KošarkaSport

Kadeti ponovo briljirali: Egipat izgubio sa 40 razlike

Kadetska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je selekciju Egipta rezultatom 80:40 u prvom prijateljskom susretu u okviru priprema za Svjetsko prvenstvo u Španiji.

(Oslobođenje)

Iako je forma naših kadeta bila upitna, najbolji bh. košarkaši svoj su komentar ostavili na terenu gdje su deklasirali protivnika.

Musa načeo protivnika

Košarkašku predstavu u Kaknju pred više od 1.000 navijača otvorio je Džanan Musa svojim prvim poenima za vodstvo naše selekcije.

Izabranici Josipa Pandže u prvih pet minuta odradili su sjajan posao u odbrani gdje su zatvorili put prema svom košu i natjerali Egipćane na nekoliko isforsiranih šuteva. Većina lopti išla je preko Muse, kapitena naše selekcije, od kojeg je i došla većina poena u prvom poluvremenu – 15.

Polovinom prve dionice imali smo dva poena prednosti (8:6), no u nastavku je proradio šut pa su naši momci na prvu dvominutnu pauzu otišli sa 17:8.

U nastavku gosti su dosta bolje zaigrali i prišli na pet poena zaostatka (21:16), nakon čega naši kadet prebacuju u brzinu više i mini serijom odlaze na prvu dvocifrenu prednost u meču – 28:18. Dobru skok igru i ukredene lopte Musa i društvo pretvaraju u lagane poene pa i drugu dionicu rješavaju u svoju korist i sa 38:22 odlaze na odmor.

Isticala je druga minuta nastavka kada je Sani Čampara postigao trojku za najveće vodstvo naših momaka u dotadašnjem dijelu susreta, da bi već u narednom napadu agoniju egipta začinio Lazar Mutić koji polaže loptu u koš za 46:23.

Ipak, uslijedio je blagi pad u našoj igri kao i post u ofanzivi što Egipat na našu sreću nije znao iskoristiti i uhvatiti rezultatski priključak.

Pandža u pravo vrijeme zove time-out nakon kojeg naši momci ponovo ulaze u dobar ritam. Kontrolisali su skok, a lagani poeni iz kontri na najbolji su način nagradili dobar posao u odbrani, pa u posljendjih deset minuta ulazimo sa velikih 27 koševa razlike – 57:30.

Na redu je Turska

Već tada bilo je jasno da Egipat položio svoje oružje, što je našim momcima bio motiv više da na spekatakularan način završe svoju usmenu provjeru.
Rešetali su zmajići koš Egipćana sa svih pozicija, a pet minuta prije kraja imali su nedostižnih 41 poen razlike – 75:34, da bi konačni rezutat glasio 80:40. Našu je selekciju predvodio Džanan Musa sa 21 poenom, dok je kod gostiju najbolju partiju odigrao Tamer Esam.