Zrinjski trijumfalno okončao sezonu za historiju

Fudbaleri Zrinjskog su trijumfalno završili sezonu koja će zauvijek ostati zlatnim slovima upisana u historiju ovog kluba iz Mostara.

Slavili su danas Plemići u posljednjem kolu sezone protiv Rudara u Prijedoru sa 2:0

I ovu pobjedu je Zrinjskom donio nezaustavljivi Nemanja Bilbija, koji je bio strijelac oba gola na utakmici. Stigao je Banjalučanin i do velikog jubileja na ovoj utakmici, pošto je prvi gol na meču bio njegov 100. u dresu mostarskog kluba.

Zrinjski je ovom pobjedom oborio i još dva rekorda, pošto je sezonu okončao sa samo jednim porazom, a ubilježio je i 11. gostujući trijumf, što nikad još nikome nije pošlo za rukom u domaćem prvenstvu.

Jako mirno je bilo u uvodnim minutama utakmice i vidjelo se da meč nema rezultatski značaj. Prvi udarac ka golu imao je Rudar Prijedor u 16. minuti, a tada je Luka Kulenović sa ivice kaznenog prostora šutirao preko gola Zrinjskog.

Gosti su pokušali prijetili preko Nike Jankovića u 20. i Mateja Šakote u 30. minuti, ali udarci ovih mladih fudbalera bili su neprecizni i nisu zabrinuli Nemanju Šćekića na golu Rudara.

Prvu pravu šansu prvak je imao u 31. minuti. Tada je Nemanja Bilbija izblokiran na petercu, nakon ubačaja Marija Tičinovića, da bi potom udarac Ivana Bašića završio malo pored stative.

Do vodstva je Zrinjski mogao i u 36. minuti, ali sjajno je intervenisao Šćekića nakon udarca glavom Tičinovića i tako spasio svoj gol. Bio je to prvi šut u okvir gola na meču.

Uspavanku smo gledali na startu drugog poluvremena, a prekinuo ju je odličan pokušaj Santosa Clarismarija u 59. minuti. Namjestio se iskosa s lijeve strane, a onda izvrsno šutirao desnom nogom. Na njegovu žalost, pogodio je samo vanjski dio mreže.

U 63. minuti je Rudar prijetio i iz slobodnjaka. S ivice kaznenog prostora šutirao je Nermin Hodžić, ali loptu je poslao preko gola.

Zrinjski do vodstva stiže tri minute poslije. Matija Malekinušić je pogodio stativu, lopta se odbila do Bilbije, a on je šalje u mrežu i postiže svoj 100. gol u dresu Zrinjskog, a čak 32. u ovoj sezoni Premijer lige.

Rezervista Danilo Šipovac je u 75. minuti mogao staviti tačku na utakmicu i pogoditi za 0:2, ali je promašio prazan gol nakon što je čak i zaobišao golmana Šćekića.

Bilbija do drugog gola na utakmici dolazi u 85. minuti, kada je bio precizan iz jedanaesterca. Penal je prethodno dosuđen nakon što je Nemanja Pekija laktom udario Malekinušića.

Do kraja je ostalo 0:2, a treba reći da je u finišu Rudar ostao s igračem manje zbog crvenog kartona Pekije.

Premijer liga BiH, 33. kolo:

Rudar Prijedor – Zrinjski 0:2 (Bilbija 66’, 85'p)

Gradski stadion u Prijedoru. Gledalaca: 50. Sudija: Adis Mulahasanović (Sarajevo). Žuti kartoni: D. Bilbija, (Rudar); Šakota, Jakovljević (Zrinjski). Crveni karton: Pekija (Rudar).

Rudar Prijedor: Šćekić, Asani, Sadiku, Pekija, Dojčinović (Danilović), Hodžić, Bilbija (Marmat), Radulović (Knežević), Amoah, Santos, Kulenović.

Zrinjski: Soldo, Tičinović (Jukić), Jakovljević, Savić, Ćorluka, Trajkovski (Sabljić), Zlomislić, Bašić, Janković (Šipovac), Šakota (Malekinušić), Bilbija.