-TopSLIDEKultura

Dogodilo se na današnji dan – 24. februar

24. februar (veljača) (24.2.) je 55. dan godine po gregorijanskom kalendaru. Do kraja godine ima još 310 dana (311 u prestupnoj godini).

Događaji

1582 – Papa Grgur XIII ozvaničio gregorijanski kalendar.
1949 – Bliskoistočni sukob: Na grčkom ostrvu Rodosu potpisan prekid vatre između Izraela i Egipta, čime je okončan Prvi izraelsko-arapski rat.
1955. – Održana 12. dodjela “Zlatnog globusa”;
1974. – Osnovan Mostarski teatar mladih;

Rođeni

1304. – Ibn Battuta, arapski istraživač;
1463. – Giovanni Pico della Mirandola, italijanski humanist;
1500. – Karl V, rimsko-njemački car;
1684. – Katarina I, ruska carica;
1786. – Wilhelm Grimm, njemački filolog i književnik;
1831. – Leo von Caprivi, 2. kancelar njemačkog carstva;
1842. – Arrigo Boito, italijanski književnik i slikar;

1914. – Ignacije Gavran (Vareš, 24. februara 1914. – Visoko, 24. novembar 2009.) bio je hrvatski i bosanskohercegovački franjevac, prevoditelj, historičar i putopisac.
Osnovnu školu završio je u Varešu, Franjevačku klasičnu gimnaziju u Visokom, novicijat na Gorici kod Livna, gdje je i 1931. godine stupio u franjevači red. Za svećenika je zaređen 11. septembra 1938. godine u Banjoj Luci. Filozofsko-teološki studij u Sarajevu i Breslavi, filozofiju u Breslavi i Ljubljani, gdje je i doktorirao filozofskom tezom Filozofska antropologija Vladimira Solovjeva.[2] Jednu godinu pohađao je i Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu. Univerzalno naobražen. Vrstan poznavatelj teologije, umjetnosti i humanističkih znanosti uopće. S prilozima iz oblasti teologije, filozofije, povijesti, povijesti umjetnosti, prikazima knjiga, putopisnim zabilješkama i prijevodima surađivao u mnogim glasilima, te priredio za tisak više ljetopisa čiji su autori franjevci Bosne Srebrene. Preminuo je 24. novembra 2009. u Visokom, u 96. godini života.

1921. – Ingvar Lidholm, švedski kompozitor;
1932. – Michel Legrand, francuski kompozitor i pijanist;
1934. – Bettino Craxi, italijanski političar i državnik;
1942. – John Neumeier, američki koreograf;
1955. – Alain Prost, francuski vozač Formule 1;

1955. – Steven Paul Jobs III (Stiven Pol Džobs III) je Američki poslovni “tajkun” i izumitelj. Bio je suosnivač, predsjednik Upravnog odbora i predsjednik kompanije Apple Inc.
Zajedno sa Stevenom Wozniakom u garaži punoj jabuka napravio prvi kućni računar “Jabuka” (engl. Apple). Tako je i imenovao kompaniju koju je osnovao sa Wozniakom.
Poslije nekoliko generacija računara Apple, napravio je računar Lisa. Lisa je bio prvi računar koji je imao ikone na monitoru, što su nekoliko godina kasnije kopirale mnoge softverske kompanije, uključujući i Microsoft u svom Microsoft Windows operativnom sistemu.
Sljedeća generacija računara iz njegove produkcije bio je Macintosh. Macintosh je popularna vrsta jabuka.
U međuvremenu kompanija IBM je izbacila svoju verziju računara koja je bolje prošla na tržištu i značajno potisnula Jobsove računare.
Jobs je bio prinuđen da napusti svoju kompaniju, koju je u međuvremenu prodao i osniva sljedeću kompaniju pod simboličnim imenom “Sljedeći” (engl. next). NeXT je do 1993. proizvodio visoko sofisticirane računare koji su bili po mnogo čemu revolucionarni, moćni ali i skupi. Njegovo tržište bili su naučnici, grafičari i školstvo. Tim Berners Lee je razvio originalni World Wide Web na jednoj NeXT radnoj stanici u CERN-ovim laboratorijama. Pod Jobsovim vođstvom kreiran je i revolucionarni operativni sistem NextStep, baziran na UNIX-u, koji je u osnovi današnjeg Appleovog Mac OS Xa.
1996. godine Apple Computer se nalazi u najvećoj krizi od osnivanja. Iste godine u dogovoru sa Jobsom Apple kupuje njegov Next za 402 miliona dolara sa namjerom da na bazi NextStep-a izgradi sopstveni operativni sistem za novu generaciju Macintosh računara. Naredne godine Jobs se kao spasilac vraća u Apple i odmah postaje v.d. predsjednika danas preporođene kompanije. Danas je Jobs spiritus movens i predsjednik Upravnog odbora Applea, a od 1986. on je i suosnivač kompanije Animacionog studija Pixar (Pixar Animation Studios, poznat po animiranim filmovima Priča o igračkama (engl. Toy Story), Život jedne bube (engl. A Bug's Life) i Tražeći Nema (engl. Finding Nemo)). Iako mu je od 2001. brisano ono v.d. iz titule, Jobs je rukovodio Appleom za godišnju platu u visini od jednog dolara (zbog čega ga je Ginisova knjiga rekorda (engl. Guinness World Records) stavila na listu najmanje plaćenih rukovodilaca), sve do augusta 2011., kada je dao ostavku sa mjesta predsjednika Applea.
31. jula 2004. Jobs je operisan od rijetke vrste tumora pankreasa. 2005. isposlovao je izbacivanje iz Appleovih prodavnica svih izdanja kompanije Wiley uvrijeđen objavljivanjem neautorizovane biografije.
Umro je 5. oktobra 2011. godine.

1973. – Nihad Kreševljaković, bosanskohercegovački producent;
1973. – Sead Kreševljaković, bosanskohercegovački producent;

Umrli

1810 – Henry Cavendish, britanski naučnik
1975 – Bulganjin Nikolai, premijer SSSR-a od 1955 -1958
1983 – Williams Tennessee, američki dramski pisac
1990 – Sandro Pertini, predsjednik Italije od 1978-1985 godine
2001 – Claude E. Shannon, američki izumitelj

Wikipedia

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close