12.08.1954. – Odigran prvi zvanični derbi između Sarajeva i Želje

12. augusta 1954. godine odigran je prvi zvanični gradski derbi između najvećih bh. fudbalskih klubova – Sarajeva i Željezničara. Iako je FK Sarajevo osnovan osam godina ranije (1946. godine), nikada do tada se ova dva kluba nisu sastali u zvaničnom meču, odnosno u okviru Prvenstva ili Kupa Jugoslavije. Do tada, Sarajevo i Željezničar su se sastali 23 puta, u prijateljskim i revijalnim utakmicama, u kojima je Sarajevo imalo nešto bolji učinak, 11 pobjeda, uz 4 remija i 8 poraza, te gol-razliku 56:41 u korist tima s Koševa.

Ipak, voljom žrijeba odlučeno je da se u 2. kolu fudbalskog Kupa Jugoslavije na području BiH sastanu upravo ova dva sarajevska tima. To je bio idealan uvod u sezonu 1954/55, prvu sezonu u kojoj je grad Sarajevo imao dva prvoligaša. Susret je odigran na stadionu Grbavica, pred oko 5.000 gledalaca, koji su imali priliku vidjeti sjajan meč, sa mnogo golova.

Fudbalski klub Sarajevo je u meč ušlo sa ulogom favorita, a tim s Koševa se od prve minute i potrudio da opravda tu ulogu. Nakon početnog odmjeravanja snaga, Sarajevo je preuzelo inicijativu na terenu, a ona je krunisana u 25. minuti pogotkom Dobrivoja Živkova. Dakle, bio je to gol za 0-1, a s tim se rezultatom otišlo na odmor i gotovo da niko od prisutnih gledalaca nije ni mogao slutiti da će do kraja susreta vidjeti još 6 golova. Nakon deset minuta igre u drugom poluvremenu, Sarajevo je povećalo prednost. Nepažnju odbrane Željezničara iskoristio je Nerćes Novo i poentirao. U 70. minuti Živkov po drugi put pogađa mrežu Vrebca za visokih 3:0. Potom je uslijedilo najuzbudljivijih devet minuta na susretu, budući da su od 78. do 87. minute fudbaleri oba tima postigli još četiri gola.

Najprije je u 78. minuti Marcel Žigante povećao prednost Sarajeva na 4:0. Dva minuta kasnije, Kulović volej udarcem sa dvadesetak metara pogađa rašlje gola Sarajeva i smanjuje na 4:1. Već u 83. minuti Željezničar postiže još jedan pogodak, ovaj put preko Kurtovića. Kada se činilo da se ekipa s Grbavice probudila, te da se vraća u utakmicu, desio se jedan od najljepših momenata na susretu. Živkov je nakon jednog solo-prodora uputio oštar šut sa 16 metara, Vrabac gotovo da nije ni trepnuo, a lopta je odsjela u njegovoj mreži i sve dileme oko pobjednika su bile riješene. Prvi zvanični gradski derbi pripao je Sarajevu, a sličan scenarij desio se i dva mjeseca kasnije, kada su Sarajevo i Željezničar, također na Grbavici, odigrali svoj prvi ligaški meč, u kojem je Sarajevo slavilo sa visokih 6:1. Bio je to početak velikog rivalstva ovih dvaju klubova i njihovih navijača. Danas je fudbalski klub Željezničar uspješniji u međusobnim duelima, a treba napomenuti da su sarajevski “Plavi”, također na vrhu ljestvice kada se u obzir uzme sveukupna statistika Premijer Lige BiH.

Igrač pomenute utakmice, koja se odigrala 12. augusta 1954. godine, je svakako bio trostruki strijelac Dobrivoje Živkov, a od ostalih u redovima Sarajeva istakli su se Švraka i Džemidžić, dok je kod Željezničara solidnu ocjenu zaslužio borbeni Prelo. Utakmicu je vodio sudija Kadić iz Sarajeva.

Statistički podaci utakmice
Fudbalski Kup Jugoslavije

Željezničar – Sarajevo 2:5 (0:1)
Stadion: Grbavica
Gledalaca: 5.000
Sudija: Kadić (Sarajevo)

Strijelci: 0:1 – Živkov (25’), 0:2 – Novo (55’), 0:3 – Živkov (70’), 0:4 – Žigante (78’), 1:4 – Kulović (80’), 2:4 – Kurtović (83’), 2:5 – Živkov (87’).

Za klubove su nastupali:
ŽELJEZNIČAR: S. Vrebac, Kranjc, Abramović, Mitrić, M. Vrebac, Đorđević, Kurtović, Radonjić, Kulović, Bajrami, Prelo.
SARAJEVO: Hajrović, Zupčević, Stipić, Agošton, Švraka, Džemidžić, Žigante, Novo, F. Lovrić, Paćuka, Živkov.