Kantoni i općine vraćaju dugove MMF-u koje nisu trošili

U Bosanskom  Petrovcu je krajem prošle sedmice održan  Poslovni forum, u organizaciji Regionalnog poslovnog kluba Biznis Plus, koji vodi Svetlana Cenić, gdje se razgovaralo o trenutnoj ekonomskoj situaciji i mogućnostima na povezivanju privrednika u Bosni i Hercegovini, sa privrednicima u Bosanskom Petrovcu i Unsko-sanskom kantonu.

“Ovdje smo dobili priliku da dođu, po prvi put, ovako značajni predstavnici i da se okupe na jednom mjestu. Radi se o predstavnicima najmoćnijih institucija na svijetu, kroz predstavnike  Američke ambasade, ali i  finansijskih institucija , MMF-a, Evropske banke za obnovu i razvoj, te USAID-a”, naglasio je načelnik Zlatko Hujić.

Organizaciju Poslovnog  foruma pomogla je i Općina Bosanski Petrovac, a Forum je okupilo  50-tak privrednika iz cijele Bosne i Hercegovine,  koji su razgovarali sa predstavnicima Općine, načelnikom Hujićem,  premijerom USK Izudinom Saračevićem, te ministrima Draganom Polimancem  i Zikrijom Durakovićem, zatim direktorom kancelarije Američke ambasade u Banja Luci  Edwardom Gallagherom, Petereom Duffy, direktorom USAID-a u Bosni i Hercegovini i Franciscom Parodijem, rezidentnim predstavnikom MMF-a u BiH.

Organizator Foruma Svetlana Cenić istakla je važnost ovakvih foruma, te značaj za Bosanski Petrovac stavljanjem na mapu poslovnog svijeta, pa makar to bilo i jedan dan.

“Najveći problem ovdje je raspodjela prihoda po bilo kom osnovu. Jer kantoni i općine vraćaju dugove MMF-u koje nisu trošili, i manji prihodi dolaze na njihove račune. Međutim, za Bosanski Petrovac je problem raspodjela prihoda od drveta.  Ova opština  daje 50% sirovine, a vraća im se 1% prihoda. Mislim da o tome neko mora početi  voditi računa. Kada se govori o smanjenju parafiskalnih nameta, to treba kompenzirati opštinama”, rekla je Svetlana Cenić, predstavnica Biznis Plusa.

Bosanski Petrovac spada u red nerazvijenih općina, koja ima veliko prirodno bogatstvo. Ovim bogatstvom Bosanski Petrovac ne raspolaže i nije stavljeno u funkciju otvaranja radnih mjesta, pa  se tako  u ovoj općini više od hiljadu osoba nezaposleno.

“Sa predstavnicima poslovne zajednice razgovarati ćemo o neophodnim reformama za ovu zemlju, koje će pomoći da se kreiraju nova radna mjesta i poveća ekonomski rast. MMF je partner sa Bosnom i Hercegovinom, sa institucijama i entitetima, na implementaciji Reformske Agende”, rekao je Francisco Parodi, rezidentni predstavnik MMF-a u BiH.

Do sada su vlasti na višim nivoima pažnju obraćali samo na velike gradove, dok su manje općine, uvijek ostavljane po stranu, i to se treba promijeniti, mišljenja su na Forumu.

“Vrlo je važno da se izađe u ove dijelove Bosne i Hercegovine, da pokažemo da se  poslovi ne odvijaju samo u velikim gradovima. U ovom kraju države postoje prekrasni predjeli  koji služe za proširenje turističke ponude, i to može biti jedan od pravaca razvoja. Također, poljoprivreda je jedna od grana koja ima ovdje mjesta za daljnji razvoj”, naglasio je  Edward Gallagher, direktor kancelarije Američke ambasade u Banja Luci.

Međunarodne finansijske institucije u Bosnu i Hercegovinu investirali su značajna finansijska sredstva, jedna od tih institucija je i USAID, koji je u Bosni i Hercegovini implementirao brojne projekte kreditiranjem, ali i grant ulaganjima. Međutim, poslovne ideje moraju doći od privrednika.

“USAID u Bosni i Hercegovini je prisutan oko 20 godina, sa projektima povećanja radnih mjesta,  i uvijek je dobro čuti ideje poslovne zajednice kako da se unaprijedi poslovanje. Ideje za kreiranje radnih mjesta moraju doći od poslovne zajednice, a mi smo tu da ih pomognemo, da se realiziraju”, rekao je  Peter Duffy direktorom USAID-a.

Jedan od značajnih kreditora u Bosni i Hercegovini je i EBRD – Evropska banka za obnovu i razvoj, koja je od rata plasira  4 milijarde KM finansijskih sredstva za projekte i razvoj u državni sektor. Međutim od toga u privatni sektor  samo 20-30% sredstva.

“Zadovoljstvo nam je što smo danas prisutni na ovom forumu, na kojem će se pokušati nešto uraditi u dijelu razvoja lokalne ekonomije i privatnog poduzetništva, što je jedan od ključnih mandata EBRD-a”, rekao je Rijad Hasić, iz Evropska banke za obnovu i razvoj.

Osim načelnika Hujića, učešće su uzeli i predstavnici Unsko-sanskog kantona, premijer Izudin Saračević, ministri Dragan Polimanac i Zikrija Duraković, te je najavljena organizacija još jednog Poslovnog Foruma, uskoro, u Bihaću, koji će imati karakter regionalnog.

Akta.ba

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close