Jedite češće ovo čudesno povrće, smatra se ‘ubicom’ zloćudnih tumora

Godine 1961. mađarski znanstvenik i liječnik dr. Aleksandar Ferenci prvi je u svijetu objavio znanstvene radove o cikli pa je od tada ona i službeno priznata kao ljekovita biljka.

Autor: croexpress.eu

Cikla je povrće koje svi zajedno jedemo premalo, nesvjesni koliko je zapravo zdrava. Cikla se smatra sjajnim ‘borcem’ protiv zloćudnih bolesti, a neki smatraju da liječi i leukemiju.

Kako piše Narodni zdravstveni list, kojeg izdaje Nastavni Zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, današnja cikla nastala je od divlje, samonikle biljke na području Sredozemlja. Nju su poznavali stari Grci i Rimljani. Dioskurd i Galen pripisivali su joj ljekovita svojstva iako nisu znali što je to u njoj ljekovito. Ciklu još nazivaju rimskom jer je na put po Europi pošla iz Italije. Prije svih zavoljeli su je Englezi. Nijemci su je počeli uzgajati početkom XIII. stoljeća, a Francuzi tek u XVII. stoljeću. Zanimljivo, u našim krajevima cikla se počela uzgajati znatno kasnije – tek u XIX. stoljeću.

Godine 1961. mađarski znanstvenik i liječnik dr. Aleksandar Ferenci prvi je u svijetu objavio znanstvene radove o cikli pa je od tada ona i službeno priznata kao ljekovita biljka. Dr. A. Ferenci otkrio je u cikli antocijan (od kojeg je cikla crvena). Mađarski znanstvenik daljim je istraživanjem utvrdio da antocijan djeluje na suzbijanje zloćudnih tumora, odnosno da taj ljekoviti sastojak cikle smanjuje stanice tumora, a napadnuto tkivo ponovno poprima normalnu staničnu strukturu. Stoga se, s pravom, može reći da je cikla polagani, ali sigurni ubojica zloćudnih tumora. Budući da cikla obnavlja krv, dr. A. Ferenci drži da ona može biti dobar lijek i u liječenju leukemije.

Liječnik dr. Schmidt (iz Bad Rothenfelda) navodi kako je cikla odlično sredstvo za zaštitu od rendgenskog i radioaktivnog zračenja, ali i lijek za liječenje posljedica tih zračenja. Osim antocijana, u cikli ima i betaina – ljekovitog sastojka koji izvrsno regulira funkciju jetara i izlučivanje žuči.

Cikla je vrlo dobro sredstvo za povećanje otpornosti organizma prema infektivnim bolestima organa za disanje. Također se preporučuje za liječenje bolesti koje su praćene gubitkom minerala u kostima i zubima. Budući da potiče stvaranje krvi, odnosno utječe na povećanje broja crvenih krvnih zrnaca, odličan je lijek kod anemije.

Obilje minerala

U kilogramu cikle ima čak jedan dekagram minerala! U cikli ima najviše kalija (336 miligrama posto), zatim natrija (86 miligrama posto), kalcija (29 miligrama posto) te mangana, željeza, bakra, cinka, kobalta, joda, sumpora, broma, rubidija, cezija, stroncija i litija. Od vitamina u cikli ima: vitamina C (od 6,9 do 18,5 miligrama posto), vitamina B1, B2, niacina, karotena (provitamina A) i vitamina P.

U prehrani se uglavnom koristi korijen cikle, ali neki jedu i listove. Međutim, listovi se ne preporučuju za jelo jer sadrže oksalnu kiselinu u velikoj količini (čak 910 miligrama posto). Oksalna kiselina guta željezo pa ljudski organizam vodi u anemiju.

Ciklom protiv tumora, leukemije i štetnog zračenja

Svakog dana (kroz 30 dana, a po potrebi i duže) ujutro u sokovniku iscijedite četiri decilitra soka sirove cikle, dva decilitra soka sirove mrkve i decilitar soka jabuke. Tome dodajte sok jednog limuna (srednje veličine). Dobiveni sok pije se (u gutljajima) po jedan decilitar – svakih sat vremena – između glavnih obroka.

Mješavina navedenog soka koristi se kod tumora, leukemije, slabokrvnosti, učestalog snimanja na rendgenu, smanjenja crvenih krvnih zrnaca, oporavka nakon operacije i, općenito, za jačanje organizma.

Sok od cikle ne preporučuje se raditi za nekoliko dana jer se, i kod držanja u hladnjaku, lako kvari. Također, slabiji efekt postiže se ako se čitava količina priređenog soka popije odjednom ili u dva puta, kao i kada se pije poslije jela.

Mnogima ciklin okus nije ugodan pa je nerado jedu, a njen sok počesto se teško podnosi. Kada se sok pije u većoj količini i duže vrijeme, u organizmu se može stvoriti odbojnost – do povraćanja. Pojavi li se u organizmu odbojnost prema ciklinom soku, uzimanje valja prekinuti pa onda nastaviti u dogledno vrijeme.

Vitaminski napitak

Priredite po 20 dekagrama očišćene sirove cikle, mrkve i jabuke pa u sokovniku od njih iscijedite sok. Dobivenom napitku dodajte sok jedne naranče i jednog limuna. Taj vitaminski napitak priprema se svakog dana i pije, u više navrata, u gutljajima po pola decilitra. On podiže imunitet organizma, poboljšava krvnu sliku, regulira probavu, smiruje nervnu napetost i, općenito, jača organizam. Naročito ga je dobro piti pri prijelazu iz proljeća u ljeto i jeseni u zimu.

Spomenuti vitaminski koktel (isti ili u sličnoj kombinaciji) na bazi cikle možete kupiti u bolje opremljenim biljnim ljekarnama, ali u vlastitoj proizvodnji neusporedivo je jeftiniji.

Protiv ekcema na tabanima

Ekcem (gljivice) na tabanima neugodna su (često i bolna) i tvrdokorna tegoba koje se i nije baš lako riješiti. U ljekarnama se mogu nabaviti farmaceutski proizvedene kreme, ali i cikla može pomoći u njihovu izlječenju.

Naribajte ciklu i iscijedite sok pa njime lagano masirajte tabane (ili kožicu između nožnih prstiju – napadnutu gljivicama) na kojima imate ekcem. Liječenje ekcema ciklinim sokom traje 7 do 10 dana. Uvijek iscijedite svjež sok jer se stajanjem kvari.

 

Izvor croexpress.eu

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close