Safet Softić za Vijesti.ba: Pobjeda Izetbegovića skoro izvjesna

U odnosu na raniji period i određene podjele koje su postojale unutar stranke, SDA Kongres 26. maja dočekuje u relaksiranoj atmosferi. Vidljivo je da nema većih problema unutar stranke, izborni proces teče prilično prilično dobro. Takođe, čini mi se da na terenu nema puno dilema o tome ko bi trebao preuzeti stranku 26. maja na poziciji predsjednika. Mislim da sve ukazuje da će Bakir Izetbegović imati skoro plebiscitarnu podršku Kongresa. Ne očekujem nikakvu vrstu diobe stranke po tom pitanju, poručio je u razgovoru za Vijesti.ba zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamenta BiH i potpredsjednik SDA Safet Softić.

VIJESTI.BA: Gospodine Softiću, nedavno ste bili gost emisije Pravda sa Sanjinom Bećiragićem, gdje ste govorili o napadu na policijsku stanicu u Zvorniku. Kako, prema Vašem mišljenju, treba da reaguje država, a kako vjerske zajednice u cilju sprječavanja terorizma?

SOFTIĆ: U pomenutoj emisiji kazao sam da Islamska zajednica u BiH nema nikakav represivni alat u svojim rukama da bi mogla vršiti bilo kakve istrage i provjere. Ono što ona u ovakvim situacijama i u vezi sa ovom temom može učiniti jeste da unutar svoje zajednice pojača obrazovne programe i da svakom svom članu, svakom pripadniku islama na ovim prostorima pruži sliku islama onakvog kakav se stoljećima praktikuje na ovim prostorima, te da zaštiti zajednicu od, između ostalog, bilo kakvih grupa unutar zajednice koji ne bi priznavali autoritet Islamske zajednice i njenog poglavara.

Kada govorimo o državi, ona raspolaže silom, institucijama, obavještajnim službama, policijskim agencijama, svim onim što prati snagu jedne države. Kada je u pitanju bilo koja vrsta terora, ne mislim samo na ovo što se zadnjih dana događalo, država treba prije svega da pojača koordinaciju između policijskih agencija, ondnosno da se pokuša više koordinirati sve što se tiče ovog globalnog problema i zla. Naravno, mi se ne možemo do kraja zaštititi, kao ni čitav svijet, ali država treba preventivno da djeluje. Očekujemo da državne agencije urade više naplanu zaštite građana.

VIJESTI.BA: Akademik Esad Duraković, profesor na Fakultetu islamskih nauka, upozorio je u pomenutoj emisiji da ukoliko se ne riješi pitanje vehabizma, BiH prijeti međubošnjački sukob. Kako Vi gledate na ovu izjavu?

SOFTIĆ: Vidio sam intervju gospodina Durakovića. Ne dijelim sve stavove koje je on iznio u toj emisiji i ne mislim da je problem vehabizma u toj mjeri prisutan u BiH. On jeste nešto čime Islamska zajednica i cjelokupno društvo treba da se bave, ali ne mislim da je taj problem u BiH u uzlaznoj putanji, nego u silaznoj. Ne predviđam tako crni scenario, kako je to akademik Duraković iznio. Naravno, svako ima pravo na svoj stav, pa i po ovom pitanju, ali mi se te ocjene čine predimenzioniranim za ovo pitanje.

VIJESTI.BA: BiH ponovo prijeti “crna lista”.  Ako državne vlasti ne završe posao u pogledu ispunjavanja uslova MONEYVALA i preporuka FATF-a, naša država službeno će biti stavljena na “crnu listu” 20. jula ove godine na zasjedanju FATF-a u Brisbaineu.

SOFTIĆ: Mi smo u ovoj situaciji, zbog toga što se u Parlamentu BiH odbijao prijedlog zakona koji je utvrdilo Vijeće ministara BiH u prošlom sazivu i koje je u potpunosti ispunjavalo uslove koje je MONEYVAL postavio pred BiH. Sve ono što smo mi naknadno radili po prijedlogu Kluba Srba u Domu naroda, minimalne izmjene koje su izvršene u vezi s finansiranjem terorizma i pranjem novca, pokazalo se da nije dovoljno. Na neki način bili smo obmanuti da je to neophodan minimum da bi BiH ipak izbjegla “crnu listu”. Sada smo u cajtnotu u kojem pretpostavljam da će vrlo teško doći do izglasavanja zakona u oba doma Parlamenta BiH, koji bi ispunio ove uslove.

Ono što u ovom trenutku znam jeste da je Vijeće ministara BiH formiralo interresornu grupu koja priprema zakonski projekat koji bi bio usaglašen i dovoljan za izbjegavanje “crne liste”. Ukoliko blagovremeno taj prijedlog dođe u Parlament BiH, mi ćemo se, kao Kolegiji, potruditi da u najkraćem mogućem vremenu pripremimo vanrednu sjednicu na kojoj bismo glasali o takvom prijedlogu. No, vjerujem da još postoje političke prepreke, posebno kada je u pitanju RS i njeni predstavnici, a koje se tiču odnosa prema prenošenju nadležnosti. Hoće li biti dovoljno političke mudrosti i zrelosti da se to izbjegne, teško je u ovom času govoriti.

VIJESTI.BA: Konkres SDA će biti održan 26. maja. U kakvoj atmosferi stranka dočekuje ovaj događaj?

SOFTIĆ: To je šesti Kongres SDA. U odnosu na raniji period i određene podjele koje su postojale unutar stranke, SDA ovaj kongres dočekuje u relaksiranoj atmosferi. Trenutno je na terenu izbor mjesnih i opštinskih odbora. Vidljivo je da nema većih problema unutar stranke, izborni proces teče prilično prilično dobro.

Takođe, čini mi se da na terenu nema puno dilema o tome ko bi trebao preuzeti stranku 26. maja na poziciji predsjednika. Mislim da sve ukazuje da će Bakir Izetbegović imati skoro plebiscitarnu podršku Kongresa. Ne očekujem nikakvu vrstu diobe stranke po tom pitanju. Mi prema Statutu i po pravilima izbornog postupka moramo za sve funkcije imati više kandidata, stoga pretpostavljam da će to tako biti i na Kongresu. Čini mi se da je pobjeda Izetbegovića skoro pa izvjesna.

VIJESTI.BA: Javnosti je svakako najinteresantnije pitanje predsjednika stranke. Osim Bakira Izetbegovića, jesu li poznati drugi kandidatni na tu funkciju?

SOFTIĆ: U medijima postoje brojne špekulacije o tome ko bi mogao biti kandidat za predsjednika SDA. Na osnovu dosadašnjeg toka stvari, uvjeren sam da ćemo mi morati na organima stranke da utvrdimo kandidata za predsjednika zbog procedure koja to nalaže, a ne zbog toga što će se pojaviti neki kandidat koji će eventualno imati neku šansu da pobijedi. Svi dosadašnji prijedlozi sa terena su prijedlozi za Bakira Izetbegovića, nije se pojavio nijedan drugi kandidat. U kontaktima sa kolegama u rukovodstvu stranke, ne vjerujem da će bilo ko od članova Kolegija biti u kandidaturi za predsjednika.

VIJESTI.BA: Možemo li govoriti o planovi nakon Kongresa i eventualno priprema za lokalne izbore 2016. godine?

SOFTIĆ: Ono što ćemo na Kongresu usvojiti kao rezolucije biće u najvećoj mjeri oslonjeno na naš program koji smo ponudili na oktobarskim izborima. Zadržaćemo se na kursu ekonomskih reformi kroz kantonalne vlade i Vladu FBiH, te Vijeće ministara BiH. Budući da smo postigli prilično zavidan nivo jedinstva unutar SDA, pokušaćemo sve snage prebaciti na ekonomiju ove zemlje i na ono što nam je Evropa postavila kao zadaću, dakle agendu ekonomsko – socijalnih reformi.

Razgovarala: Nevena Šarenac

(Vijesti.ba)

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close