BiHOpćine BiHPolitika

Jasmin Mandžukić: Sumnja u izbor JU Muzej Tešanj

Autor teksta: Jasmin Mandžukić

Povodom  ponovljenog Javnog oglasa o izboru predsjednika i članova Upravnog odbora JU Muzej Tešanj, objavljenog na Web stranici Općine Tešanj, dana 20.5.2021. godine, ovim putem unaprijed izražavam sumnju u dobronamjernost i ukazujem na mogućnost manipulacije, prilikom izbora novih članova Upravnog odbora Muzeja Tešanj, iz više razloga.

                Želim podsjetiti da je Općinsko vijeće Tešanj, na svojoj 3. redovnoj sjednici održanoj 19.2.2021. godine donijelo Rješenje o privremenom imenovanju predsjednika i članova Upravnog odbora JU Muzej Tešanj, u kojem nije imenovalo člana iz reda stručnih radnika uposlenika, nego lice sa srednjom stručnom spremom, svjesno zanemarujući principe izbora na temelju kvaliteta, koji zagovara Zakon o ministarskim, vladinim i drugim imenovanjima Federacije Bosne i Hercegovine iz 2003. godine, a na koji su se u preambuli pozivali. Također, Općinsko vijeće Tešanj ignorisalo je principe zakonitosti i kvaliteta koje su sami naveli u članu 3. općinske Odluke o utvrđivanju Standarda i kriterija za imenovanje na upražnjene pozicije u reguliranim tijelima Općine Tešanj (“Službeni glasnik Općine Tešanj” broj: 8/03, 1/04 i 10/06). 

Imajući u vidu navedeno, bilo je apsurdno da uposlenik iz reda tehničkog osoblja sa srednjom stručnom spremom, dobije prednost nad stručnim kadrom kojeg Muzej ima još od osnutka ustanove.

Dana 25.3.2021. godine raspisan je Javni oglas o izboru predsjednika i članova Upravnog odbora JU Muzej Tešanj, u kojem je, eksplicite, navedeno da se bira predsjednik  i dva člana, jedan od njih iz reda stručnih radnika Muzeja. I kada je procedura ispoštovana do kraja, ostalo je samo još da načelnik Općine Tešanj imenuje Upravni odbor, iz “nepoznatih” razloga oglas je poništen. Može se samo nagađati šta su bili razlozi za njegovo poništavanje. Da li samo moja prijava iz reda uposlenih, ili i stranačko ne usaglašavanje sa partnerom u vlasti oko diobe pozicija u Upravnom odboru. Gotovo sam siguran da je u pitanju ovo prvo. U svakom slučaju uslijedile su zakulisne radnje, svojstvene ovoj garnituri vlasti. Iz kuloara moglo se doznati da se pozvao, gotovo moleći, bivši direktor Muzeja na sastanak i ubjeđivao da se prihvati pozicije predsjednika Upravnog odbora. On je to  odbio, uz obrazloženje da ne želi biti predmetom manipulacije. 

Nakon ovoga Općina Tešanj raspisala je novi javni oglas, u kojem, gle čuda, na “volšeban” način nestaje stav o izboru člana iz reda uposlenih. Je li to uvod u novo manipulisanje zakonom, gdje po potrebi imenuješ ili ne imenuješ člana Upravnog odbora iz reda uposlenih, kako ti u datom trenutku odgovara? Nekada može biti izabran član sa srednjom školom kao u CKO Tešanj, a nekada sa visokom školskom spremom. A ako ti potencijalni kandidati nisu podobni, onda brišeš tu jezičku konstrukciju (iz reda uposlenih) i imenuješ nekoga izvana, ko nema veze sa strukom i djelatnošću ustanove, a o referencama da i ne govorimo.

Međutim, zakon je tu izričit. Zakon o ustanovama (Službeni list RBiH, broj: 6/92, 8/93 i 13/94), u članu 25. decidno kaže:

„Jedna trećina članova upravnog odbora, po pravilu, imenuje se iz reda stručnih radnika zaposlenih u ustanovi“. Da podsjetim, Zakon je donesen od strane Ratnog predsjedništva u vanrednim, ratnim, okolnostima, te je dozvolio da u slučaju nedostatka stručnog kadra, moguće imenovati i lice sa srednjom spremom. Dakle, ni u kom slučaju Zakon nije ostavio mogućnost izostavljanja člana Upravnog tijela iz reda uposlenih, jer ko će u suprotnom štititi interese ustanove i uposlenika.

Alibi za nečasne radnje lako je pronaći. Ministar Mato Jozić dao je nesvjesno alibi, misleći da se Općina Tešanj odista nalazi u kadrovskim problemima, te je sugerirao načelniku, u pismu od 01.07.2015.godine sljedeće:

“U odgovoru na Vaš akt naglašavamo da Vam pomenute odredbe Zakona o ustanovama daju dovoljno prostora za imenovanje upravnih odbora, s obzirom da iste sadrže pravnu konstrukciju koja glasi” u pravilu” i koja Vam omogućava da usljed situacije u kojoj se nalazite možete postupati i mimo obaveze o zastupljenosti jedne trećine predstavnika zaposlenika ustanove u upravnom odboru”. 

Vrijeme je pokazalo da je načelnik obilato koristio tu pravnu floskulu u većini ustanova i preduzeća, nagrađujući “zaslužne” članove stranačke falange. 

Žalosno je da Općina Tešanj, koja bi trebala biti posljednji branik u zaštiti reda i primjer u poštivanju zakona, te promocije kompetencija i stručnosti, zapravo provodi bezakonje i diskriminaciju, a načelnik Općine ponaša se kao vladar, umjesto da služi narodu koji ga je izabrao, a ne stranci iz koje potiče. 

Zbog toga, ne može se ništa drugo zaključiti, nego da je u pitanju lični obračun. 

Obaviti hadž i klanjati se Milostivom, a činiti nepravdu, nije svojstveno vjerniku. Možda se varam, vrijeme će pokazati da li su moje sumnje bile opravdane.  

Tešanj; 16.6.2021. godine

Jasmin Mandžukić/zosradio.ba

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close