Kultura

Žena koja je otkrila prvi korona virus

Žena koja je otkrila prvi ljudski korona virus bila je kćerka škotskog vozača autobusa.

June Almeida postala je pionir u snimanju virusa, a njen rad je ponovo došao u fokus tokom sadašnje pandemije.

Covid-19 je nova bolest, ali je izaziva vrsta korona virusa koju je prvi put identifikovala Dr Almeida 1964. godine u svojoj laboratoriji u bolnici St Thomas's Hospital u Londonu.

Virolog June Hart rođena je 1930. godine, a odrasla je u Glazgovu.

Napustila je školu sa vrlo malo formalnog obrazovanja, ali je dobila posao kao laborant na histopatologiji u ustanovi Glasgow Royal Infirmary.

Kasnije se preselila u London kako bi nastavila svoju karijeru, gdje se 1954. godine udala za venecuelanskog umjetnika Enriques Almeida.

Par se sa kćerkom preselio u Toronto u Kanadi, gdje je dr Almeida nastavila razvijati svoje izuzetne vještine rada na elektronskom mikroskopu na institutu Ontario Cancer Institute.

Ona je prva koristila metodu koja je bolje vizualizovala viruse koristeći antitijela.

Njen talenat je prepoznat u Velikoj Britaniji i pozvali su je da se vrati 1964. godine da radi u londonskoj medicinskoj školi u bolnici St Thomas's Hospital Medical School, istoj bolnici gdje je premijer Boris Džonson liječen od virusa korona.

Po povratku je počela da sarađuje sa dr David Tyrrell, koji je vodio istraživanje na jedinici za običnu prehladu u Salisbury, Wiltshire.

Dr Tyrrell je izučavao izlučevine iz nosa kod dobrovoljaca i otkrili su da mogu uzgojiti veliki broj virusa povezanih sa prehladom, ali ne sve njih.

Naročito jedan uzorak, koji je postao poznat kao B814, bio je iz nazalne izlučevine učenika u internatu u Surrey 1960. godine.

Otkrili su da mogu prenijeti simptome obične prehlade na dobrovoljce, ali da ne mogu uzgojiti virus u rutinskoj ćelijskog kulturi.

Međutim, istraživanja na dobrovoljcima su pokaala njegov rast u organskim kulturama i dr Tyrrell se pitao da li se on može vidjeti elektronskim mikroskopom.

Poslali su uzorak June Almeida koja je vidjela čestice virusa i koje je opisala kao viruse gripe, ali ne u potpunosti iste.

Ona je identifikovala ono što je postalo poznato kao prvi ljudski korona virus.

Dr Almeida je zapravo i ranije vidjela ovakve čestice dok je istraživala mišji hepatitis i zarazni bronhitis kod pilića.

Njen rad za naučni časopis je odbijen “jer je rečeno da su slike koje je ona napravila samo loše slike čestica virusa gripe”.

Novo otkriće tipa B814 objavljeno je u britanskom medicinskom žurnalu British Medical Journal 1965. godine, a prve fotografije onoga što je ona vidjela objavljene su dvije godine kasnije u žurnalu Journal of General Virology.

Dr Tyrrell i dr Almeida, zajedno sa profesorom Tony Waterson, koji je bio glavni u bolnici St Thomas, nazvali su virus korona zbog krune koja ga je okruživala na slici.

Dr Almeida je kasnije radila na postdiplomskom studiju na Postgraduate Medical School u Londonu, gdje joj je dodijeljen doktorat.

Karijeru je završila u institutu Wellcome Institute, gdje je nekoliko patenata dobilo njeno ime u oblasti slikanja virusa.

Nakon što je napustila Instiute Wellcome, Dr Almeida je postala učiteljica joge, ali se vratila izučavanju virusa kao savjetnik krajem osamdesetih, kada je pomogla da se naprave nove slike virusa HIV.

June Almeida umrla je 2007. godine u 77. godini. 

Sada, 13 godina nakon smrti, konačno dobija priznanje koje zaslužuje kao pionir čiji rad je doprinio razumijevanju virusa koji se trenutno širi čitavim svijetom.

Izvor BBC, prevod Buka

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close