Mrak na ekranima nakon 17. juna: Zašto smo čekali devet godina?

Ujutro, 18. juna, svi koji program prate isključivo putem zemaljske mreže ostat će bez prijema određenih TV kanala. Podsjećanja radi, do 17. juna trebalo se završiti većina aktivnosti po pitanju provođenja digitalizacije, no to se u Bosni i Hercegovini već devet godina “nije stiglo”.

Portal Radiosarajevo.ba razgovarao je s Amelom Odobašić, iz Regulatorne agencije za komunikacije (RAK), koja pojašnjava:

Digitalizacija: Hoćemo li nakon 17. juna gledati mrak na TV ekranima?‏

Mehmed Agović: Prvi korak novog Vijeća ministara BiH morao bi biti deblokada digitalizacije

 

„Međunarodni Sporazum o budućem načinu korištenja frekvencija za TV emitiranje podrazumijeva značajne promjene u dosadašnjem načinu emitiranja TV signala u tehničkom smislu. Veoma mali broj predajnika u BiH zadovoljava odredbe Sporazuma što zači da će ili biti ugašeni ili će morati da se tehnički prilagode. Posljedice su jasne – stanovništvo koje prati TV program isključivo putem zemaljske mreže predajnika sigurno će osjetiti sve negativne efekte ovakvih dešavanja i ostati bez prijema određenih TV kanala.”

Kada je u pitanju procjena koliko stanovnika naše države neće biti u mogućnosti pratiti bilo kakav TV program, Odobašić, koja radi kaorukovoditeljica Sektora za odnose s javnošću, nema jasan odgovor:

Amela Odobašić, Foto: RAK

“Moguće je govoriti samo o vrlo grubim procjenama jer konačan scenarij nije moguće do kraja formirati(potrebno je uzeti u obzir geografsku konfiguraciju zemljišta, dinamiku prelaska na digitalno emitiranje susjednih zemalja itd). Međutim, gotovo je sigurno da će svi gledaoci koji prati TV program isključivo putem zemaljske mreže biti u mogućnosti pratiti manji broj TV kanala i/ili primati lošiji signal.”

Država, poznato je, i njene produžene ruke, u vidu vijeća, ministarstava i agencija, već devet godina nisu umjele stvoriti potrebne uvjete za prelazak na digitalno emitiranje. Šta se čeka?

„Na ovo pitanje odgovor treba dati država. Međutim, pojašnjenja radi, iako je BiH kao i ostalim zemljama potpisnicama Sporazuma ostavljeno dovoljno vremena za završetak procesa digitalizacije (od 17. juna 2006. do 17. juna 2015), u ovom trenutku ovaj proces u BiH nije ni započeo. Moguće je identificirati brojne razloge zašto BiH do sada nije ispunila spomenute obaveze.

Neki od njih su: Akcioni plan prelaska s analognog na digitalno emitiranje nije donijelo Vijeća ministara BiH već dugi niz godina; Nabavka i raspodjela opreme nabavljene iz budžeta države za potrebe JRTV servisa je imala svojih problema u realizaciji; Kontinuirano je ukazivano  na nedostatke u Zakonu o JRTV Sistemu bez pokušaja da se isti i izmjeni na vrijeme, te otklone eventualno uočeni nedostaci; Nerazumijevanje digitalnog plana sadržanog u Sporazumu; Neformiranje Korporacije kao subjekta koji bi mogao koordinirati upravljanje infrastrukturom i slobodnim kapacitetima koje grade tri JRTV servisa itd. Međutim, iza svega stoji nedostatak političkog konsenzusa po ovom isključivo tehničkom pitanju“, nabraja naša sagovornica.

„S čisto tehničkog aspekta smatramo da je moguće napraviti određene korake u realizaciji. Ovo baziramo na činjenici da je dosta toga urađeno u drugim dijelovima lanca procesa, posebno u produkcijskom smislu, da je najvećim dijelom završena priprema predajničkih lokacija za prijem nove opreme,  te da je okončana prva faza nabavke opreme za potrebe tri javna servisa. Ovo znači da, iako ne možemo spriječiti negativne efekte po tržište i gledaoce koje će nastupiti poslije 17. juna, onda iste možemo umanjiti kroz primjenu niza interventnih mjera.

Naravno, optimisti smo samo uz uvjet rješavanja prethodnog pitanja, a to je postizanje političkog konsenzusa i uspostave liderske uloge države kao koordinatora svih poslova u ovom procesu“, zaključila je ona.

L.R., Radiosarajevo.ba

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close