Novak Đoković ispao sa Australian Opena!

Najbolji teniser svijeta Novak Đoković je ispao sa Australian Opena u polufinalu, a bolji od njega je bio 22-godišnji Italijan Jannik Sinner (ATP 4.) rezultatom 3:1 u setovima.

Đoković je izgledao neprepoznatljivo u prva dva seta koja su završena nakon samo 36 i 39 minuta igre. Italijanski teniser je u prva dva seta napravio po dva breaka, te ih je riješio u svoju korist sa 6:1, 6:2.

U trećem setu 36-godišnji srbijanski as je zaigrao mnogo bolje, spasio je jedinu break-loptu koju je ponudio Sinneru, te je odveo set u tie-break.

U tie-breaku vidjeli smo veliku borbu, a uspješniji je na kraju bio Đoković koji je spasio meč-loptu i potom osvojio tri poena u nizu i zvanično se vratio u meč sa 7:6(6).

U četvrtom gemu četvrtog seta Đoković je na svoj servis vodio sa 40:0, no Sinner je tada osvojio pet poena zaredom i napravio break kojeg je sačuvao do samog kraja seta, te je na kraju ostvario najveći trijumf u karijeri sa ukupnih 6:1, 6:2, 6:7(6), 6:3.

Na taj način je Đoković ostao bez prilike da 11. put dođe do titule na Australian Openu i jubilarnog 25. Grand Slama u karijeri.

Fascinantan je podatak da je popularni Nole izgubio prvi meč na Australian Openu nakon čak 2.195 dana. Đoković je posljednji put bio poražen 2018. godine kada ga je u osmini finala izbacio Hyeon Chung, a potom je osvajao prvi Grand Slam sezone 2019., 2020., 2021. i prošle godine. Podsjetimo, 2022. godine nije nastupio jer mu je bio zabranjen ulazak u Australiju kao nevakcinisanoj osobi protiv koronavirusa.

Kako je impresivno igrao Sinner govori podatak da u ovom meču nije ponudio Đokoviću nijednu priliku za break, te je potpuno zasluženo prošao u svoje prvo Grand Slam finale u karijeri gdje će igrati protiv boljeg iz duela Daniila Medvedeva (ATP 3.) i Alexandera Zvereva (ATP 6.) koji bi trebao početi danas u 9:30 sati.