Engleska izbacila Hrvatsku u niži rang Lige nacija

Nogometaši Engleske su nakon sjajnog preokreta u finišu meča na Wembleyju savladali Hrvatsku rezultatom 2:1 i izbacili je u niži rang Lige nacija, dok će Gordi albion igrati na završnom turniru za trofej pobjednika ovog takmičenja.

Hrvatska je imala veliku priliku sa samom otvaranju susreta. Već u 2. minuti Englezi su se spetljali u odbrani, lopta je došla do Ante Rebića koji je imao prazan gol ispred sebe, ali je on šutirao visoko preko gola.

Domaća selekcija je nakon tog trenutka krenula silovito ka golu Lovre Kalinića. U 11. minuti Raheem Sterling je prošao kroz hrvatsku odbranu i izašao sam na Kalinića, ali je golman gostiju sjajno odbranio i odbio loptu u korner.

Nakon tog kornera Harry Kane se propisno obrukao. John Stones je dobro skočio i prebacio loptu na drugoj stativi gdje je Kane ostao sam kao duh, ali je katasreofalno šutirao.

Samo pet minuta kasnije ponovo se Kane obrukao. Nakon duge lopte Kalinić je izletio van kaznenog prostora i izbio loptu ispred Sterlinga, ona je došla do Kanea koji je mogao birati gdje će šutirati, ali je pogodio u Tina Jedvaja. Lopta mu se vratila, ali je iz drugog pokušaja Kalinić sjajno odbranio.

Kad već nisu mogli iz blizine, Englezi su pokušali iz daljine ugroziti gol Hrvatske. Ben Chilwell je šutirao iskosa sa 20 metara, a Kalinić je i to odbranio.

Pet minuta prije kraja prvog poluvremena Chilwell je ubacio, Kalinić promašio loptu, ona dolazi do Rossa Barkleya koji iz voleja promašuje gol.

Nakon što su se Englezi ispromašivali u prvom poluvremenu, doživjeli su hladan tuš u nastavku susreta. U 57. minuti Josip Brekalo je povukao kontru i dodao do Nikole Vlašića koji vraća loptu u sredinu do Andreja Kramarića.

Napadač Hoffenheima je primio loptu u srcu šesnaesterca, napravio budalama trojicu engleskih defanzivaca i šutirao, lopta je okrznula Erica Diera i podigla se preko Jordana Pickforda u mrežu za 1:0.

Englezi su nakon toga bacili sve karte na napad jer bi i s porazom i s remijem 1:1 ispali iz Lige A.

Napadi su se isplatili u 78. minuti. Jedvaj je pogrešno procijenio let lopte iz auta i promašio je, ona dolazi do Kanea koji traljavo puca, ali ona dolazi do Jessea Lingarda koji je sa gol-linije ubacuje u gol.

Lingard je samo četiri minute kasnije bio sjajan još jednom na gol-liniji, ali svojoj. Nakon kornera Domagoj Vida je šutirao, Pickford je bio već savladan, ali se niotkud stvorio Lingard i spasio svoj gol. U nastavku akcije Brekalo je šutirao pravo u Pickforda.

Pet minuta prije kraja meča Kane je od tragčara postao junak meča. Chilwell je ubacio loptu sa lijeve strane iz slobodnog udarca, Jedvaj ponovo promašuje loptu koja dolazi do Kanea, a on ovaj put ne griješi i posprema loptu iza Kalinićevih leđa za konačnih 2:1.

Englezi će tako igrati za pobjednika Lige nacija na turniru u Portugalu, dok će Hrvatska od iduće godine igrati u Ligi B. Španija je ostala u Ligi A.