Institut za mjeriteljstvo BiH postaje dio evropskog tržišta

Institut za mjeriteljstvo BiH je državni mjeriteljski institut, direktno odgovoran Vijeću ministara Bosne i Hercegovine. Organiziran je po sektorima za naučno, industrijsko i zakonsko mjeriteljstvo, a u njegovom sastavu djeluju i laboratorije za masu, dužinu, pritisak i vakuum, gustoću i viskoznost, temperaturu i vlažnost, plemenite metale, volumen, električne veličine, vrijeme i frekvenciju, kao i laboratorije  drugih pravnih lica gdje su smješteni neki od etalona Instituta za mjeriteljstvo BIH za potrebe mjerenja toplotne energije, protoka i zapremine gasa,  hrapavosti,  mjerenja elektromagnetnu kompatibilnosti (EMC) i tipskog ispitivanja električnih brojila.

Kao takav, obavlja mnogobrojne važne zadatke – od ostvarivanja etalonske baze u BiH, preko propisivanja mjeriteljskih zahtjeva za etalone, referentne materijale i mjerila, odlučuje o proglašenju državnih etalona, bavljenja naučno-istraživačkim radom u mjeriteljstvu, učešća u radu međunarodnih organizacija za mjeriteljstvo, imenuje mjeriteljske laboratorije i centre za verifikaciju pa sve do propisivanja načina ocjenjivanja usklađenosti, uključujući i tipsko ispitivanje i dodjeljivanje certifikata o tipskom odobrenju, vrste i načina označavanja za pojedine vrste mjerila, te sadržaja i oblika certifikata o usklađenosti sa mjeriteljskim propisima.

Institut za mjeriteljstvo BiH pruža usluge i pravnim i fizičkim licima. One osnovne koje obavljaju su ispitivanje tipa, odobravanje tipa, priznavanje inostranih certifikata o usklađenosti mjerila, ocjenjivanje usklađenosti mjerila sa propisima u Bosni i Hercegovini, imenovanje laboratorija, nadzor mjeriteljskih laboratorija, kalibracija mjerila, verifikacija mjerila, ispitivanje, uzorkovanje i utiskivanje žiga na predmete od plemenitih metala,  kao i ispitivanje predmeta od plemenitih metala. Pored navedenog, Institut radi i analizu i projektovanje mjerila, mjernih mjesta i instalacija sa mjernim sistemima, prenos znanja (seminari, konsultacije), istraživačko-razvojne aktivnosti u oblasti mjeriteljstva, izrade studija, davanje konsultacija privrednim subjektima, ekspertize i vještačenja pred upravnim i pravosudnim organima i sl.

S obzirom na vrlo značajnu ulogu IMBIH-e kako za državu i njenu privredu tako i za građane BiH, cilj Instituta je da obezbijedi održavanje i rukovođenje državnim mjeriteljskim sistemom koji na najbolji način omogućava usluge mjeriteljstva koje u potpunosti zadovoljavaju potrebe BiH, mjerenja usklađena sa usvojenim SI sistemom mjernih jedinica, relevantna mjerenja na polju zaštite zdravlja ljudi i životinja, zaštitu okoliša, općenito tehničku bezbjednost proizvoda, pomoć u postizanju globalne konkurentnosti BiH ekonomije.

O radu i postignutim uspjesima ovog Instituta, razgovarali smo sa direktorom Zijadom Džemićem, koji je za temelje rada u Institutu  postavio profesionalnost, odgovornost, efikasnost, timski rad, preuzimanje inicijative, neprekidnu edukaciju uposlenika, što je je već rezultiralo mnogim uspjesima na domaćem i međunarodnom planu, a sve s ciljem uspješnog obavljanja  zadataka i unaprijeđenja mjeriteljskog sistema BiH na zavidnom nivou.

Kako nam je kazao, kontinuirano rade i na stalnom poboljšanju i usavršavanju poslovnog sistema, jer žele da zadovolje i nadmaše potrebe svojih korisnika usluga, a da pri tome provode i poštuju zakonske i sve druge propise u mjeriteljstvu. Naravno, kao jedan od glavnih ciljeva je da Institut postane dijelom evropskog tržišta, čime se kao prioritet nameće usklađivanje bosanskohercegovačkog zakonadavnog okvira sa evropskim.

Koji je značaj i uloga mjerenja u svakodnevnom životu građana, odnosno mjeriteljstva u funkciji zaštite potrošača?

– Možda nismo ni svjesni koliko je mjeriteljstvo bitno za sve nas i koliko je zastupljeno svuda oko nas. Mnogo stvari koje svakodnevno obavljamo su na neki način u vezi sa postupkom mjerenja. I sami mjerimo mnoge stvari, u ekonomskim transakcijama, industriji ili nauci. Vrlo je važno da svi shvatimo koliku ulogu ima mjeriteljstvo i dokle sve ide njegova primjena, a možemo ga podijeliti na tri osnovne grupe: zakonsko, naučno i industrijsko mjeriteljstvo. Mjeriteljstvo je od životne važnosti za sve nas. Ukratko rečeno, mjeriteljstvo je baza za efikasno i pouzdano funkcioniranje veoma isprepletene i većinom nevidljive mreže usluga, dobavljača i komunikacija o kojoj svi ovisimo. Mjeriteljstvo je jedan prirodni i nevidljivi dio naše svakodnevnice. Razne materijale i namirnice kupujemo po težini i veličini, mjerimo električnu energiju, vodu, toplotu, a posljedice osjećamo preko računa koje plaćamo.

Mjeriteljstvo jednostavno ima veliki značaj za industriju, trgovinu i mnoge druge segmente života, i to ne samo sa aspekta potrošača nego i proizvođača. Svi moramo imati povjerenje u tačnost i pouzdanost mjerenja, a za to su upravo odgovorne međunarodne i domaće mjeriteljske institucije. Na kraju se nameće zaključak da se samo efikasnim djelovanjem svih segmenata infrasturukture kvaliteta, a posebno konzistentnom i kontinuiranom provedbom karakterističnih aktivnosti  u svim oblastima mjeriteljstva, može obezbjediti tačno i pouzdano mjerenje, a na taj način se najbolje mogu zaštiti potrošači.

Osposobljenost Instituta i uposlenika prema svjetskim i EU standardima priznata je na mnogim poljima. Šta to konkretno znači za bh. privredu?

– Istakao sam da je naš glavni cilj da Institut i naše uposlenike stalno unaprijeđujemo i usavršavamo i mislim da smo na veoma dobrom putu. Ova priznanja koja smo dosada ostvarili u skladu sa svjetskim i EU standardima znače mnogo za BIH ekonomiju, jer stavljajući tu svoju osposobljenost i znanja u službu javnog interesa u prilici smo da zajedno sa drugima u svijetu kreiramo nove standarde u oblasti mjeriteljstva, da dijelimo iskustva i inovacije sa drugim zemljama, što privredi, državi i cjelokupnom društvu daje odličnu bazu za pozitivne promjene, brži ekonomski razvoj, bolji i kvalitetniji život.

Jedan konkretan primjer  iz oblasti zakonskog mjeriteljstva i laboratorija je da su svi podzakonski akti koje Institut objavljuje nastali na osnovama desetina normativnih EU dokumenata. To će značajno pomoći onima koji planiraju pružati međunarodno priznate profesionalne usluge da budu spremni postati dio evropskog sistema laboratorija koje zadovoljavaju potrebe u zakonskom mjeriteljstvu Evrope, kako bi se na najbolji način, u krajnjoj mjeri, zaštitili interesi potrošača tj. građana.

Orijentiranost Instituta je da pruža stručnu i pravnu pomoć svima koji su opredjeljeni za ovakvu vrstu razvoja, a zahvaljujući veoma stručnom i angažiranom timu Instituta sigurni smo da ćemo ostvariti još mnoge uspjehe i uveliko približiti Bosnu i Hercegovinu kako evropskim tako i svjetskim trendovima.

Certifikati o akreditaciji ispitnih i kalibracionih laboratorija u BIH sada su priznati u ostatku Evrope i svijeta. Recite nam nešto više o tom uspjehu?

– Akreditiranje laboratorija je u domenu  Instituta za akreditaciju BIH (BATA), koji je partnerska institucija Instituta za mjeriteljstvo BiH. U  sistemu je infrastrukture kvaliteta u BIH i potpisao je EA MLA ugovor. Time je omogućeno međunarodno priznavanje certifikata o kalibraciji i ispitivanju iz različitih oblasti, koje izdaju akreditirane bh. laboratorije.

Nedavno je proglašen državni etalon iz oblasti mase koji predstavlja etalon najvišeg mjeriteljskog kvaliteta u BiH?

– 12. septembra 2013. godine po službenoj dužnosti sam u ime IMBIH donio Rješenje o proglašenju državnog etalona za masu, čime je naša Laboratorija za masu i srodne veličine dobila status nosioca državnog etalona za masu (realizacija mjerne jedinice, kilograma, za fizičku veličinu – masu).

Državni etalon za masu je sljediv do međunarodnog prototipa kilograma pohranjenog u BIPM-u, preko etalona drugog nacionalnog mjeriteljskog instituta (NMI) sa adekvatnim kalibracionim i mjeriteljskim moqućnostima (CMC), koji je sljediv do međunarodnog prototipa kilograma pohranjenog u BIPM-u. Laboratorija za masu i srodne veličine im anadležnost realizacije i održavanja državnog etalona za masu i diseminacije vrijednosti jedinice za masu – kilogram na etalone nižeg nivoa tačnosti, s ciljem osiguranja sljedivosti mjerenja u oblasti mase u Bosni i Hercegovini. U skladu s tim izvršila je dokazivanje kompetencija na međunarodnom nivou  i 8.06.2012. upisala svoje kalibracione i mjeriteljske mogućnosti ispred državeBosne i Hercegovine u Bazu ključnih poređenja u Međunarodnom komitetu za utege i mjere (Appendix C CIPM MRA), te na svojim certifikatima o kalibraciji postavlja prepoznatljivi logo CIPM MRA. U skladu sa tim  direktor Međunarodnog ureda za mjere i tegove (BIPM-a) odobrio je IMBIH-e da na svoje certifikate o kalibraciji u oblasti mase stavlja logo ugovora CIPM MRA.

Institut za mjeriteljstvo ima 17 laboratorija. Nakon dokazivanja u oblasti mase, da li se pripremate kako bi dobili međunarodno priznanje ostalih laboratorija?

– Kroz razne aktivnosti i stalna poboljšanja nastojimo da pripremimo ostale laboaratorije za pružanje usluga i dokazivanje kompetencija na međunarodnom nivou, putem njihovog učešća u međulaboratorijskim poređenjima sa priznatim laboratorijama  nacionalnih mjeriteljskih instituta. U ove aktivnosti ubrajamo i stalna usavršavanja našeg osoblja, u zemlji i inostranstvu, kroz bilateralne i multilateralne saradnje sa pomenutim institutima.

BiH je prihvaćena kao 23 članica evropskog mjeriteljskog programa. Značaj za našu zemlju?

– Bosna i Hercegovina je u martu 2013. godine postala 23. članica EMRP-a tj. Evropskog istraživačkog programa u mjeriteljstvu koji se realizuje u sklopu EURAMET-a (European Association of National Metrology Institutes). EURAMET-ovi programi za ravoj istraživačkog mjeriteljstva u prethodnom i budućem planiranom periodu imali su vrijednost od preko milijardu EUR-a sredstava država članica pomenutih programa i Evropske komisije. EMRP je trenutno aktuelan program ove vrste, a iduće godine očekuje se plasiranje novog i dosada najvećeg programa pod nazivom EMPIR (European Metrology Programme for Innovation and Research). Za našu zemlju je od posebne važnosti što je IMBIH u ovoj godini kandidirao svojih šest eksperata za članove tima istraživača u sklopu postojećih projekata. Oni će po 6 i više mjeseci boraviti i raditi u najsavremenijim laboratorijama državnih instituta Evrope, istražujući i usavršavajući se na raznim istraživačkim projektima. To je prije svega prilika da pokažemo da imamo mlade, sposobne uposlenike i naučnike, koji će svojim znanjima i sposobnostima dati veliki doprinos daljem razvoju  Instituta  i naše zemlje.

Na 7. generalnoj skupštini EURAMET-a, kao direktor Instituta sam izabran u šestočlani Odbor direktora EURAMET-a, koje upravlja svim aktivnostima ove organizacije. Članstvo u vijeću direktora EURAMET-a će nam omogućiti da razvijamo svoju mjeriteljsku infrastrukturu i državne institute, te da se naši problemi češće i studioznije obrađuju na nivou Odbora direktora, kao i cijelog EURAMET-a. Ostali članovi Odbora direktora su direktori nekih od najrazvijenijih nacionalnih mjeriteljskih instituta u Evropi kao što su Holandije, Švicarske, Danske, Italije i Španije. Predsjedavajući EURAMET-a i Odbora direktrora je jedan od direktora nacionalnog mjeriteljskog instituta Velike Britanije, a predsjedavajući EMRP komiteta je predstavnik Njemačke. Jedan od zamjenika predsjedavajućeg EURAMET-a je predstavnik iz Slovenije.

EMRP je istraživački program orjentisan prema različitim naučnim oblastima. U kojim projektima ovog programa Institut učestvuje?

– IMBIH je do sada učestvovao na osam različitih JRP (Joint research Project) u okviru evropskog istraživačkog programa EMRP (European Metrology Research Programme) putem višemjesečnih studijskih posjeta različitim evropskim mjeriteljskim institutima. Znanje stečeno na ovaj direktan i interaktivan način ima praktičnu primjenu, a uspostavljeni kontakti sa vodećim evropskim naučnicima daju velike mogućnosti i prilike.

Na Holandskom mjeriteljskom institutu (VSL) ostvareno je učešće na dva projekta: karakterizacija energetskih gasova i uspostava tzv. pametne (električne) mreže (smart grid). Oba projekta zbog svoje obimnosti i izuzetnog značaja doživjet će i nastavak kroz projekte koji započinju iduće godine. Na Engleskom mjeriteljskom institute (NPL) IMBIH učestvuje na dva projekta koja se tiču vremena i frekvencije. Naime, radi se o uspostavi optičkih satova koji dostižu frekvencijsku nesigurnost od 10-17 i time nadmašuju najbolje atomske satove.  Na NPL učestvujemo i na projektu razvoja novog kilograma, što je jedan od najprestižnijih projekata u naučnom smislu. Na njemačkom instututu (PTB) učestvujemo na projektu iz oblasti mjerenja dužine, dok na Italijanskom institututu (INRIM) učestvujemo na projektu vezanom za mjeriteljstvo u meteorologiji, tj. mjerenja vezana za klimatske promjene. Na Turskom institutu (UME) sudjelujemo u projektu vezanom za temperaturna mjerenja u industriji.

Institut se prijavio na aktivno učešće na 5 EMRP projekata kako bi u konzorciju sa drugim državnim institutima učestvovao u projektima iz oblasti energije i okoliša.

Da li ste ostvarili slične kontakte i sa drugim organizacijama iz oblasti mjeriteljstva na međunarodnom nivou?

– Pošto smo od juna ove godine postali član COOMET-a (Euro-Asian Cooperation of National Metrology Institutions) i prvi smo Institut iz regije koji se pridružio ovoj organizaciji, imamo priliku za dalji razvoj našeg naučnog i zakonskog mjeriteljstva kao i naših uposlenika.  Intenzivna usavršavanja naših službenika doprinose podizanju imidža Instituta u našoj zemlji, ali i u Evropi i cijelom svijetu. Također je važno napomenuti da je IMBIH pridruženi član WELMEC-a i OIML-a, koji su evropske i međunarodne organizacije za zakonsko mjeriteljstvo.

Nedavno ste postali član Odbora direktora EURAMET-a. Koji su Vaši zadaci i obaveze tim imenovanjem?

– Za početak želim istaći činjenicu da je ovo prvi put da se u rukovodstvo EURAMET-a bira neko ko dolazi iz zemlje koja nije članica EU, što za nas u startu predstavlja veliki uspjeh i priznanje IMBIH-u kao instituciji. Zadaci članova Odbora su: upravljanje EURAMET-om, prepoznavanje ciljeva i razvoj strategija, provedba odluka donesenih na Generalnoj skupštini, rasprava i potvrđivanje budžeta, imenovanje osoblja Sekretarijata, razvoj i održavanje učinkovitog i djelotvornog rukovodstvenog sistema, redovita revizija sistema upravljanja kvalitetom i verifikacija korektivnih mjera.

Na kojim projektima trenutno radite?

– Kontinuirano radimo na provođenju šest podzakonskih akata s kojima smo prošle godine uspjeli da unaprijedimo državni zakonodavni okvir, a već smo pripremili i nacrte novih podzakonskih akata koji će, nadamo se, detaljnije urediti mjeriteljski sistem u Bosni i Hercegovini. Harmonizacija legislative iz oblasti mjeriteljstva sa važećom legislativom u EU državama je od izuzetnog značaja jer predstavlja uslov kojeg moramo ispuniti kako bi postali član EU-e.

I za kraj recite nam nešto o aktivnostima i planovima Instituta za mjeriteljstvo za neke buduće značajne projekte?

– Konkretno za sljedeću godinu Institut za mjeriteljstvo BiH kao član WELMEC-a (Evropske organizacije za mjeriteljstvo) će biti domaćin narednog WELMEC komiteta, tako da se uveliko vrše pripreme za taj skup.

Institut je 23. i 24. septembra ove godine prisustvovao prvom sastanku Komiteta za mjeriteljstvo Instituta za standarde i metrologiju islamskih zemalja (SMIIC)  koji je bio održan u Abu Dabiju. Domaćini ovog sastanka su bili Vijeće za kvalitet i usklađenost (QCC) i nadležne institucije za standardizaciju i mjeriteljstvo Ujedinjenih arapskih emirata (ESMA). Na ovom sastanku ukazana mi je čast i povjerenje da budem autor i prezentator “Memoranduma o razumijevanju” za Komitet mjeriteljstva SMIIC-a, te će se nastaviti saradnja na ovim i mnogim drugim projektima.

Razgovarala: Seida Bijedić
ekapija

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close