Gutenberg: Čovjek koji nam je podario novi kvalitet komunikacije

Na današnji dan 1468. umro je Johan Genzeflajš Gutenberg, njemački štampar, pronalazač tipografije.

Autor: BUKA

Gutenberg se na početku svoje karijere bavio brušenjem dragog kamenja i proizvodnjom ogledala, da bi 1448. godine u rodnom Majncu osnovao štamparsku radionicu. Tu je 1455. godine završio štampanje Biblije, prve štampane knjige u svjetskoj istoriji.

 

Tiraž je bio oko 200 primjeraka, od kojih je sačuvano 48. U štampanju Biblije Gutenberg je primjenio svoj pronalazak -tipografiju, metalna livena slova uz korišćenje 290 različitih znakova. Svaki primjerak razlikuje se po dekoraciji koju je majstor Johan lično dodao. Gotska slova i ukrasi ručno su rađeni u zlatu, u crvenoj, plavoj, zelenoj, ljubičastoj i žutoj boji.

 

Danas se ova remek-djela čuvaju u trezorima najpoznatijih svjetskih bilioteka, i po riječima onih koji su imali prilike da ih vide, riječ je o najljepšim knjigama u istoriji štamparstva. Posljednje Gutenbergovo djelo jeste zbornik latinske gramatike i rječnika, objavljeno pod nazivom “Katolikon”, na čijem posljednjem listu stoji sljedeći natpis: “Pod zaštitom Svevišnjeg ovo djelo nije pisano trskom, drvetom niti četkicom, već je ono čudnovatim pronalaskom jednakih formi štampano i dovršeno”. Gutemberg je podario čovječanstvu novi kvalitet komunikacije.

 

BIBLIJA

 

Iako su Kinezi već u 6. vijeku koristili rezbarene drvene ploče za umnožavanje tekstova, a pokretna metalna slova korištena su za štampanje u Koreji sredinom 13. vijeka, u Evropi su se do sredine 15. vijeka knjige umnožavale prepisivanjem rukom, što ih je činilo skupima i rijetkima.

Gutenbergov izum omogućio je eksplozivno širenje znanja u renesansnoj Evropi. Gutenbergova Biblija izdana je na 1.282 stranice u 2 stupca po 42 retka i štampana u 100-200 primjeraka, dijelom na pergamentu, dijelom na papiru.

Pogledajte fotografije Gutenbergove Biblije…

 

 

 

 

 

 

 

 

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close