Brazil – Hrvatska 3:1: Neymar dvostruki strijelac, Oscar potvrdio pobjedu

U prvoj utakmici jubilarnog 20. Mundijala Brazil je savladao selekciju Hrvatske rezultatom 3:1. Marcelo je autogolom doveo Vatrene u vodstvo. Prekoret su režirali Neymar sa dva i Oscar sa jednim pogotkom.

Da se Vatreni neće braniti u meču protiv peterostrukih svjetskih prvaka pokazao je Kovačić već u prvoj minuti. Šutirao je pored gola. Igrao se 6. minut kada je na asistenciju Perišića, Olić glavom pucao pored gola.Marcelo pogodio vlastitu mrežu

To je bio uvod za ono što će se desiti. U 11. minuti gosti su poveli. Olić je sjajno centrirao sa lijeve strane, loptu je malo zakačio Jelavić, a Marcelo je sproveo u vlastitu mrežu za 0:1 i šok za oko 60 hiljada domaćih navijača u Sao Paolu.

Brazilci uzvraćaju deset minuta poslije. Oscar je proigrao Paulinha koji odmah šutira, ali Pletikosa brani. Nastavila se inicijativa domaćih. U narednom napadu Oscar sjajno šutira sa nekih 25 metara. No, i ovaj put čuvar mreže gostiju izvanredno brani.

“Selecao” je stigao do izjednačenje u 29. minuti. Neymar je preciznim udarcem sa nekih 20 metara uspio matirati Pletikosu za 1:1.

U 41. minuti Neymar kratko kombinuje sa Hulkom. Međutim, hrvatska odbrana otklanja opasnost. U posljednjoj minuti prvog poluvremena Olić gubi jednu loptu nakon poigravanja. Ipak, Hulk akciju završava udarcem pored gola.

Na odmor se otišlo kod rezultata 1:1.

Neymar postigao drugi pogodak sa jedanaest metara

Nastavak je donio snažne napade domaćih, ali su Kockasti izdržali strahovite atake izabranika Felipa Scolarija. U 56. minuti svoj šut oprobao je Perišić, ali je lopta otišla visoko preko gola.

Igrao se 65. minut kada je Neymar iskoristio nesigurnost hrvatske odbrane, krenuo prema šesnaestercu, ali ga je oborio Ćorluka i dobio žuti karton. Slobodnjak je izveo Alves, ali je loše šutirao.

U 70. minuti Lovren je povukao za dres Freda koji pada u šesnaestercu gostiju. Glavni sudija pokazao je na kazneni udarac. To je izazvalo burne reakcije gostiju.

Nakon kraćeg prekida izveden je jedanaesterac. Pletikosa je uspio da zaustavi udarac Neymara, ali je lopta od jačine ipak odsjela u mreži za 2:1.

Modrić je u 86. minuti testirao Cesara iz velike daljine. Golman Brazila loptu izbija u polje. U sudijskoj nadoknadi pobjedu je ovjerio Oscar za konačnih 3:1.
Tako su domaći na otvaranju stigli do kompletnog plijena.

Narednu utakmicu Brazil igra protiv Meksika 17. juna, dok će Hrvatska dva dana poslije odmjeriti snage protiv Kameruna.