Haško vijeće odustalo od puštanja Šešelja

Raspravno vijeće haškog Tribunala odlučilo je danas da obustavi svoju inicijativu da optuženi Vojislav Šešelj bude privremeno pušten na slobodu pošto je on odbio da se obaveže da će poštivati uslove za eventualno oslobađanje iz pritvora Tribunala do izricanja presude.

Kako je danas saopšteno, o toj odluci će biti obaviještene vlade Srbije i Holandije.

Šešelj je odbio da se u pisanoj i pravno-obavezujućoj formi obaveže da će poštivati uslove za eventualno privremeno puštanje na slobodu, što je zatražila Vlada Srbije kao uslov da Tribunalu da garancije za Šešeljevo privremeno oslobađanje.

Šešelj nije u propisanom obliku – pisano odgovorio sudijama, ali je, po dokumentu Tribunala od 8. jula, jednom službeniku rekao da se neće dodatno izjašnjavati i da ostaje pri stavu iz ranijeg podneska kojim je odbio sve uslove za privremeno oslobađanje, obećavši jedino da ne bi napuštao teritoriju Srbije.

Predsjedavajući sudija Jean-Claude Antonetti je, pozivajući optuženog da prihvati uslove, krajem prošle nedjelje, upozorio da će, ako ih odbije, Šešelj morati da ostane u pritvoru u Sheveningenu do izricanja presude.

Raspravno vijeće Tribunala kao uslove za Šešeljevo privremeno oslobađanje navelo je, između ostalog, kućni pritvor, oduzimanje pasoša, policijsku pratnju pri bilo kakvom kretanju iz medicinskih razloga, zabranu kontakta sa svjedocima i žrtvama i javnog razmatranja njegovog slučaja, osim sa članovima tima za odbranu.

Šešelj je, prethodno, “s gnušanjem odbacio bilo kakve garancije izdajničke, prozapadne vlade u Srbiji”.

Naglasio je da je jedino ograničenje na koje pristaje, ako pretresno vijeće odluči da ga privremeno pusti na slobodu, to da neće napuštati teritoriju Srbije.

Kao i ranije tokom procesa, Šešelj je posredno zatražio ukidanje pritvora, koje, po njegovom tumačenju, propisuje međunarodno običajno pravo.

Tužilaštvo Haškog tribunala nije se, potom, izričito izjasnilo ni za, ni protiv protiv privremenog Šešeljevog puštanja na slobodu.

Sudije su, prije toga, pozvale Šešelja, koji se brani sam, ali i tužilaštvo, da dostave svoje poglede na mogućnost puštanja optuženog na privremenu slobodu.

Predsjedavajući sudija Antonetti naznačio je da je poziv stranama upućen zato što u ovom trenutku nije moguće odrediti tačan datum izricanja presude, zato što je novi sudija Madiaye Niang zatražio dodatno vrijeme da se upozna sa čitavim predmetom.

Šešelj je od 24. februara 2003. u pritvoru Tribunala, kada se dobrovoljno predao, odmah pošto je objavljena optužnica koja ga tereti za zločine nad Hrvatima i muslimanima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH, od 1991. do 1993. godine.

Avaz

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close