Edin Memić: Svijet se mijenja tvojom promjenom

Na društvenim mrežama najviše je onih koji svojim dokonim komentarima začas riješe sve svjetske probleme; mire i zavađaju Istok i Zapad, dodaju gas i koče na svjetskim autocestama, određuju taktiku u finalnoj utakmici Lige prvaka… I sve to preko prašnjave tastature

Piše: Edin Memić – novovrijeme.ba

Tri su fundamentalna pitanja u čovjekovom životu: ko sam, odakle dolazim i kamo idem? Mirne duše, u uvjetima današnjeg života, njima se može dodati i četvrto: šta ja mogu učiniti da riješim određeni problem? Odgovor na ovo četvrto, dodatno pitanje umnogome bi skratio put i uštedio mnogo čovjekove energije koju rasipa na pitanja i probleme koji ga se ne tiču ili na koja, realno i objektivno, svojim aktivizmom ne može utjecati. Tu filozofiju davno je shvatio jedan ovdašnji hafiz, koji je hifz (učenje Kur’ana napamet) završio za isti dan kad i njegov malodobni sin. U intervjuu koji je povodom tog svečanog čina dao, zapamtio sam to dobro, kazao je: “Ako ne mogu živjeti u islamskoj državi, mogu u islamskoj kući.”
Dvije velike krize

Uistinu, mnogo je pitanja, velikih i malih, na koje ljudi žele utjecati, ali ih u tome sprečavaju društvene, ekonomske i ine druge okolnosti. Nad nekim problemima i događajima ostaje nam samo čuđenje i dova. Ne mislite valjda da svakoj “svađi” između velikih svjetskih igrača poznajete stvarni povod i nazirete eventualni ishod!?

Na društvenim mrežama najviše je onih koji svojim dokonim komentarima začas riješe sve svjetske probleme; mire i zavađaju Istok i Zapad, dodaju gas i koče na svjetskim autocestama, određuju taktiku u finalnoj utakmici Lige prvaka… I sve to preko prašnjave tastature. Dužnost čovjeka je, prevashodno, da se brine o sebi i svojoj porodici, a da viškom energije i materijalnih sredstava pomaže i one oko sebe. Riskiramo tako, više nego često, da zbog onog što nas se ne tiče zapostavimo ono što nas se tiče. Ima mnogo toga u našoj blizini na što možemo pozitivno utjecati, mijenjajući tako vlastiti svijet i svijet koji nas okružuje. Na to trebamo trošiti energiju!

Danas se susrećemo s dvije krize, ne samo mi nego i ostatak svijeta. Riječ je ekonomskoj krizi i krizi morala. Zašto ove krize spominjati zajedno? Otkako je prije sedam godina svijetom odjeknula vijest o nastupu ekonomske krize, mnogi autori su ukazivali na to da s njom pod ruku ide i kriza morala. Naime, jedna drugu porađa do te mjere da je teško razlučiti koja je kojoj majka. Neki autori ističu da je ekonomska kriza rezultat moralne krize, drugi pak zauzimaju suprotan stav. Ne ulazeći u argumente jednih i drugih, ove dvije krize najbolje je posmatrati zajedno i razmišljati o adekvatnim pristupima objema.
Kupuj domaće

U našoj zemlji, na kraju, sve se okrene na šalu. Tako je bilo i s recesijom na koju su upozoravali svjetski i domaći ekonomski stručnjaci. Naš domišljati svijet je tad govorio: “U Bosni nije ništa uspjelo, pa neće ni recesija.” No, šalu nastranu, ali Bosna i Hercegovina živi svoju krizu još od kraja

posljednjeg rata.

O ekonomskoj politici neke zemlje treba da se staraju vlade tih zemalja posredstvom posebnih programa i mjera. U tome im mogu i trebaju pomoći oni na koje se ti programi i mjere odnose – stanovništvo. Način na koji domaće stanovništvo može pomoći svoju ekonomiju jeste isključivo kupovinom domaćih proizvoda. U Bosni i Hercegovini se u tu svrhu sve intenzivnije i ozbiljnije provode medijske kampanje, s ciljem da se u bosanskom čovjeku probudi interes za kupovinom domaćih proizvoda, čime se kreira sistem kojim se indirektno utječe na sljedeće: čuvaju se postojeća radna mjesta i kreiraju perspektive za otvaranjem novih, ojačava se PIO-fond, podiže se životni standard. U našoj potrošačkoj korpi koja nam je neophodna na dnevnom, sedmičnom ili mjesečnom nivou treba da bude mjesta za domaće proizvode. Gotovo da ne postoji proizvod ili potrepština koju kupujemo a da ga nisu proizvele vrijedne ruke bosanskog čovjeka: hrana, higijenska sredstva, voda… O tome treba voditi računa svakog mjeseca, a posebno u mjesecu ramazanu, kad svoju iftarsku sofru nastojimo obogatiti više nego inače.
Mjesec moralnog uzdizanja

Nema sumnje da je, osim ekonomske krize, u Bosni i Hercegovini prisutna i kriza morala, što samo potvrđuje činjenicu s početka teksta, a to je da ove dvije krize uvijek idu ruku pod ruku. Za prevazilaženje moralne krize potrebna je jaka duša koja je spremna oduprijeti se svim pošastima i izazovima koji se nameću čovjeku današnjice. Mjesec ramazan je prilika za svakog muslimana da se duhovno očisti i učvrsti za period do sljedećeg ramazana, jer nijedan drugi mjesec ne djeluje na čovjekovu dušu toliko inspirativno, snažno i odgojno kao što to čini ramazan.

Akumuliranu duhovnu snagu koju svaki pojedinac prikupi u ovim blagoslovljenim danima treba iskoristiti u vremenu poslije, vremenu punom jakih izazova. Koliko pojedinci budu moralni, toliko će biti moralna i zajednica. Koliko zajednica bude moralna, toliko će njen hod kroz sadašnjost i budućnost biti hod uspjeha ili samouništenja. Zato, preostale dane mjeseca ramazana iskoristimo u smjeru moralnog uzdizanja naše ličnosti i ekonomskog uzdizanja domaćih firmi koje u žestokoj konkurenciji izvana (potpomognutoj skupim i agresivnim reklamama) biju presudnu bitku za vlastiti opstanak i ekonomsko dostojanstvo svojih sugrađana. U protivnom, sami pružamo ruke na koje će nam biti stavljeni lanci ekonomskog porobljavanja.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close