-TopSLIDEPolitikaSvijet

Zvaničnici UN-a: Izrael nastavlja prkositi odluci Međunarodnog suda po pitanju genocida u Gazi

Čini se da je Izrael prekršio naredbe koje je prije dvije sedmice izdao Međunarodni sud pravde kojima se traži da odmah poduzme korake za zaštitu prava Palestinaca i prekine sve aktivnosti koje bi mogle predstavljati genocid, izjavila je posebna izvjestiteljica UN-a za okupirana područja Francesca Albanese.

Izraelska vlada dobila je rok do 23. februara da izvijesti ICJ o tome što je učinila kako bi ispunila šest naloga koje je izdao sud, uključujući jedan koji se odnosi na prestanak poticanja na genocid i drugi koji zahtijeva hitne korake za poboljšanje opskrbe humanitarnom pomoći.

Visoki zapadni dužnosnici kažu da je unatoč višesatnim pregovorima s izraelskim dužnosnicima u najboljem slučaju došlo do marginalnog i postepenog poboljšanja od presude od 26. januara “Sa sigurnošću je strašno i postaje sve gore”, rekao je jedan.

ICJ nije naredio Izraelu da objavi prekid vatre, kao što je Južna Afrika tražila, ali velikom većinom glasova suci su izdali naredbe koje su trebale imati praktičan učinak.

Prvo, od Izraela se tražilo da “poduzme sve mjere u okviru svoje moći da spriječi i kazni izravno i javno poticanje na počinjenje genocida” u odnosu na Palestince u Gazi, nakon što je sud utvrdio “izrazito genocidnu i dehumanizirajuću retoriku koja dolazi od visokih dužnosnika izraelske vlade” .

Drugo, ICJ je zahtijevao od Izraela da “poduzme hitne i učinkovite mjere kako bi omogućio pružanje hitno potrebnih osnovnih usluga i humanitarne pomoći”.

Od Izraela se nadalje tražilo da poduzme sve mjere u okviru svoje moći kako bi spriječio, u okviru Konvencije o genocidu, ubijanje Palestinaca, nanošenje ozbiljnih tjelesnih ili duševnih ozljeda, nanošenje životnih uvjeta koji su sračunati da dovedu do njegovog potpunog ili potpunog fizičkog uništenja dio, te izricanje mjera za sprječavanje rađanja.

Mnogi su pravnici to protumačili tako da spomenuta djela nisu zabranjena sve dok ih Izrael poduzima bez genocidne namjere – što Izrael kaže da je slučaj, a što će sud u potpunosti ispitati tek kasnije. Albanese je, međutim, rekla da se ne slaže i da je ICJ naložio Izraelu da prekine sve aktivnosti koje bi mogle predstavljati genocid.

Unatoč tome, rekla je, nasilje i rušenje civilne infrastrukture su nastavljeni, pogoršavajući teške životne uvjete u Gazi. “Smrtni slučajevi nisu samo rezultat bombaških i snajperskih napada”, rekla je u intervjuu za Guardian. “Također se događaju zbog nedostatka medicinskih potrepština i liječenja, i, što je najpotresnije, zbog neadekvatnog pristupa hrani i pitkoj vodi, što dovodi do konzumacije kontaminirane ili onečišćene vode.”

Najmanje 1.755 Palestinaca ubijeno je u Gazi od sudskog naloga.

Izraelski premijer, Benjamin Netanyahu, rekao je da Izrael ima “nepokolebljivu” predanost međunarodnom pravu i svojoj “svetoj predanosti da nastavi braniti svoju zemlju i braniti naš narod”. Opisao je slučaj ICJ-a kao “podli pokušaj uskraćivanja Izraelu ovog temeljnog prava”.

Pravnici su tvrdili da je stupanj usklađenosti Izraela s naredbama test ne samo za autoritet najvišeg suda UN-a, već i za druge potpisnike konvencije o genocidu.

Yussef Al Tamimi, gostujući saradnik na Pravnom fakultetu Sveučilišta u New Yorku, istaknuo je da sudska praksa ICJ-a – posebice presuda u predmetu Bosna protiv Srbije iz 1996. – navodi da države imaju odgovornost “upotrijebiti sva sredstva koja su im razumno dostupna, kako bi spriječiti genocid koliko god je to moguće”.

Rekao je da se to jednako odnosi na države koje imaju “kapacitet da učinkovito utječu na postupke osoba koje bi mogle počiniti, ili već počinile, genocid”. U presudi Srbiji, ICJ je utvrdio da je “država snosila odgovornost ako je bila svjesna, ili je normalno trebala biti svjesna, ozbiljne opasnosti da će biti počinjena djela genocida”.

Ovo nameće strože obveze državama koje pružaju financijsku, obavještajnu i vojnu pomoć izraelskoj kampanji u Gazi, rekao je. Južnoafrički advokati namjeravaju dodatno vršiti pritisak na izraelsko poštivanje naloga ICJ-a i treće strane na njihove obaveze.

Slučaj u kojem se Izrael optužuje za genocid pokrenula je Južnoafrička Republika, ali drugi su nakon toga poduzeli mjere. Nikaragva je zatražila pridruživanje slučaju na temelju, kako kaže, da Izrael krši konvenciju, a Alžir, trenutno vodeća arapska nacija u Vijeću sigurnosti UN-a, podnio je rezoluciju kojom podržava naloge ICJ-a i dodaje da je humanitarni prekid vatre preduvjet za njihovu provedbu, što sam sud nije rekao.

SAD se protivi rezoluciji. “Ovaj nacrt rezolucije mogao bi ugroziti osjetljive pregovore, izbaciti iz kolosijeka iscrpne, tekuće diplomatske napore da se osigura oslobađanje talaca i osigurati produljena stanka koju palestinski civili i humanitarni radnici tako očajnički trebaju”, izjavila je američka veleposlanica pri UN-u Linda Thomas – Greenfield, rečeno prije sedam dana.

Nezavisno o ICJ-u, Belgija je zabranila prodaju oružja Izraelu, japanski Itochu Aviation obavijestio je svog izraelskog partnera da će prekinuti stratešku suradnju do kraja februara, a nizozemski prizivni sud će sljedeći tjedan odlučiti ima li vlada pravo na prodaju F-16 u Izrael.

Klix

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close