Hvatanje za slamku srpstva

Dan Republike Srpske i godišnjica donošenja ustava tog entiteta obilježeni su u Skupštini grada Beograda, što je poslužilo kao još jedna prilika za Dodikovu političku promociju

(Dejan Kožul – portalnovosti.com)

Dva su datuma koja današnja Republika Srpska slavi. Jedan je 9. januar, dan kad je proglašena tzv. srpska republika u BiH, a drugi je datum donošenja ustava, odnosno 28. februar – rekao je na jednom zbunjujućem događaju u Beogradu srpski patrijarh Irinej. Zbunjujući jer se navodno slavio Dan Republike Srpske koji se obilježava navedenog 9. januara, a još više zbog činjenice da se obilježavao u Beogradu, i to u zgradi Skupštine grada, odnosno gradskoj kući.

Zbunjujući je samo na prvi pogled i samo neupućenima. Održavanjem ovakve manifestacije u Beogradu ipak se šalje određena poruka ostatku BiH, iako je to predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik pokušao negirati na samom skupu.

– Republika Srpska i Srbija ne prave nikakve zavjere. Republika Srpska i Srbija nemaju ništa prikriveno. Republika Srpska i Srbija moraju zajedno da rade jer su to dvije države srpskog naroda, dvije države koje svaka u svojim odgovornostima doprinose stabilnosti i miru u regionu – rekao je Dodik.

Kad u Beogradu pričate o postojanju dviju država srpskog naroda, onda je to jasna poruka. Politička poruka vlasti u Republici Srpskoj koja koristi svaku priliku da skrene pažnju sa stvarnih problema, kaže za ‘Novosti’ Aleksandar Trifunović, glavni urednik banjalučkog portala Buka.

– Srbija i RS imaju Ugovor o specijalnim i paralelnim vezama. Sve ove godine taj sporazum se koristi prvenstveno za političke svrhe i promocije, nekadaTadića, sada Vučića sa jedne, i Milorada Dodika sa druge strane. Prošle godine je zbog manjka sredstava u budžetu Srbija otkazala ionako male aktivnosti sa Republikom Srpskom. Većina srbijanskih firmi ima svoja predstavništva ne u Banjaluci, već u Sarajevu. Istovremeno, Republika Srpska je u ekonomskoj krizi, unutrašnja i vanjska zaduživanja rastu, pa sadašnja vladajuća politika koristi svaku priliku da skrene pažnju javnosti sa stvarnih problema. Ovo je jedan takav događaj, jer on osim manifestacionog nema nikakav drugi značaj za kvalitet života sa jedne i druge strane Drine. To što se događaj desio 1. marta, na dan proglašenja nezavisnosti BiH, ima također političku poruku, koja je u slučaju Dodika već uobičajena, a to je da njega BiH ne zanima. A posebno sad kad i nije dio vlasti na BiH nivou – govori Trifunović.

Upravo to ispadanje iz svih kombinacija na nivou vlasti u BiH, iako tu nikako ne bismo mogli staviti ruku u vatru da će tako na kraju i ostati, znajući da su u BiH i nemoguće političke kombinacije moguće kad dogori, vjerojatno je povuklo Dodika na ovakav potez. Osim toga, udarac je doživio i od najvažnijeg političkog prijatelja, ističe naš sagovornik.

– Iako je bio ubijeđen da će biti dio vlasti na nivou BiH, Dodik je ispao iz svih kombinacija sa svojim bivšim partnerima, prije svega SDA-om i HDZ-om. Lider HDZ-a Dragan Čović, koji važi za najvažnijeg Dodikovog političkog prijatelja, objavio je na nedavnom Hrvatskom narodnom saboru da će se zalagati za federalizaciju BiH, što isključuje Republiku Srpsku. Ovo je još jedan udarac za Milorada Dodika, koji je tako izgubio i svog posljednjeg partnera na nivou BiH. Njegova moć slabi i on mora predstaviti javnosti da su njegovi odnosi sa Srbijom jaki, iako je Vučić u prvim mjesecima svog mandata koristio svaku priliku da jasno stavi do znanja da sa Dodikom nema dobre odnose – kaže Trifunović.

Za ovu priliku Dodik je pojačao tim patrijarhom Srpske pravoslavne crkve, koji je na skupu još rekao, poredeći crkvu i državu, sljedeće:

– Republika Srpska je republika svih Srba, kako onih u Srpskoj tako i u Srbiji, ali i svih Srba rasejanih po kontinentima, jer svi oni pripadaju matici srpskoj čiji su centar Beograd i Republika Srbija, kao što je centar svih naših crkava Pećka patrijaršija.

Trifunovića prisustvo patrijarha ne iznenađuje – napominje da je sam patrijarh aktivno učestvovao i u predizbornoj kampanji u BiH.

– Republika Srpska je jedan od najvećih donatora Srpske pravoslavne crkve i sam patrijarh je, što do sada nije viđeno, uzeo aktivno učešće u predizbornoj kampanji u BiH, poručivši građanima da glasaju za Dodika. Prisustvo patrijarha na događaju je logična posljedica ove ekonomske i političke saradnje Republike Srpske i SPC-a – ocjenjuje Trifunović.

Iako su na skupu bili prisutni i pojedini ministri iz kabineta Aleksandra Vučića, sa naglaskom na one iz Socijalističke partije Srbije (Ivica Dačić, Aleksandar Antić), zatim predsjednik Srbije Tomislav Nikolić, kao i formalni domaćin, gradonačelnik BeogradaSiniša Mali, oni se nisu oglašavali. Znajući iz kakvih temelja su iznikli, ne bi oni imali problema sa tim, ali smatrali su da je ukazivanje gostoprimstva Dodiku i čitavoj političkoj ‘eliti’ Republike Srpske sasvim dovoljno. Nedostajao je samo Vojislav Šešelj da hepening bude potpun i da Beograd pošalje jasnu poruku. Umjesto njih, to je još jednom uradio sam Milorad Dodik.

– Srpski narod mora da ostane zahvalan ljudima koji su danas izloženi sudskim procesima, kao što je prvi predsjednik Srpske Radovan Karadžić, i svim ljudima tog vremena koji su u tim trenucima bili neshvaćeni ili nisu bili na najbolji način prihvaćeni – rekao je Dodik.

I sad, koji igrač je u ovom slučaju ispao gori? Dodik koji je maksimalno iskoristio gostoprimstvo da pošalje jasnu poruku ili predstavnici Srbije koji na sve rečeno nisu prstom mrdnuli, iako su se nekima brci nehajno osmjehnuli.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close