KošarkaSport

Francuzi srušili SAD u četvrtfinalu SP-a

Reprezentativci Francuske su danas u Kini priredili veliko izenađenje i u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva u košarci eliminisali selekciju Amerike, koju su savladali sa 89:79.

Bio je to prvi poraz Amerikanaca na Svjetskim prvenstvima nakon čak 13 godina…

Veći dio prve dionice je prošao u vodstvu Amerikanaca, ali Francuzi su držali egal, te u drugoj četvrtini prešli u prednost, koja je u jednom trenutku iznosila i osam poena razlike.

Ipak, u posljednjim sekundama prvog poluvremena Donovan Mitchell sjajno pogađa i na odmor se odlazi s rezultatom 45:39 u korist Trikolora.

Sjajno su otvorili Francuzi drugo poluvrijeme, pogotovo Nicolas Batum, a s druge je strane raspoloženi Mitchell pokušavao držati Amerikance u igri, iako je prednost Francuske bila i dvocifrena.

Nije posustajao sjajni košarkaš Utah Jazza, sjajno je probijao odbraun Francuza, a bio i šuterski raspoložen, pa je faktički sam držao tim Gregga Popovicha u igri.

Krajem treće dionice Amerikanci ubrzavaju, Francuzi se ne snalaze u bržem ritmu utakmice i ispuštaju prednost, te gube sa 66:63.

Bolje Amerika otvara četvrtu četvrtinu, podrška sjajnom Mitchellu stiže i od njegovih saigrača. Prvenstveno Harrisona Barnesa.

Na četiri i po minute do kraja poravnanje (76:76) donosi Frank Ntilikina, trojkom za Francusku, te ulazimo u dramatičnu završnicu.

Nakon toga Fournier donosi prednost ekipi Vincenta Colleta, a Gobert im sjajnim zakucavanjem donosi +4. Bitan trenutak su bila i slobodna bacanja Marcusa Smarta, koji je promašio oba šuta, da bi nakon toga prednost Francuske porasla na nedostižnih šest koševa.

Priliku da vrati svoj tim u igru imao je i Kemba Walker, fauliran je na šutu za tri poena, ali je realizovao samo jedno slobodno bacanje.

Tačku na utakmicu je stavio Nando de Colo pogocima s linije za slobodna bacanja. Na kraju je Francuska slavila veliku pobjedu od 89:79, koja znači njihov prolazak u polufinale, a eliminaciju SAD-a.

Fournier je u pobjedničkim redovima ubacio 22 poena, Gobert je dodao 21 uz 16 skokova, dok je kod Amerike najbolji bio Donovan Mitchell sa 29 koševa.

Francuska će u polufinalu igrati protiv boljeg iz duela Australije i Češke, koji počinje u 15 sati.