Eurobasket 2013: Velika pobjeda bh. košarkaša nad Makedonijom 62:54

U najboljoj utakmici na Eurobasketu BiH je savladala Makedoniju sa 62:54 i sa drugom pobjedom ostala sa velikim šansama da se nađe u drugom krugu! Reprezentacija je pokazala karakter i od 0:2 vratila se na 2:2. Sutra protiv Litvanije Zmajevi imaju šansu da pobjedom prođu u drugi krug!

Vrlo tvrda utakmica odlučena je u posljednje tri minute kada su odgovornost preuzeli Mirza Teletović i Nihad Đedović ostavivši Makedonce bez šanse da se vrate u susret koji smo dočekali bez selektora Ace Petrovića koji je isključen!

Prvu četvrtinu riješili smo u svoju korist (16:15). Ponovo su poene u rukama imali Mirza Teletović i Nihad Đedović. Kapiten BiH ubacio je 12 poena u prvom poluvremenu, Đedović osam uz pet skokova, dok je četvrtu utakmicu zartedom zamozajatajn bio Zackary Wright  koji nije moga pogoditi ništa. Ipak, Amerikanac je veliki posao odradio u defanzivnim zadacima i pod koševima je za 20 minuta uhvatio osam lopti.

Na drugoj strani najbolji je bio Bo McCalebb sa deset koševa.

Drugo poluvrijeme otvorili smo promašajem Teletovića za tri poena, pod košem je skočio Elmedin Kikanović, a u nastavku akcije Wrighta faulira McCalebb, a naš Amerikanac pogađa jedno slobodno bacanje za 30:28.

Makedonija je nešto bolje odigrala treću četvrtinu. Koš za koš igralo se do 25. minute, a onda su McCalebb i Pero Antić serijom koševa odveli Makedonce na opipljivih 42:37, a potom i 44:39.

U posljednoj minuti treće četvrtine drugu tehničku grešku zaradio je Aco Petrović te je isključen. Naime, naš selektor burno je reagovao na tri sekunde u reketu koje su svirane Stipanoviću i sudije su mu zbog toga pokazale put u svlačionicu.

Prvu tehničku grešku Petrović je dobio nakon prigovora na čistu grešku u koracima koja nije svirana McCalebbu.

U posljednjih deset minuta kod rezultat 45:41 za Makedoniju, njegovo mjesto preuzeo je Denis Bajramović.

Četvrtu četvrtinu otvortili smo poenima Teletovića, ubrzo je uzvratio Antić (47:43), da bi trojkom Đedovića proključao dio tribina sa našim navijačima za minus jedan (47:46).

Uslijedile su tvrde minute bez poena na obje strane – BiH je dva puta izgubila loptu (Gordić, Đedović) uz dva promašaja sa strane, a onda je proradio Kikanović. Naš centar sa četiri uzastopna poena donosi izjednačenje 52:52.

Trojkom Đedovića poveli smo nakon dugo vrmemena 55:52, do kraja utakmice bilo je ostalo 3:34, a onda je sve eksplodiralo trojkom sa devet metara koju je pogodio Teletović (58:52)!

Potom je dva slobodna bacanja pogodio Kikanović i odveo nas na plus osam (60:52). Tu je pitanje pobjednika bilo rješeno, dok se sa tribina orilo “Bosnom behar probeharaooo…”!