Odbojkašice BiH upisale veliku pobjedu na startu Evropskog prvenstva

Ženska odbojkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine započela je nastup na Evropskom prvenstvu pobjedom nad Švicarskom rezultatom 3:2 u italijanskoj Monzi. Trijumfu je prethodio veliki preokret.

Odbojkašice BiH slavile su nakon velikog preokreta rezultatom 3:2, po setovima 16:25, 25:15, 23:25, 25:17 i 17:15.

Izabranice Stevana Ljubičića drugi put uzastopno izborile su plasman na Evropsko prvenstvo. Veliki je to uspjeh, ukoliko uzmemo u obzir činjenicu da ženska odbojka nije bila na visokim granama dok Ljubičić nije stigao na kormilo.

Međutim, uoči nastupa u Monzi podignuta je ljestvica i zacrtan je plasman u narednu fazu takmičenja. Nakon današnjeg meča smo još bliži tom cilju.

U prvom setu Švicarkinje, koje smo dobili u oba dosadašnja međusobna duela u prošlim kvalifikacijama za Euro, bile su potpuno dominantne. Osvojile su prvi set rezultatom 25:16.

No, u drugom setu bude se Dajana Bošković i Edina Begić i sjajnom igrom donose poravnanje reprezentaciji BiH (25:15). Treći set donosi vrlo bolan rasplet za bh. odbojkašice. Tu smo imali ogromnu prednost (18:13), ali smo pali u finišu i ostali bez seta.

Tu je uslijedio novi veliki povratak čime su djevojke pokazale veliki karakter. Umjesto očekivanog pada nakon tragično izgubljenog trećeg seta, odbojkašice BiH su se podigle i slavile u četvrtom setu rezultatom 25:17. Otišlo se u tie-break.

U odlučujućem, petom setu bh. odbojkašice su, na krilima razigrane Iman Isanović, došle do pobjede rezultatom 17:15. Iskoristili smo tek treću meč loptu sjajnim napadom Dajane Bošković.

Odmora za bh. odbojkašice nema. Sutra (18 sati) je na rasporedu meč drugog kola protiv Bugarske. U grupi se uz BiH, Švicarsku i Bugarsku nalaze još Hrvatska, Rumunija i apsolutni favorit selekcija Italije, koja je i domaćin grupe. U osminu finala prolaze četiri najbolje selekcije iz svake grupe.