Dijamantna liga: U Šangaju postignuta tri najbolja rezultata sezone
Na prvom ovosezonskom mitingu Dijamantna liga: U Šangaju postignuta tri najbolja rezultata sezone
Na prvom ovosezonskom mitingu Dijamantske lige u Šangaju postignuta su tri najboja rezultata sezone, a jedan je izjednačen.
U utrci na 400 m Shaunae Miller-Uibo sa Bahama dionicu je istrčao za 49,77 sekundi, Kenijka Faith Chepngetich Kipyegon je na 1.500 m postigla rezultat – 3:59,22, njena sunarodnjakinja Hellen Obiri (Ken) dionicu 5.000 m je istrčala za 14:22,47, dok je Amarikanac Noah Lyles izjednačio najbolji rezultat sezone na 200 m – 19,90 sekundi.
Najvredniji rezultat mitinga postigao je Južnoafrikanac Luvo Manyonga u skoku udalj – 8,61 m.
Najbolja svjetska bacačica diska Hrvatica Sandra Perković i novu je sezonu otvorila pobjedom rezultatom od 66,94 m. Svjetskoj i olimpijskoj prvakinji to je bila deseta uzastopna pobjedu u mitinzima Dijamantske lige.
Svjetski rekorder na 800 m Kenijac David Rudisha zauzeo je tek četvrto mjesto rezultatom 1:45,36. Bolji od dvostrukog olimpijskog pobjednika bili su njegovi sunarodnici Kipyegon Bett (1:44,70), Robert Biwott (1:45,15) i Ferguson Cheruiyot (1:45,17).
Rezultati Dijamantske lige u Šanghaju:
atletičari:
– 100 m
1. Su Bingtian (Kin) 10,09
2. Mike Rodgers (SAD) 10,13
3. Ben Youssef Meite (OSl) 10,15
– 200 m:
1. Noah Lyles (SAD) 19,90 (izjednačen rezultat sezone)
2. LaShawn Merritt (SAD) 20,27
3. Adam Gemili (VBr) 20,35
– 800 m:
1. Kipyegon Bett (Ken) 1:44,70
2. Robert Biwott (Ken) 1:45,15
3. Ferguson Cheruiyot Rotich (Ken) 1:45,17
4. David Rudisha (Ken) 1:45,36
– 110 m prepone:
1. Omar McLeod (Jam) 13,09
2. Orlando Ortega (Špa) 13,15
3. Wenjun Xie (Kin) 13,31
– 400 m prepone:
1. Bershawn Jackson (SAD) 48,63
2. LJ van Zyl (JAR) 49,35
3. Rasmus Mägi (Est) 49,38
– skok uvis:
1. Mutas Essa Barshim (Kat) 2,33
2. Yu Wang (Kin) 2,30
3. Andrij Procenko (UKr) 2,27
– skok s motkom:
1. Sam Kendricks (SAD) 5,88
2. Renaud Lavillenie (Fra) 5,83
3. Shawn Barber (Kan) 5,60
– skok udalj:
1. Luvo Manyonga (JAR) 8,61
2. Xinglong Gao (Kin) 8,22
3. Changzhou Huang (Kin) 8,20
– bacanj diska:
1. Philip Milanov (Bel) 64,94
2. Piotr Malachowski (Polj) 64,36
3. Daniel Stahl (Šve) 64,14
atletičarke:
– 100 m:
1. Elaine Thompson (Jam) 10,78
2. Tori Bowie (SAD) 11,04
3. Marie-Josee Ta Lou (OBl) 11,07
– 400 m:
1. Shaunae Miller-Uibo (Bah) 49,77 (najbolji rezultat sezone)
2. Natasha Hastings (SAD) 50,74
3. Olha Zemljak (Ukr) 50,89
– 1.500 m:
1. Faith Chepngetich Kipyegon (Ken) 3:59,22 (najbolji rezultat sezone)
2. Dawit Seyaum (Eti) 4:00,52
3. Besu Sado (Eti) 4:03,10
– 5.000 m:
1. 1. Hellen Obiri (Ken) 14:22,47 (najbolji rezultat sezone)
2. Senbere Teferi (Eti) 14:31,76
3. Letesenbet Gidey (Eti) 14:36,84
– 3.000 m zapreke:
1. Ruth Jebet (Bhr) 9:04,78
2. Hyvin Kiyeng (Ken) 9:06,72
3. Celliphine Chepteek Chespol (Ken) 9:07,08
– bacanje diska:
1. Sandra Perković (Hrv) 66,94
2. Dani Stevens (Aus) 66,47
3. Denia Caballero (Kub) 65,76
– bacanje kugle:
1. Lijiao Gong (Kin) 19,46
2. Daniella Bunch (SAD) 18,98
3. Anita Marton (Mađ) 18,69
Autor: Fena