-TopSLIDEBiHPrivreda

Nova vlast, stara praksa: U Elektroprivredu opet stranački ljudi

Iako je depolitizacija javnih preduzeća obaveza koja se treba ispuniti na putu ka EU, stranke na vlasti ne pomišljaju da se odreknu upravljanja javnim resursima

 

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine u srijedu je dala prethodnu saglasnost za imenovanje novih članova Upravnog odbora Elektroprivrede BiH.

Za vršioce dužnosti članova Uprave predloženi su Sanel Buljubašić (generalni direktor), Fahrudin Tanović (direktor za proizvodnju), Amra Ohranović (direktor za pravne poslove i ljudske resurse), Harun Gadžo (direktor za kapitalne investicije), Edisej Sjerotanović (direktor za distribuciju), Nevad Ikanović (direktor za snabdijevanje i trgovinu), te Sanela Jurišić (izvršni direktor za ekonomske poslove).

Kandidat za predsjednika Nadzornog odbora povukao dokumentaciju

Ipak, da bi nova uprava bila zvanično imenovana trebaju se ispoštovati određene procedure. Iste procedure koje se trebaju ispuniti i kada je riječ o imenovanju novog Nadzornog odbora EPBiH, a čije je članove Vlada predložila prije dvije sedmice.

Podsjetimo, Vlada FBiH je 18. jula predložila šest članova Nadzornog odbora (sedmog člana predlažu mali dioničari), ali oni još nisu preuzeli dužnost od aktuelnog saziva Nadzornog odbora. Da bi to bilo učinjeno, potrebno je sazvati Skupštinu Elektroprivrede BiH.

Predsjednik Nadzornog odbora EPBiH Izet Žigić kaže da nisu ispunjeni zakonski propisi za sazivanje Skupštine.

“Kada je Vlada iskazala nepovjerenje prema aktuelnom Nadzornom odboru i predložila novih šest kandidata, ti kandidati su bili dužni da dostave potrebne obrasce u skladu sa Zakonom. Dokaze o školskoj spremi, da nisu kažnjavani i slično. Pet kandidata je to do jučer dostavilo, a šesti kandidat je jučer svoje papire povukao s obećanjem da će danas dostaviti kompletnu dokumentaciju”, kaže za Buku Žigić.

Dodaje kako je Nadzorni odbor EPBiH jučer (četvrtak) imao sjednicu na temu zakazivanja Skupštine.

“Sjednicu Skupštine smo trebali objaviti sutra u skladu sa Zakonom. Međutim, konstatovali smo da nemaju svi kandidati papire i nismo mogli zakazati Skupštinu. O svemu smo obavijestili Vladu i resorno Ministarstvo. Sada postoji mogućnost da i šesti kandidat dostavi sve potrebne papire i postoji mogućnost da Vlada sazove skupštinu bez nas ili da kaže da je sazovemo mi, što je tehnička stvar. Mi bismo Skupštinu sazvali danas da smo imali zakonsko pokriće za to”, govori nam Žigić.

O tome koji kandidat za člana Nadzornog odbora nije imao kompletnu dokumentaciju Žigić nije želio govoriti. Kazao je samo kako je dovoljno da je Vlada obaviještena o kome se radi.

Iz drugih izvora saznajemo da se radi o Adisu Kepešu, kandidatu za predsjednika NO Elektroprivrede BiH.

Naime, Kepeš je direktor firme Mercedes-Benz STARline i on ne može biti imenovan u Nadzorni odbor EPBiH dok je na funkciji u drugom privrednom društvu.

Kada je riječ o novim članovima Upravnog odbora Elektroprivrede BiH, Žigić kaže da Nadzorni odbor nije obaviješten o prijedlozima federalne Vlade.

“Mi do danas nismo dobili nikakav akt od Vlade. O kandidatima jedino znamo to što smo pročitali u medijima imena. Ti Vladini kandidati za novu upravu su također dužni da dostave određena dokumenta koja dokazuju njihovu mogućnost da obnašaju tu funkciju. Kada ta procedura bude završena, ja ću zakazati sjednicu Nadzornog odbora i vidjet ćemo kako ćemo postupiti dalje. Dakle, niti imamo obavijest Vlade, niti podatke koje su dužni kandidati da dostave”, rekao nam je Žigić.

Proizvodnja u Raspotočju će još sačekati

A proizvodnja u Rudniku mrkog uglja Zenica, nastavit će se kada i zvanično bude imenovana nova uprava Elektroprivrede BiH.

“Nakon što Nadzorni odbor EPBiH potvrdi odluke Vlade FBiH o smjeni i imenovanju uprave EPBiH, koje su usvojene na jučerašnjoj sjednici Vlade FBiH, Sindikat RMU Zenica će direktoru rudnika dostaviti zahtjev za stavljanje van snage odluke o privremenom prekidu rada koju je donio direktor RMU Zenica 27. jula”, poručili su jučer iz Samostalnog sindikata radnika rudnika Federacije BiH.

Dodaju kako će nakon toga Elektroprivredi BiH i direktoru RMU Zenica Mensuru Hukiću biti postavljen rok za isplatu plata za juni i juli ove godine.

Ako pogledamo imena koja je Vlada FBiH predložila za nove članove Upravnog odbora EPBiH, vidjet ćemo da se radi o nastavku dosadašnje prakse po kojoj izvršna vlast u upravljačke strukture javnih preduzeća imenuje stranačke osobe.

Nakon što je bivša Vlada za direktora EPBiH imenovala Admira Andeliju, člana Glavnog odbora SDA, aktuelna Vlada na istu funkciju predlaže Sanela Buljubašića, člana Predsjedništva KO SDP Tuzla.

I drugi kandidati koji su predloženi u upravu imaju stranačke funkcije. Tako je stranka PDA dobila dvije pozicije u UO Elektroprivrede BiH.

Nevad Ikanović, koji bi trebao biti direktor za snabdijevanje i trgovinu, član je Glavnog odbora PDA Banovići. On je svojevremeno u EPBiH bio direktor za proizvodnju, ali je smijenjen 2019. godine.

Sanela Jurišić, koja bi trebala biti izvršna direktorica za ekonomske poslove u EPBiH, članica je GO PDA BiH i predsjednica Asocijacije žena PDA Tuzla.

PDA naplatila jednu ruku u Parlamentu

Tako je stranka PDA, koja u Parlamentu Federacije BiH ima samo jednog zastupnika, na najbolji mogući način naplatila svoju podršku vladi premijera Nermina Nikšića.

Podsjetimo, početkom juna ove godine, kompletno rukovodstvo Općinskog odbora SDP Banovići podnijelo je ostavku, nakon što je Vlada Federacije BiH prepustila Rudnik mrkog uglja Banovići na upravljanje Pokretu demokratske akcije (PDA).

Dakle, isti običaji kao i prethodnih godina, samo drugi igrači na terenu.

A depolitizacija javnih preduzeća?

To očigledno ne zanima stranke koje vladaju.

Iako je depolitizacija javnih preduzeća jedna od 14 preporuka iz Mišljenja Evropske komisije koje vlasti BiH trebaju ispuniti na putu ka Evropskoj uniji, to će očigledno i ostati samo – preporuka.

Iako su stranke koje trenutno čine vlast u FBiH ranijih godina upućivale kritike prema SDA upravo zbog politizacije javnih preduzeća, dolaskom na vlast preuzele su istu praksu koju su godinama njegovale SDA i njihovi koalicioni partneri.

O depolitizaciji javnih preduzeća Buka je nedavno detaljno pisala, a tom prilikom ovakve pojave za naš magazin je komentarisao ekonomski stručnjak Igor Gavran.

“Što se tiče tvrdnje političara da je jedini konsenzus među njima evropski put, ja bih prije rekao da je jedini konsenzus između svih njih upravo ova politizacija javnih preduzeća, jer ključna tema je uvijek oko podjele funkcija u svakoj koaliciji i uvijek je glavna tema ko će preuzeti koju kompaniju. Meni analize Transparencya da je oko 70 posto izabranih u upravne odbore bilo na funkcijama u političkim strankama samo daju pretpostavku da su onih preostalih 30 posto prijatelji i rodbina, jer ne mislim da je i jedan posto imenovanih zbog stručnosti”, istakao je Gavran.

On je konstatovao da samo pravo političkih stranaka da imenuju u upravne odbore ne bi trebalo biti problem, ako bi kriteriji za izbor kadrova bili stručnog karaktera.

“Postojeće zakonsko rješenje da se ne mogu imenovati stranački funkcioneri, neovisno od toga što se ono i krši u praksi, ne znači mnogo, gotovo ništa. Često smo imali slučajeve da neko formalno da ostavku na neku stranačku funkciju ili napusti članstvo u stranci i u roku od 24 sata bude imenovan na mjesto u upravi i time se pokaže da zakonske odredbe ne znače ništa. Jedino bi validno bilo da postoji mjera u zakonu koja kaže da oni koji su zadnjih deset godina bili na bilo kojoj političkoj funkciji ne mogu biti u upravi, to bi imalo smisla ako hoćemo neku depolitizaciju”, jasan je ekonomista.

Dakle, od depolitizacije javnih preduzeća u skorije vrijeme nema ništa. Ostaje nam samo da slušamo priče političkih aktera kako se oni “zalažu” za evropski put Bosne i Hercegovine.

Adem Džaferović

Buka

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close