-TopSLIDEKultura življenjaLifestyleTehnologija

Kako pravilno održavati čistoću veš mašine

Veš mašina, koliko god kvalitetna bila, može nakon određenog vremena ostaviti tragove praška na odjeći, ali i neprijatne mirise koji se brzo šire. Opšte je poznato da je podložna stvaranju kamenca koji dodatno može da je ošteti. Pri svemu tome, najčešći uzrok lošeg stanja uređaja jeste njegovo neredovno čišćenje.

Ukoliko želite da izbjegnete sve neprijatnost prilikom rada veš mašine, u nastavku teksta smo pripremili neke savjete za vas. Pročitajte kako da pravilno održavate svoj uređaj, te tako mu i produžite vjek trajanja.

Redovno perite ladicu za prašak

U ladicam za prašak najčešće je pogodno mjesto za stvaranje raznih bakterija i plijesni. Često se mogu nagomilati tragovi praška ili se čak zgrudvati, što može doprineti da se vaša odjeća ošteti prilikom pranja. Kako biste očistili ovaj dio vaše veš mašine pratite sljedeće korake.

Izvucite fioku i operite je ispod jakog mlaza vode. Ako se prljavština teško skida, potopite je u lavor. Prethodno ga napunite toplom vodom i dodajte malo sirća ili par kapi deterdženta za suđe. Ostavite ladicu naredna dva sata i potom istrljajte sunđerom ili četkom za ribanje. Po završetku je vratite u mašinu.
Uređaji poput Electrolux veš mašine posjeduju program AutoDose koji sam procjenjuje koliko je praška potrebno za jedno pranje. Bilo da stavite premalo ili previše u fioku, isporučiće se samo ona količina koja je predviđena za taj ciklus. Ovim postupkom se dodatno štiti vaša odjeća.

Provjeravajte i brišite zaptivnu gumu

Iako je potrebno da se poslije završetka svakog pranja guma na vratima mašine prebriše suhom krpom, to vjerovano rijetko ko radi. Kako ona posjeduje šupljine u kojima se zadržava voda i razne naslage nečistoće, neophodno je njeno redovno čišćenje.

Održava se veoma lako. Sve što je potrebno jeste da dezinfikujete gumu apsesolom ili nekim drugim sredstvom koje sadrži alkohol, a potom prebrišete vlažnom krpom ili papirnim ubrusom. Ukoliko želite da koristite prirodna sredstva, može koristiti sirće. Postupak je potrebno ponavljati što češće.

Čistite filter na veš mašini

Filter posjeduje svaka mašina i ovom elementu je obavezno čišćenje kako bi mašina mogla neometano raditi. Njegova svrha jeste da sakuplja sve sitne stvari poput dugmića, dijelova tkanine, ukosnica i ostalih predmeta koji mogu zapušiti mašinu i na taj način izazvati kvarove.

Osim toga, ovo mjesto je vlažno i toplo, stoga postaje idealno stanište za razvoj bakterija i gljivica. Filter treba često održavati. Otvorite vratanca koja se nalaze u donjem lijevom ili desnom uglu mašine. Ovisno o modelu, može biti različit oblik filtera. Kada ga izvadite, uklonite sitne stvari koje su se nakupile na njemu i potom ga prebrišite suhom krpom. Takođe, njome možete obrisati i kućište filtera, kako bi uklonili svu prisutnu prljavštinu. Pošto ste ga vratili, mašina je ponovno spremna za korišćenje.

Održavajte bubanj veš mašine


Bubanj veš mašine često na prvi pogled izgleda čisto, najviše zbog materijala od kog je napravljen. Ne dajte da vas to zavarava, jer pukotine, rupice i ostale neravnine koje postoje na njemu često sakupljaju masnoću i prljavštinu. Kako je i bubnju neophodno stalno čišćenje, postoji rješenje kako da ostane čist.

Potrebno je da poslije nekoliko ciklusa uključite praznu veš mašinu. U nju možete ubaciti tablete za pranje sudova ili neki od prirodnih sastojaka poput sode bikarbone, limontusa i sirćeta. Sunđerom i mješavinom sode bikarbone i sirćeta možete istrljati unutrašnjost bubnja i prije uključivanja. Zatim pustite centrifugu da sveispere. Ovo je idealan način da uklonite nečistoću i spriječite širenje neprijatnih mirisa i pojavu kamenca.

Borba protiv kamenca

Kamenac predstavlja veliki problem u čitavom kupatilu. Bez obzira da li redovno održavate prostor i uređaje, on će se svakako stvarati. Ukoliko niste neko ko redovno čisti svoju veš mašinu, moguće je da je kamenac već uzeo maha.

Dijelove mašine koji su zahvaćeni slojevima kamenca možete očistiti tako što ćete trljati četkicom koja je prethodno umočena u sirće. Pošto dobro oribate površinu, prebrišite je suhom krpom i potom dijelove vratite u mašinu. Vodite računa da su svi oni dobro osušeni prije nego što je ponovo uključite. Takođe, postoje sredstva koja se ubacuju u uređaj u toku pranja, a koja sprječavaju nastanak kamenca, pa možete i njih koristiti.

Spoljašnjost brišite redovno i to vlažnom krpom. Nemojte odlagati stvari na veš mašini kako je ne biste oštetili. Ne ostavljajte predugo mokar veš u bubnju. Poslije svakog pranja ostavite odškrinuta vrata kako se ne bi stvarali neprijatni mirisi.

Sačuvajte vašu veš mašinu od propadanja. Ukoliko je koristite skoro svaki dan, potrebno je da je češće čistite. Savjetuje se da se u toku godine četiri do pet puta očisti čistav uređaj, kako bi se produžio njegov vijek trajanja.

Srbijanka Stanković

Ovo su izvori fotografija:

magazinplus.eu

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close