Zrinjskom veliki derbi: Sarajevo povelo, pa primilo četiri gola u Mostaru

Aktualni prvak Bosne i Hercegovine HŠK Zrinjski pobijedio je večeras u Mostaru Sarajevo u susretu 9. kola Premijer lige slavivši pobjedu s visokih 4:1.

Sarajevo je ove sezone dosta razočaralo svoje navijače i zabilježilo zaista nedopustive poraze. Najteže je bilo protiv Tuzla Cityja (1:5) na Koševu, ali ne i večeras izabranici Feđe Dudića prošli su puno bolje.

Već sam početak donosi niz prilika za domaće. U 2. minuti Janković krade loptu Đokanoviću i puca 20-ak metara pored gola, a u 9. minuti Savić glavom šalje loptu preko gola. Svemu je prethodio korner koji je dosuđen za Mostarce. Nedugo nakon toga nova opasnost pred golom Sarajeva, ili Đokanović u zadnji čas reaguje ispred Ćužea.

Sarajevo je uzvratilo preko Ikića koji je u 13. minuti šutirao pored gola, a u 17. minuti gosti su poveli. Krenula je sjajna akcija Čirjaka, Mulahusejnović je oslobodio Džafića koji sjajno koristi petu, ali potom Mulahusenović asistira Varešanoviću koji pogađa.

Tri minute kasnije jedanaesterac za domaće. Ćuze je pao u duelu s Tomaševićem, ali je sudac pokazao na bijelu šapu unatoč velikim negodovanjima gostiju – čini se sasvim opravdano. Bilbija je bio siguran za 1:1. Nakon oštrog penala i izjednačenja, psihološka prednost bila je na strani Zrinjskog, gosti su potpuno pali i uslijedio je težak poraz.

Zrinjski je napravio preokret u 32. minuti. Ćuze je odlično ubacio s desne strane, ali je Savić skočio najviše za vodstvo Plemića.

Umalo autogol Džafića u 37. minuti, ili Šahinović spašava goste. Tri minute kasnije nije uspio zaspati. Savić za Ćuzea, koji se majstorski oslobađa svog čuvara i pogađa za 3:1.

U 60. minuti Sarajevo spašava stativa nakon udarca Jankovića s oko 30 metara. Sve je riješio Bilbi nakon sjajne akcije i asistencije Bekića u 68. minuti, nakon koje su domaći iskusnim golom umrtvili igru i doveli je na mjesto.

Dodajmo i kako je Bilbija večeras postao najbolji strijelac Premier lige svih vremena sa 127 golova.

U 10. kolu Sarajevo dočekuje Široki Brijeg, ali Zrinjski već sredinom tjedna čeka gostovanje Slobodi u posljednjem susretu 1. kola.

Zrinjski – Sarajevo 4:1

ZRINJSKI: Čondrić, Barišić, Bekić, Savić, Ćuže, Drljo, Jakovljević, Ilinković, Janković, Memija i Bilbija

SARAJEVO: Šahinović, Musa, Đokanović, Varešanović, Mulahusejnović, Ramić, Tomašević, Džafić, Čirjak, Drobarov i Ikić