
Ubijeno 3.178 osoba
“Građani srpske nacionalnosti, pridružite se svojoj vojsci i policiji u potjeri za ekstremistima. Ostali građani, muslimanske i hrvatske nacionalnosti, moraju na svoje kuće i stanove izvjesiti bijele zastave i na ruke staviti bijele trake. U protivnom, snosit će teške posljedice”, poruka je koja se tada čula preko Radija Prijedor.
U etničkom čišćenju koje je uslijedilo ubijeno je 3.178 osoba, među kojima je bilo 102 djece. Najmlađa žrtva je Velid Softić, koji je imao samo tri mjeseca kada je ubijen.

Foto: I. L./Klix.ba
Građani i porodice žrtava danas će se, 31. maja, prisjetiti žrtava polaganjem cvijeća i šetnjom u Prijedoru.
Zločini u Prijedoru su počeli napadima srpskih snaga na bošnjačka naselja 22. maja, zatim napada na Kozarac 24. maja i otvaranja logora Keraterm, Omarska i Trnopolje između 26. i 30. maja.
Iz Prijedora je protjerano oko 50.000 nesrba, a više od 30 hiljada muškaraca, žena i djece nesrpske nacionalnosti, prvenstveno Bošnjaka i Hrvata, zatvoreno je i držano u krajnje nečovječnim uslovima u logorima Trnopolje, Keraterm i Omarska, ali i drugim mjestima zatočenja.
Ishod ovog zločinačkog poduhvata bio je uklanjanje 94 posto Bošnjaka i Hrvata s teritorije ove općine.
Klix
S obilježavanja jedne od prethodnih godišnjica (Foto: E. M./Klix.ba)













