazao nam je Dedić.

U subotu će učestvovati u diskusijama, ali nije među onima koji će imati i ekspoze. Ovaj vrli Krajišnik nije vičan medijima i ta njegova osobina mu je zapinjala tokom karijere: zapravo, malo se ko sjeća da je prije Hamdije Lipovače upravo Dedić bio premijer Unsko-sanskog kantona, te je mandat, za razliku od ranijih premijera koji su smjenjivani u Skupštini, proveo do samog kraja radeći tiho i nenametljivo. U medijima se nije mogao nositi sa političkim protivnikom kakav je bio SDP-ov Hamdija Lipovača, tadašnji načelnik Bihaća.

– Svi smo mi govorili – Šemso nekakav tih, a vidi Lipovače što govori. Kako da ga nadglasa, a oni se bili rastrčali onim torbicama, kravaticama, obećavaju… A taj tihi premijer Šemso u grad Bihać je dao pet miliona, dva za škole, a tri direktno u infrastrukturu, opisuje Dedića gradonačelnik Bihaća Emdžad Galijašević.

Dedić je magistar ekonomskih nauka, a glavna tema njegove izborne kampanje odnosila se na vraćanje A statusa graničnom prelazu Izačić, što bi značajno utjecalo na ekonomiju USK-a. Učesnik je rata i važi za konzervativnu osobu, ali i vrlo aktivnog unutar organa SDA.

Aktuelni federalni ministar energetike, rudarstva i industrije Erdal Trhulj (rođen 1964) najprijatnije je iznenađenje posljednjeg mandata: gle čuda, ima rezultate i to ne samo u namjenskoj industriji koju je podigao na noge i već sada joj obezbijedio poslove vrijedne 200 miliona u narednoj godini. Građevinski je inženjer, trenutno na doktorskom studiju na Građevinskom fakultetu u Sarajevu. Kao svoje tehničke sposobnosti navodi komunikativnost, timski rad, organizatorske sposobnosti, rukovođenje složenim projektima i radnim sredinama. Radio je u Hidrogradnji, naravno, u vrijeme kada je ova kompanija bila nadaleko znana i nije se raspadala kao sada. Od 1992. do 2006. upravo je u Hidrogradnji realizirao i vodio velike građevinske projekte u BiH i Libiji. Od 2006. do 2010. bio je direktor Federalne direkcije za izgradnju, upravljanje i održavanje autocesta u sklopu federalnog Ministarstva prometa i komunikacija, a od januara 2011. v.d. direktor Javnog preduzeća Autoceste Federacije BiH.

U to vrijeme počela je izgradnja prvih kilometara autoceste kroz BiH: za njegova vakta izgrađeno je 38 kilometara, ali i obezbijeđen novac i projekti za nastavak gradnje. Vjerovatno je prvi, a možda i jedini direktor javnog preduzeća za kojeg je njegov nasljednik (Ensad Karić), koji je uzgred iz druge stranke (SDP), kazao da je uradio dobar posao i pripremio teren za neometan rad onima koji dođu. Zato danas imamo više od 100 kilometara autoceste.

Skoro pa 100.000

Trhulj se zalaže za rasterećenje privrede i poboljšanje poslovnog ambijenta. Najzaslužniji je za procvat namjenske industrije, koja je za njegovog mandata od sektora koji je bio u gubitku, gdje su firme otpuštale radnike zbog nedostatka posla, postala jedna od najprosperitetnijih grana industrije, sa stalnim rastom proizvodnje, izvoza i povećanjem broja radnih mjesta: recimo, izvoz je od 2009. sa 35 miliona povećao na 105; promet sa 60 miliona iz 2010. digao na 150 miliona 2014, a 200 miliona je realnost za 2015, dok je u istom periodu zaposleno novih 750 radnika. Uspostavio je dobre odnose sa američkim kompanijama i uspio obezbijediti tržište za naše proizvode namjenske industrije, a građevinarima i elektroenergetskim kompanijama konstantno otvara tržišta u regiji, na Bliskom istoku i sjevernoj Africi. Među najveće domete sigurno mu se može ubrojati potpisivanje memoranduma sa svjetskim naftnim gigantom Shellom, koji je osnova za početak pregovora za istraživanje i eksploataciju nafte u FBiH. Uz sve to, na inicijativu njegovog ministarstva usvojeni su brojni zakoni kojim je uređeno istraživanje nafte, trgovina naftnim derivatima, poslovanje privrednih društava te tržište električne energije. Ministar Trhulj se prihvatio i vrlo teškog zadatka, koji se, naravno, mora završiti, a riječ je o otvaranju tržišta električne energije za domaćinstva 1. januara 2015. Poznat je po neprestanom traženju posla i tržišta za naše kompanije i na Istoku i na Zapadu, i sa svima je u dobrim odnosima. Njegov rad najviše cijene privrednici, kojima je jasno da Trhuljev recept rasta realno obezbjeđuje 86.000 radnih mjesta u naredne četiri godine.

Skoro pa onih 100.000 Izetbegovićevih. U čemu je onda problem? Protiv Erdala Trhulja su dva važna kadrovika SDA – predsjednik stranačke Kadrovske komisije Asim Sarajlić i njegov neformalni šef Zijad Blekić. Zamjeraju mu zahtjeve za provođenje istrage u Bosnalijeku i uporno preferiranje borbe protiv korupcije. I Sarajlić i Blekić te zahtjeve (s razlogom) doživljavaju vrlo osobno.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close