BiHPolitika

Evropski put i MMF idu samo paralelno!

Predsjedavajući Vijeća ministara BiH

ZVIZDIĆ: Evropski put i MMF idu samo paralelno!

Denis Zvizdić, predsjedavajući Vijeća ministara BiH, u intervjuu za „Dnevni avaz“ kazao je da je veoma važno što su na jučerašnjoj sjednici usvojeni dokument okvirnog budžeta za period 2017.-2019. i plan investicija za nivo BiH. Osim jasnih smjernica u vezi s izdvajanjem sredstava, kontrolom zapošljavanja i investicija, Zvizdić otkriva da se planiranim budžetom namjeravaju jačati kapaciteti institucija važnih za daljnji evropski put i znatno jačanje kapaciteta policijskih i obavještajnih agencija, koje su važne za borbu protiv terorizma i organiziranog kriminala.

Dobar model 

Sa Zvizdićem smo razgovarali i o vrućoj temi – mehanizmu koordinacije i aranžmanu s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).

Možemo li konačno očekivati usvajanje mehanizma koordinacije? 

– Ako smo stvarno, ne samo deklarativno, svi opredijeljeni za evropski put BiH i ako smo spremni da razgovaramo, ali ne na bazi politikantskih i predizbornih floskula koje čujemo ovih dana, i ako su svi shvatili da ucjene ne predstavljaju dobar model, onda imamo realne pretpostavke da mehanizam koordinacije može biti usvojen u najskorije moguće vrijeme.

Šta je to što traži RS, a na što se ne može pristati? 

– Mehanizam koordinacije je uistinu do kraja ispregovoran, prodiskutiran, on je, u suštini, finaliziran i ostao je još nedogovoren samo jedan član, ili jedan dio toga člana, koji govori o načinu odlučivanja unutar tijela mehanizma koordinacije. Tu RS ima jedan dosta neracionalan zahtjev da odluke donose konsenzusom svi imenovani članovi svih tijela koja će biti formirana unutar mehanizma. Zahtjev RS da svaki put moraju prisustvovati svi imenovani članovi, nekada i do 50, i da svi moraju glasati za neku odluku unaprijed stvara bojazan da bi dolazilo vrlo često do blokade, namjerne ili nenamjerne.

Šta je Vaš prijedlog? 

– Naš prijedlog je da to bude konsenzus prisutnih članova, koji u skladu s ustavnim nadležnostima odlučuju o temi koja je na dnevnom redu toga tijela unutar mehanizma koordinacije. Traži se neko rješenje koje je prihvatljivo svim učesnicima i, čini mi se, uz malo racionalnosti i dobre volje, moglo bi nas vrlo brzo dovesti do rješenja.

Jeste li imali kontakte s RS i je li deblokada puta ka EU Vaš uvjet da potpišete pismo namjere za MMF? 

– Ja sve vrijeme pokušavam da ne povezujem samo ta dva pitanja. Mislim da bi povezivati i stavljati u odnos samo mehanizam koordinacije i MMF bila na neki način dosta gruba redukcija. Na jednoj strani vidim obaveznost deblokade ukupnog evropskog puta, jer je to opći preduvjet za aranžman MMF-a. Moramo biti spremni prevazići određene sujete koje u ovom trenutku postoje, da definitivno taj prijenos nadležnosti, koji je već postao floskula u odnosima između bh. nivoa i nivoa entiteta, do kraja definiramo, šta i u kojem slučaju znači prijenos nadležnosti, pa da konačno počnemo povlačiti fondove Evropske unije.

 To nije odgovor na prethodno pitanje. 

– Onda da budem do kraja jasan. Suština je da ova dva procesa, deblokada evropskog puta i pismo namjere MMF-a, treba da se riješe paralelno i istovremeno.

Naredni rok

Kada se očekuje novi sastanak u EU o BiH, do kada je rok da ne izgubimo ovu godinu? 

– Novi sastanak je 20. septembra, tada će zasjedati Vijeće za opće poslove EU, mi već sada imamo od tri dva riješena pitanja, jedno je kredibilna provedba Reformske agende, drugo je usvojeni protokol  o prilagodbi SAA, ostao je još samo mehanizam koordinacije i ne postoji nijedan razlog da i njega ne završimo u narednom periodu i da do 5. ili 10. septembra obavijestimo nadležne institucije EU da smo zadovoljili sve uvjete te time otvorimo jedno novo poglavlje između BiH i EU. To bi značilo pozitivno mišljenje, početak pripreme upitnika i, vjerovatno, negdje do kraja oktobra ili početkom novembra mi bismo dobili upitnik.

Šta je realno za Kosovo

Iako je bilo određenih razgovora o liberalizaciji viznog režima između BiH i Kosova, ministar vanjskih poslova Igor Crnadak iz Beograda je poručio da nema ništa od toga. Kakav je Vaš stav o ovom pitanju? 

– Nažalost, predizborno je vrijeme i svako pitanje dobije neku političku dimenziju. Odjednom se pojave neki različiti zaštitnici nekih imaginarnih interesa. Namjera barem onoga što radi Vijeće ministara BiH, jer mi smo više puta razgovarali o temi odnosa između BiH i Kosova u smislu liberalizacije viznog režima, jeste da prije svega učinimo jednostavnim dobivanje viza za privrednike i one koji su u ovom trenutku nosioci vanjskotrgovinske razmjene između BiH i Kosova. Tako da priča o priznavanju Kosova ili potpunom ukidanju viza nema realnu osnovu, ona nije bila tema u tom obimu na Vijeću ministara BiH, mi smo se fokusirali u prvoj fazi na privrednike, a onda bismo išli na građane, odnosno one koji žele ići na Kosovo ili doći u BiH kao turisti.

Autor: S.D. – avaz.ba

 

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close