Ukrajina golom u 121. minuti prošla dalje i izborila ogled protiv Engleske

OSMINA FINALA EURA

Švedska nije izdržala s igračem manje

Selekcije Švedske i Ukrajine odigrale su posljednju utakmicu osmine finala Eura 2020 večeras na Hampden Parku u Glazgovu, a put u četvrtfinale i na megdan Engleskoj, izborila je Ukrajina. Artem Dovbik je bio igrač odluke, jer je pogodio u 121. minuti i postavio konačnih 1:2.

Veći dio prvog poluvremena protekao je u dominaciji Švedske koja je od prve minute bila ekipa s većim posjedom lopte, dok su se Ukrajinci orijentisali na kontranapade. Upravo su iz jednog takvog i poveli u 27. minuti.

Nakon brzog kontranapada Ukrajinci su prišli golu Švedske, Andrij Jarmolenko je s desnog krila poslao loptu u kazneni prostor, a na drugoj stativi najbolje se snašao Oleksandr Zinčenko i zakucao za 1:0.

Nastavili su Šveđani sa atacima na gol Ukrajinaca, a takva igra konačno im se isplatila u 43. minuti. Nakon lopte koju je poslao Aleksander Isak (Alexander), iskusni Emil Forsberg se odlično snašao, snažno šutirao, lopta je na putu do gola nekoga zakačila i završila u mreži Ukrajine za 1:1 nakon prvih 45 minuta.

Naredne minute donijele su dvije stative, po jednu na obje strane.

Prvo je Sergij Sidorčuk u 54. minuti pogodio lijevu stativu Robina Olsena sa oko 15 metara, da bi u 57. minuti meča stativom uzvratio Forsberg. Kao da stativa nije bila dovoljna, pa je sjajni Forsberg u 68. minuti sa oko 17 metara pogodio i prečku gola Ukrajine.

Potom je uslijedilo zatišje i produžeci. Najveće uzbuđenje u produžecima je bilo isključenje Markusa Danielsona (Marcus) 101. minuti nakon oštrog starta, a tih 30 minuta nije donijelo ni jednu priliku.

I kada su se očekivali penali, ukazao se Dolbik, sjajno pogodio glavom za prolaz Ukrajine.