Vlada ZDK-a usvojila Strategiju razvoja zdravstva do 2025: Put do cilja uz velika izdvajanja

Kantonalna Vlada usvojila je Strategiju razvoja zdravstva Zeničko-dobojskog kantona za period 2016 – 2025. godina, te će je uputiti u skupštinsku proceduru.

Na sjednici kojoj su prisustvovali predstavnici zdravstvenih institucija ZDK-a, održana je prezentacija Strategije. Svi su svjesni da je učinjen veliki korak, da je usvojen ključni dokument za ovu oblast, ali da će to biti teško provodivo.

Realne mjere

– Svaka strategija ili plan ima i taj svoj finansijski dio i sigurno je da se očekuju problemi u realizaciji. Strategija je rađena za narednih deset godina, trebamo definisati cilj i da vidimo način kako da dođemo do tog cilja. Ono što je činjenica je da zdravstvo ima tekuće deficite. To nisu deficiti veliki kao u Sarajevu, Mostaru, to su deficiti koji se još mogu kontrolisati. Nadam se da će Vlada uspjeti da nekim kratkoročnim mjerama to sanira. A svakako da svako strateško opredjeljenje podrazumijeva i kadrove i opremu i infrastrukturu. Očekujem da ćemo u narednim godinama izaći iz ove krize, kazao je premijer Miralem Galijašević.

Boris Hrabač sa Medicinskog fakulteta u Mostaru, član tima koji je radio na strategiji, objasnio je kako strategija nastoji identificirati tačke gdje treba djelovati. Identificirali su prioritete gdje su potrebne određene aktivnosti. Djelokrug strategije nije, dodao je, redovan posao institucija niti poštivanje zakona, jer se to podrazumijeva. Kod implementacije je, po njegovim riječima, bitno voditi računa da se to može provesti. Sve mjere unutar strategije moraju biti realne, a sam dokument se temelji na realnim aktivnostima koje se mogu provesti vlastitim sredstvima, mobilizacijom dodatnih sredstava i djelatnika u zdravstvu…

– Strategija vodi zdravstvo ZDK-a u pravcu poboljšanja i podizanja kvaliteta zdravstvenih usluga na višu razinu. Artikulirani su strateški ciljevi, fokus je  na prevenciji i promociji zdravlja i stvaranju pretpostavki da zdravstvo funkcionira, istakao je Aziz Šunje sa Ekonomskog fakulteta u Sarajevu, vođa tima.

Dr. Senad Husejnagić, direktor kantonalnog Zavoda za javno zdravstvo, pojasnio je da je glavni iskorak koji ova strategija pravi u tome da se pokuša pozicionirati zdravstvo ZDK-a, kao prepoznatljivo bar u nekim segmentima. Tu je najveći iskorak napravila Kantonalna bolnica Zenica, prvo, kako je ustvrdio, u prerastanju nje u Univerzitetsku bolnicu, a zatim uključujući i neke druge ustanove, poput integrisanja u tretmanu onkoloških bolesnika. Dr. Haris Husremović, predsjednik KO Samostalnog strukovnog sindikata doktora medicine i stomatologije, naglasio je da strategiju svakako treba podržati, pogotovo jer je dugoročna.

– Još 2008, kada je ministar zdravstva FBiH bio dr. Safet Omerović, napravljena je strategija na federalnom nivou koja je trebala da bude implementirana po kantonima. U posljednjih sedam godina nije bilo strategije. Sada je došla, imaćemo je i nadam se da će se usvojiti, doraditi uz ove primjedbe koje su postavljene. Treba imati takav cilj. To olakšava i nama i pacijentima. Glavni komentar je vezan za finansiranje strategije i bojim se da će ona, ako se to ne riješi, ostati mrtvo slovo na papiru, poručio je dr. Husremović.

Dugovi

Senaid Begić, direktor Zavoda zdravstvenog osiguranja ZDK-a, naglasio je kako je strategija stručno urađena, da je predstavljena nečim svijetlim što nas čeka u budućnosti, te je sugerisao autorima da je za njenu primjenu neophodan veliki novac, a da je situacija takva da se ne poštuju zakoni ove zemlje, pa prema Fondu zdravstvenog osiguranja državne firme u ZDK-u duguju više od 70 miliona KM, od čega samo tri rudnika (Zenica, Kakanj i Breza) više od 60 miliona KM. Trenutno, plaćaju svoje obaveze u nivou od 20 posto. Ukoliko se tako nastavi, strategija bi, veli, mogla ostati samo mrtvo slovo na papiru.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close