Dobrodošli u “demokratsku diktaturu”

“Demokratska diktatura” II čin – Njemačka vlada za veleizdaju optužila internetski portal

Nakon skandaloznih progona zviždača Bradleya – Chelsea Manning, Edwarda Snowdena i Juliana Assangea, potom usvajanja zakona kojima se u Španjolskoj brani pravo na slobodno okupljanje i komuniciranje na internetu, sada se i Njemačka pridružila paranoičnom klubu vlada i zemalja koje proganjaju sve i svakoga i opasnost vide na svakom koraku.

Naime, Njemačka je otvorila istragu za veleizdaju protiv internetskog portala koji je objavio plan vlade za povećanjem praćenja internetskih komunikacija.

Njemački mediji prenose da je ovo prvi put u više od 50 godina da se protiv protiv novinara diže optužnica za veleizdaju. Brojni novinari u otvaranju ove istrage vide otvoreni napad na slobodu medija.

“Savezni tužitelj je pokrenuo istragu zbog sumnje za izdaju domovine u članacima objavljenim na internetskom blogu Netzpolitik.org“, rekao je glasnogovornik tužiteljstva, dodajući da odluka donesena nakon tužbe koju je zaprimio Ured za zaštitu ustava, odnosno policijska obavještajna službe Njemačke (Bundesamt für Verfassungsschutz).

Njemački Ured za zaštitu ustava navodi da su se članci koje je Netzpolitik.org objavio 25. veljače i 15. travnja ove godine temeljili na “procurenim povjerljivim dokumentima”.

“Ovo je napad na slobodu medija”, rekao je u priopćenju novinar Andre Meister, koji je pod istragom uz glavnog urednika Markusa Beckedahla.

“Nećemo se uplašiti zbog toga”, izjavu Meistera prenosi The Guardian.

Sa svoje strane, Michael Konken, čelnik Saveza njemačkih novinara, ponovio je izjavu i opisao događaj “kao neprihvatljiv pokušaja ušutkivanja dva kritična novinara”.

Nijemci su brzo zaboravili kako su nakon rušenja Berlinskog zida provaljivali u urede Stasia, bivše tajne službe Istočne Njemačke, te kako su se radovali što je okončana praksa masovnog špijuniranja. No, kako se čini, novim je tehnologijama “demokratski” BND nadmašio svoje pobijeđene ideološke protivnike, a blog koji se usudio objaviti povjerljivi plan vlade o širenju programa nadzora internetskih komunikacija se optužuje za veleizdaju.

Španjolska: Dobrodošli u “demokratsku diktaturu”

Kako prenosi španjolski tjednik El Plural, od 1. srpnja se Španjolska i službeno vratila u diktaturu. Zabranjeno je doslovno sve, od okupljanja i prosvjeda na većem dijelu javnih površina, do dijeljenja vijesti o takvim događajima na društvenim mrežama. Ne smije se čak ni fotografirati policiju koja tuče demonstrante.

El Mundo javlja kako je novi kazneni zakon je uveo 44 kaznena djela, ali se posebno izdvaja njih deset, zbog čega se kolokvijalno zove dekalog “Ley mordaza” vlade premijera Mariana Rajoya. Uplašen zbog bijesa Španjolaca i krize uzrokovane eurom i Europskom unijom Rajoy je posegnuo za zatvorskim i novčanim kaznama koje čekaju sve koji se usude “remetiti javni red i sigurnost”.

Popis novih zabrana koje je objavio El Plural “omogućit će vladi da bez sudskog odobrenja i samo iz razloga navedenih u tekstu zakona, koji nisu potpuno jasni u samom tekstu, sankcionira one koji ugrožavaju sigurnost zajednice”.

U Španjolskoj ćete biti kažnjeni ako na Twitteru dijelite fotografije policajaca u akciji suzbijanja prosvjeda, ako se okupljate ispred zgrade parlamenta ili se usudite spriječiti deložaciju. Mnoge druge stvari Španjolci od 1. srpnja ne mogu činiti slobodno, odnosno od dana stupanja na snagu kontroverznog Zakona o javnoj sigurnosti.

Vodič o kontroverznom zakonu je objavio portal El Plural i to s ciljem da Španjolci barem znaju što ne smiju činiti od srijede 1. srpnja, ili barem, ako to žele činiti, da znaju kakve ih kazne čekaju.

1. Okupljanje ispred “infrastruktura koje osiguravaju osnovne usluge zajednici”

Ovdje se zabranjuju aktivnosti tipične za  prosvjede skupine Greenpeace, koji često uključuju penjanje na nuklearne elektrane i postavljanje transparenata, okupljanja u zračnim lukama, pa čak i prosvjedi ispred zgrade javne televizije u vrijeme emitiranja vijesti.

Predviđene kazne za prekršitelje ovog zakona su novčane i kreću se od 30 000 do 600 000 eura.

2. Kako doći ispred parlamenta

Demonstracije poput onih grčkih ispred parlamenta na Trgu Syntagma ili španjolsko okupljanje “Rodea El Congreso” u Španjolskoj će od 1. srpnja biti kažnjive.

Novčane kazne za okupljanje ispred parlamenta su od 600 do 30 000 €.

3. Dijeljenje poruka na društvenim mrežama i internetu o prosvjedima u tijeku i onima koji se trebaju održati

Prema novom zakonu su “organizatori ili promotori prosvjeda” oni koji “zapravo predsjedavaju, usmjeravaju i provode takva djela, ali i oni koji u publikacijama ili izjavama pozivaju na iste, usmenim ili pisanim izjavama, ako oni sadrže slogane ili druge znakove kojima se razumno mogu proglasiti liderima istih”. To znači da oni mogu biti kažnjeni na isti način kao i oni koji su organizirali prosvjed bez dozvole, ali i svi koji prenose poruke o tim događajima na društvenim mrežama, čak i ako sami ne sudjeluju i ne znaju pojedinosti o događaju.

Za njih su također predviđene novčane kazne u rasponu od 30 000 do 600 000 eura.

4. Dijeliti filmske zapise na internetu

Novi članak 270. Kaznenog zakona, koji je već doveo do zatvaranja stranice Subtitulos.es, kazniti će sve koji “u svrhu dobivanja izravne ili neizravne imovinske koristi na štetu drugih reproduciraju, plagiraju, distribuiraju, javno komuniciraju ili ekonomski iskorištavaju na bilo koji drugi način, u cijelosti ili djelomično, radove ili druga književna, umjetnička ili znanstvena djela”.

O ovo je djelo predviđena kazne zatvora od šest mjeseci do četiri godine i novčanu kaznu od 12 do 24 mjeseci. (Drugi dio kazne je nejasan, iako tako stoji u izvornom španjolskom tekstu).

5. Konzumiranje droge ili alkohola u javnosti

Konzumiranje alkohola i droga na ulici ili samo nošenje opojnih tvari će biti kažnjeno. Vlada na ovaj način kažnjava i one koji se tradicionalno okupe kako bi popili koje piće (Botellòn), iako je takvo što prethodno bio ograničavano općinskim zakonima i ovisno o potrebi.

Novčane kazne se kreću u rasponu 600 do 30 000 eura za droge, dok je za alkohol predviđena kazna od 100 do 600 eura.

6. Snimanje i fotografiranje policije

Ne možete snimati policajce ako to predstavlja “prijetnju njima osobno ili sigurnosti njihovim obiteljima”, stoji u zakonu, iako nije jasno što to točno znači.

Novčane kazne za prekršitelje se kreću  u rasponu od 600 do 30 000 eura.

7. Prekid i ometanje okupljanja ili mirnih prosvjeda

Zakon kvalificira kao teško kazneno djelo “ometanje mirnih okupljanja ili prosvjeda, odnosno onih prosvjeda koji nisu kazneno djelo”. Međutim, zakon ne definira kako se jedan dozvoljeni prosvjed može ometati. Ispada da su pred sudom jednaki nasilni upadi kakve znaju činiti pripadnici skupine Black Bloc  ​​i promjene trase demonstracija ili korištenje transparenata i uzvikivanje parola s pločnika?

Ovaj će se “kriminalni čin” kažnjavati novčanim kaznama od 600 do 30 000 €.

8. Ometanje i sprječavanje deložacija

Zakon će progoniti sve one koji “ometaju vlasti u izvršavanju upravnih ili sudskih odluka”. Ovime se ograničavaju i kažnjavaju skupine i pojedinci poznati po mobilizaciji u sprječavanju banaka da iz njihovih domova izbace one koji ne mogu platiti hipoteku. Nešto slično kao što čine aktivisti “Živog zida” dupke napunili Remetinec ili neko drugi zatvor u Hrvatskoj.

Predviđene su pojedinačne novčane kazne od 600 do 30 000 eura.

9. Zauzimanje nekretnina

Zakon kažnjava one koji zauzimaju imovinu, ali i one koji u njoj ostaju “protivno volji vlasnika, zakupca ili nositelj drugog imovinskog prava, čak i kada to ne predstavlja zločin”. Ovo kazneno djelo ne uključuje samo akcije pokreta “Okupa” koji ulazi u napuštene zgrade i pretvara ih u društvene centre, nego i “sjednice” radnika ispred škola ili klinika kojim prijeti zatvaranje.

Prekršitelji će biti kažnjeni novčano u rasponu od 100 do 600 eura.

10. “Bonus” za imigrante

Španjolska država će moći silom vratiti sve imigrante koji prelaze granicu u Ceuti i Melilli natrag u susjedne zemlje i to “kroz stražnja vrata”. Ovo su španjolske vlasti činile i ranije, ali je ova praksa sada legalizirana i to unatoč međunarodnom protivljenju. U prosincu je španjolski Kongres usvojio zakon kojeg je predstavila vlada Mariana Rajoya, unatoč velikom protivljenju skupine za ljudska prava i Ujedinjenih naroda. U ožujku je u ožujku i Senat dao zeleno svjetlo za tekst.

altermainstreaminfo.com.hr

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close